Historie používání parfému

Každý den používáme úplně běžně věci, které bereme jako samozřejmost. Málokdy je čas popřemýšlet třeba nad tím, kdo vymyslel rtěnku nebo odkud se vlastně vzal šampón. Není se ani čemu divit, kdybychom nad tím vším ustavičně přemýšleli, asi by na nic jiného nezbyl čas. Přesto se čas od času vyplatí si o historii přípravků něco zjistit, informace to bývají hodně zajímavé a pokud jste milovnicí kosmetiky, mít přehled určitě neuškodí. Dnes se proto vypravíme po stopách parfému, jehož počátky a vývoj určitě stojí za zmínku.

parfemy-vyvoj

Skrze kouř uctíváme bohy

Název parfém je odvozen od slova označující kouř nebo skrze kouř. Už z téhle informace si jde odvodit, že vůně v prvopočátcích sloužily k uctívání bohů. První parfémy můžeme vysledovat až do let 5000 př.n.l., kdy šlo hlavně o pálení vonných bylin. Za praotce parfémů je pak považováno kadidlo. Zpočátku bylo cílem parfémů hlavně zakrytí nepříjemných pachů, dá se tedy říct, že šlo vlastně o deodoranty.

Arabové a destilace

O výrazný pokrok při výrobě parfémů se postarala Persie, kde se začalo s rozsáhlým pěstováním růží a výroba vůní se značně zdokonalila. Arabové totiž přišli na způsob, jak vonné látky zachovat pomocí destilace ve formě extraktů. Velmi se tak usnadnila jejich distribuce do Evropy, kde byl o parfémy velký zájem, i když ceny byly astronomické. Díky vědeckým pokusům se podařilo vytvořit i naprosto nepostradatelnou složku parfémů – koncentrovaný alkohol.

Parfémy na francouzském dvoře

Když svět stanul na prahu renesance, bylo jen otázkou času, kdy se ve středu zájmu parfémy znovu objeví. V průběhu staletí se postupně parfémy proslavila Francie s centrem výroby ve městě Grass, i když zprvu šlo především o řešení nedostatečné hygieny. Zámku Versailles se dokonce říkalo „parfémový dvůr“. Přemrštěnou láskou k parfémům byla známá Madame Pompadour i Marie Antoinetta.

Síla chemie

Zájem o chemii nastartoval další stupeň při výrobě parfémů. První parfém, který kromě přírodních složek obsahoval i ty uměle vyrobené se objevil v roce 1889, jmenoval se Jicky a pyšnit se jím mohl Guerlain. Dnes už tvoří syntetické složky nepostradatelnou součást parfémů, vylepšují jejich vůni a hlavně se starají o dlouhou výdrž.

Parfémy budoucnosti

Vývoj parfémů rozhodně nekončí, naopak se výrobci stále předhání, kdo vytvoří nějakou inovaci. Svědčit o tom může třeba feromonový parfém nebo vůně do vlasů (vlasové mlhy), které už jsem vám představovala v předchozím článku. Stejně tak se stále objevují nové kombinace vůní – ve světě parfémů nuda rozhodně nehrozí. Je tedy jasné, že se máme ještě hodně na co těšit a našemu nosu tenhle svět jen tak nezevšední.

parfemy-historie

Zajímáte se o historii kosmetiky? Dozvěděli jste se něco nového?

Přidat komentář