Jak se zbavit chloupků – epilace a depilace

Jak se zbavit nepříjemných chloupků přemýšlí před létem asi každá z nás. Před dovolenou je zkrátka čas na celkovou inventuru a začínáme pomalu přemýšlet, jakou metodu pro odstranění nežádoucího ochlupení zvolit. Dnes se podíváme na pár těch nejznámějších.

holeni-chloupky

Zdroj

Depilace a epilace

Depilace je povrchové odstranění chloupku. Chloupek není zničen i s folikulem, ale je odstraněn  na povrchu pokožky, metody depilace tedy mají pouze krátkodobý efekt. Patří sem holení, depilace voskem, depilace cukrovou pastou, brazilská depilace a depilační krémy a pěny. Plusem je nižší časová a finanční náročnost.

Při epilaci dochází k zničení vlasového folikulu, a tedy jde o metodu trvalejšího nebo úplného odstranění chloupků. Sem se dají zařadit epilační strojky, perská epilace a metody trvalé epilace (tedy například laser). Nevýhodou je bolestivost některých procedur, vyšší ceny a nutnost podstoupit pro dobrý výsledek několik ošetření.

Holení žiletkou

Tato úplně nejoblíbenější metoda depilace je jednoduchá, rychlá a bezbolestná. Žiletky odstraňují chloupky šetrně a účinně. Efekt sice nemá dlouhé trvání, ale bezbolestnost této metody je velké plus. Pro co nejjemnější holení je zapotřebí používat holící gely a pěny.

Depilace voskem

Ve studiu se jedná o metodu využívající k odstranění chloupků teplý vosk, který obsahuje tzv. trikolitické substance, které ničí chloupek na úrovni pokožky. Chloupky znovu začnou růst znovu až za tři nebo pět dní. Provádí se na obličeji, nohách, i citlivých partiích těla. Problém je, že si tato metoda dost dobře neporadí s opravdu krátkými chloupky kolem jednoho až dvou milimetrů. Bolestivost se opět dá zvládnout a pokožka nějakou dobu vydrží hladká. Doma můžete využít vosk studený, nebo voskové pásky, kterými chloupky po nalepení strhnete, což je ale poměrně bolestivé.

Tip: Tuto proceduru je vhodné podstoupit ve specializovaném salonu, ale pokud toužíte po depilaci v pohodlí domova, můžete vyzkoušet Rica depilační vosk s medem a přírodními rostlinnými oleji s Rica netkané papírové pásky určené k depilaci.

Cena: vosk 110 Kč, pásky 530

Depilace cukrovou pastou

Při této metodě odstranění chloupků je použitá speciální cukrová pasta. Chloupky se vytrhávají po směru jejich růstu, nemusíte se tedy obávat žádných zánětů. Pomoci vám může i s podélně zarostlými chloupky a poradí si i s krátkými chloupky, na které nestačí ani vosk. Tato metoda se používá na všechny části těla. Bolestivost je minimální a tedy se dá vydržet. Pasta přilne ke chloupkům a odstraní je včetně již odumřelých částí. Zvládnutí zákroku se vám odmění perfektně hladkou pokožkou a efekt pár dní vydrží.

Tip: Ideální je podstoupit tuto proceduru v salonu, ale pokud nemáte tuto možnost, nebo chcete depilaci vyzkoušet v pohodlí domova, zkuste cukrovou pastu BioEpil Purity Vision, je naprosto přírodní a obsahuje zklidňující složky čajovníku, heřmánku a růžové vody.

Cena: 280

Brazilská depilace

Tato procedura je vyvinuta pro citlivou a šetrnou depilaci intimních oblastí. Provádí se tenoučkou vrstvou vosku. Bolestivost je překvapivě velmi malá a celý zákrok se tedy dá dobře zvládnout. Hladká pokožka vám nějakou dobu vydrží, ale přibližně po měsíci je žádoucí depilaci opakovat. Vzhledem k choulostivosti procedury je třeba odborný dohled a tedy je nutné absolvovat zákrok v specializovaném salonu.

Cena: 500-1000 

Depilační krémy a pěny

Tyto prostředky pracují na principu rozpouštění keratinu v chloupku. Chloupek se na povrchu odstraní a nově pak narůstá jemnější. Metodu lze po deseti až čtrnácti dnech opakovat. Výhoda je v naprosté bezbolestnosti procedury. Minus vidím v tom, že se někdy nepovede odstranit všechny chloupky a je třeba výsledek přeholit žiletkou. Po zákroku je žádoucí využít post-depilační programy, což jsou vlastně krémy, které pokožku po depilaci zklidňují a zajišťují, že chloupky rostou pomaleji.

Tip: Depilan normal skin, účinný depilační krém vhodný i pro citlivou pokožku. Obsahuje panthenol a olej z broskvových jader.

Cena: 100

Epilace strojkem

Epilační strojky mnohým ženám vyhovují, jiné je zase příliš nevyhledávají. Hlavním problémem strojků bývala mírná bolestivost celého zákroku. V dnešní době je ale tato nepříjemnost už poměrně dobře vyřešena a strojky se dělají v provedeních, které kombinují epilační vytrhávání dlouhých chloupků s depilačním zastřižením narůstajících kratších chloupků. Efekt je tedy velmi pěkný a pokožka vydrží hladká dlouhou dobu.

Perská epilace

Tato metoda slibuje postupné naprosté odstranění chloupků na ošetřovaném místě. Speciálně sestavené přírodní složky, většinou ovoce a bylinky, pronikají k folikulům a zabraňují tak růstu nového chloupku. Pasta má navíc i dezinfekční účinky a tedy se není třeba bát nějakých nepříjemných reakcí. Epilaci je třeba opakovat dle hustoty a síly ochlupení.

Tip: Patent na výrobu pasty u nás mají ve Studiu Marion na Praze 2.

Metody trvalé epilace

Velmi oblíbené jsou také metody trvalé epilace, které slibují, že vás zbaví chloupku na dobro. Jedná se o elektrickou jehlu, laser, epilaci ultrazvukem a epilaci pulzujícím světlem (IPL). Podrobný rozbor těchto metod najdete zde.

1 Comment

  • Olga 11.9.2021 at 07:23

    Tak to jsou všechno rozhodně moc zajímavé metody. Já se přiznám, že už 15 let zůstávám věrná žiletce, ale popravdě mi to leze příšerně krkem a jsem už z toho otrávená. Nemluvím ani o zarůstání chloupků a trvalém zjizvení tam, kde mi chloupky zarostly. Uvažuji teď o téhle metodě https://www.premier-clinic.cz/zakroky/odstraneni-chloupku/ Mělo by to být ještě převratnější než metoda IPL.

    Odpovědět

Přidat komentář