Jak být krásná a zdravá i v kanceláři?

Trávíte tu víc jak osm hodin denně. Možná vás ta práce baví, ale taky vás z ní bolí záda, za krkem, objevují se další a další vrásky… Dá se tomu předejít? Jistě, jen musíte vědět jak!

Ať máte na svém pracovním stole pořádek nebo chaos, určitě se na něm s přehledem orientujete. Co ale víte o neviditelných nebezpečích, která kancelář představuje pro vaši pleť a tělo? Kancelář má své zvláštní mikroklima. Svou roli hrají dva velcí nepřátelé – ústřední topení a klimatizace. A pak také fyzická zátěž, kterou způsobuje zkroucení v nepřirozených pozicích – věčný problém kancelářských židlí. Zdejší mikroklima můžeme přirovnat ke skleníkovému efektu. Urychluje proces stárnutí a negativně se podepisuje na našem vzhledu.

Klimatizace jako sušák pleti

Co působí mezi lidmi pracujícími ve stejně kanceláři největší problémy? Dohadování, která rozhlasová stanice bude dneska hrát? Ani náhodou – zásadním zdrojem konfliktů je klimatizace.

Někomu je horko, někomu zima… A právě kvůli neustálému zapínání a vypínání se vaše pleť dostává do zmatku, kdy nadměrně produkuje kožní maz a zároveň se chronicky vysušuje.

Nejhorší jsou kanceláře, kde se nedá ani otevřít okno a klimatizace je jediným přísunem „čerstvého” vzduchu. Nejde o to, že by byl vzduch z klimatizace špinavý. Horší je, že vysušuje vzduch, snižuje jeho vlhkost. A to je ta hlavní potíž. Klimatizace odsává vlhkost z nejsvrchnější vrstvy kůže a zanechává ji vysušenou. A když je pokožka dehydrovaná, více se zvýrazní jemné vrásky, vystoupí nedostatky a textura pleti je hrubší. Tomu lze celkem úspěšně předcházet používáním hydratačních krémů. Na stole také mějte stále po ruce zvláčňující sprej s minerální vodou a průběžně během dne pleť vlhčete, velmi dobře to jde i přes make-up, nebojte.

A přidáváme ještě další tip: volte přípravky s obsahem kyseliny hyaluronové, která dokáže udržet v pleti vlhkost delší dobu a hlouběji ji uzamkne. Pro zklidnění a vyživení pleti je také důležitý vitamin E a C.

Aby byla pleť po celý den dostatečně hydratovaná, používejte ráno nejprve sérum a teprve poté naneste zvláčňující krém. Snažte se také do pravidelné péče zahrnout jednou týdně pleťovou hydratační masku, která dodá pokožce dostatek ztracené vláhy. A zatímco okolní vzduch vás o vláhu připravuje, doplňujte tekutiny zevnitř jednoduše hodně pijte. Jako správná denní dávka se doporučují nejméně dva litry tekutin, nejlépe čisté vody. Podle odborníků není dobré pít ani perlivou vodu, protože bublinky brání tělu v absorpci dostatečného množství vlhkosti. Naše střeva totiž nejsou schopna vstřebat oxid uhličitý obsažený v bublinkové vodě, tudíž hůře vstřebávají i vlhkost a živiny. A jak už možná víte, do celkového množství přijatých tekutin nelze započítat kávu a černý čaj, ty jen z těla další vláhu odvádějí.

Změny vzduchu v kanceláři mají vliv i na čerstvý make-up, se kterým jste ráno opouštěla dveře svého bytu. Pokud zjistíte, že váš make-up během pobytu v kanceláři nevydrží, změňte podklad. Pod zvlhčující krém použijte olejové sérum udržíte tak pleť během dne dostatečně hydratovanou. Používejte bázi pod make-up, která pokožku připraví pro nanesení make-upu a zajistí, aby déle vydržel. Pokud ani to nezabere, vyzkoušejte fixační spreje na make-up.

Pozor na okno

Přestože pohled z okna může zmírnit pracovní stres, sezení v jeho bezprostřední blízkosti může mít na pleť neblahý vliv. UVA záření proniká běžným sklem, takže je naše pleť neustále vystavena působení škodlivých paprsků – a to skutečně permanentně, dokonce i když je venku zataženo. Když budete několik let sedět na stejném místě u okna, všimnete si rozdílu – na ruce, kterou máte blíž oknu, můžete mít více hnědých skvrn, kůže je tu vysušenější a je na ní více vrásek. Poškození způsobené sluncem se může projevit až po deseti letech, takže v okamžiku, kdy si ho všimnete, je už pozdě. Mějte proto po ruce krém s ochranným faktorem.

Stále vsedě? Hrozí vám celulitida

Pobyt v kanceláři popírá naše přirozené lidské potřeby. Nejsme stavěni na to, abychom prožili celý den bez pohybu na jedné židli a nanejvýš si zakroutili prsty u nohou. Nedostatek pohybu dolní části našeho těla má vážný vliv na rozložení tuku v těle a pevnost svalů. Sama si můžete všimnout, že rozdíl mezi lidmi, kteří mají sedavé zaměstnání, a těmi, kteří v kanceláři den neprosedí, je na jejich tělech patrný na první pohled. Lidé, kteří sedí celý den na židli, mají kvůli nedostatku pohybu zvýšený výskyt celulitidy na hýždích a na zadní části stehen. Jak se toho vyvarovat? Dělejte dřepy, choďte pěšky po schodech, a pokud toužíte skutečně po znatelném zlepšení, vyražte do fitka a vyměňte židli za gymnastický míč. Při sezení na míči zpevňujete svaly a podpoříte lepší rozložení tuku v těle.

Záda v opozici

Pobytem v kanceláři netrpí jen dolní polovina těla. Na frak dostávají i záda. Při sezení se páteř křiví nevhodným způsobem, což se projeví bolestí v zádech. Lidé se domnívají, že když je večer po práci bolí hlava, je to z koukání
na obrazovku počítače. Ve skutečnosti může jít o bolest způsobenou přetěžováním krční páteře. Zkuste změnit polohu těla při práci a zjistíte, že bolest mizí. Jedním ze zásadních problémů je, že obrazovka monitoru umístěná příliš daleko a příliš nízko, což vás nutí předklánět hlavu. Páteř se tak zcela nepřirozeně křiví do tvaru otazníku. Lidem, kteří sedí bez ustání osm hodin u stolu, aniž by si došli alespoň na oběd, hrozí skutečně vážné zdravotní komplikace.

Z výsledků studie provedené na univerzitě v Carolině vyplývá, že u lidí, kteří sedí více než 23 hodin týdně, je o 64 % vyšší riziko úmrtí na infarkt.

Řešení? Každou hodinu vstaňte ze židle a projděte se. Alespoň po kanceláři nebo po budově a během pauzy na oběd si udělejte delší procház-ku. Nebo používejte klínový polštář, který podporuje správné držení těla při sezení. Nedávejte si pod stolem nohu přes nohu, raději čas od času nohama zakružte. Pravidelně si protahujte ruce a pořádně si rozhýbejte zápěstí.

Seřiďte si monitor

Běhat každou hodinu po kanceláři není vždy proveditelné řešení, jsou ale věci, které udělat můžete a budou mít výrazný efekt. Jednou z nich je správné nastavení monitoru, abyste předešla nezdravému „želvímu sedu”, který vám ničí páteř. Znáte to: obrazovka počítače je daleko a dole, takže se za ní vytahujete víc a víc dopředu jako želva z krunýře… Pokud je vám to povědomé, je na čase korigovat polohu monitoru. Jak poznáte, že ho máte nastavený správně? Zavřete oči, sedněte si na židli až úplně dozadu a opřete se o opěradlo. Seďte rovně s obličejem přímo dopředu. Otevřete oči a podívejte se před sebe – hledíte přesně do místa, kde byste měla mít monitor.

Nejen oči v ohrožení

Zíráte-li hodiny a hodiny bez přestáni do monitoru, vašemu zraku to rozhodně neprospívá. Možná už jste dokonce zaznamenala některé nepříjemné příznaky, jako je třeba pálení očí a únava. Ale může to být ještě horší. Podle výzkumu zveřejněného v časopise Newsweek hrozí lidem, kteří používají denně počítač, rozšířené nebo dvojité vidění, zarudlé oči a jejich svědění. Nepřetržitý pohled do monitoru také způsobuje, že mrkáme méně často, což spolu s klimatizací a suchým vzduchem přispívá k celkovému vysychání očí. Co s tím?

Zkuste se každých 20 minut zahledět do dálky, a kdykoli si vzpomenete,  zamrkejte – třeba na kolegu od vedle:))

Mnohé z nás také při práci na počítači soustředěně mžourají na obrazovku a vraští čelo. Obojí výrazně přispívá k tvorbě vrásek. Prostřední sval nad kořenem nosu mezi obočím se nazývá glabela – když mhouříte oči, stáhne se.
Nejde ale jen o stále se prohlubující vrásky.

Podle některých odborníků se práce v kanceláři podepisuje dokonce i na tvaru obličeje.

Pokud pozorujete rozdíl v napětí obličejových svalů, konkrétně mezi obočím, pod lícními kostmi a okolo očí, vězte, že za to může telefonování a koukání na malou obrazovku. To vše ovlivňuje způsob, jakým si obličej “sedá”. Při
večerním čištění proto nanášejte pleťové mléko jemnými krouživými pohyby. Vyčistíte pleť více do hloubky, podpoříte její prokrvení a zároveň uvolníte její ztuhlost.

Nové světlo

A jako by toho nebylo málo, kancelářské prostředí někdy zkresluje to, jak vypadáte. Asi neexistuje méně lichotivé světlo než ze zářivek, které jsou umístěny na stropě většiny kanceláří. Pleť v něm vypadá vyhasle a bez života. A čím víc času v tomhle světle trávíme, tím se jeho neblahý efekt prohlubuje. Doporučujeme proto pár kosmetických triků, které tyto světlem způsobené nedostatky spolehlivě zamaskují: Použijte lehce třpytivý podklad pod make-up a pokud se vám během dne začne nepříjemně lesknout čelo, mějte po ruce připravené zmatňující ubrousky. Nepoužívejte ve větším množství pudr – pleť pak vypadá plošší, mdlejší a opticky starší.

 

Přidat komentář