Jak dlouho vydrží kosmetika – trvanlivost

Výdrž kosmetiky je určitě jedna z věcí, kterou se určitě vyplatí si pamatovat a orientačně tak vědět, kdy je ještě možné přípravek bez obav používat a kdy už by to mohlo být nebezpečné. Někdy se totiž může používání prošlé kosmetiky hodně vymstít. Je potřeba si uvědomit, že kosmetické přípravky aplikujeme na hodně citlivá místa jako je pleť, rty, ale také oči. Bakterie, které se ve staré kosmetice nashromáždí, tak můžou snadno napáchat velkou škodu. Dnes si proto řekneme o trvanlivosti kosmetiky základní údaje a i pár tipů na to, jak prodloužit výdrž přípravků.

kosemtika-vydrz

Dekorativní kosmetika

Make-up

U make-upu hraje velkou roli balení a konzistence. Déle vydrží make-up, který má co nejmenší otvor, případně je v tubě, takže se do něj bakterie dostávají hůře. Co se týče konzistence, tužší make-upy bývají odolnější než ty tekutější. Doba používání make-upu by ale určitě neměla přesáhnout 1 rok. Pak už je zde riziko podráždění pleti, případně vznik akné.

Tuhý make-up, pudr, tvářenka

Výdrž těchto přípravků hodně závisí na čistotě používaných štětců. Pokud štětce pravidelně myjete, přípravky mohou vydržet až  2-3 roky, při horším zacházení ale mohou být znehodnocené už za rok. Pozor si ale dejte na výjimku, kterou je krémová tvářenka- ta déle než 6 měsíců nevydrží.

Řasenka a tužka na oči

S trvanlivostí řasenky určitě není dobré si zahrávat. Ideálně byste si měla pořídit novou už za 3 měsíce. Přesto za tak krátkou dobu řasenku vyhodí málokdo, ale je třeba si uvědomit, že tím riskujete závažné problémy, určitě ji tedy nikdy nepoužívejte déle než 6 měsíců. Naopak tužka na oči vydrží podstatně déle, protože díky ořezávání se bakterie pravidelně odstraňují, klidně vám tak může sloužit i 1 rok.

Oční stíny

U očních stínů je důležitá jejich konzistence. Krémové vydrží podstatně kratší dobu, tedy asi 1 rok, naopak pudrové 2 roky.

Rtěnka, balzám, lesk na rty

Výdrž přípravků na rty se odvíjí od toho, kolik obsahují tuků a tedy, jak moc jsou hydratační. Zatímco balzám tedy vydrží kolem 1 roku, lesk na rty zhruba roky 2, klasická rtěnka vám může sloužit i 3.

Pleťová kosmetika

Odličovače

U odličovacích přípravků závisí trvanlivost z velké části na přítomnosti alkoholu ve složení. Šetrnější a celkově pro většinu pletí vhodnější bývají přípravky bez alkoholu, které ale vydrží pouze něco kolem 2 let, naopak ty s alkoholem můžou být v pořádku i 3 roky.

Krém

U krému závidí výdrž na obalu. Pokud má víčko pouze malý otvor, přípravek vydrží určitě déle než pokud přímo do něj pravidelně saháte prsty. Často na krémech najdete informaci, do kdy se mají spotřebovat. Průměrně se výdrž krému pohybuje kolem 6 měsíců.

trvanlivost-kosmetiky

Jak prodloužit výdrž kosmetiky

Pokud budete o kosmetiku poctivě pečovat je samozřejmě možné její výdrž lehce prodloužit nebo alespoň zamezit tomu, aby se začala kazit předčasně. Řekneme si proto několik hlavních zásad.

Optimální teplota

Kosmetika by určitě neměla být vystavená na sluníčku, u silné zářivky,  nebo na topení, teplo totiž výrazně urychlí její zkažení. Dobré ale nejsou ani příliš nízké teploty, kdy může dojít opět k znehodnocení. Vyvarujte se také umístění kosmetiky na parapetu okna, kde může přes den a noc docházet k velkým teplotním rozdílům. Ideální je nějaká zavřená skříňka nebo polička v koupelně, kde je teplota kolem 18-20 stupňů.

Udržování čistoty

Je důležité se také o kosmetiku stále starat. Umatlané okraje přípravků umývat, víčka čistit a do krémů nesahat, ale používat k tomuto účelu nějakou čistou špachtličku nebo si před aplikací alespoň pořádně umývat ruce. Zní to sice triviálně, ale někdy se na tyhle zásady zapomíná, což vede k zbytečnému předčasnému kažení přípravků.

Nepůjčovat

Půjčování kosmetiky, která s vámi  přichází přímo do kontaktu (rtěnky, lesky, řasenky) určitě není pro vaše přípravky prospěšné. Pokud je použije někdo jiný, dochází k množení bakterií, což opět nepřímo ovlivňuje výdrž.

Pozor při nemoci!

Pokud jste nemocná a přesto používáte kosmetiku na rty případně na oči, je po nemoci dobré ji vyhodit. Pokud totiž máte například zánět spojivek, použijete tužku na oči a po vyléčení po ní sáhnete znovu, může se nemoc opakovat.

1 Comment

Přidat komentář