Make-up manuál – jaký pro vaši pleť a jaká značka je ta nej?

Jaký make-up je ten nejlepší? Jak jej vybrat a jak nanést, aby vypadal co nejpřirozeněji? Máme pro vás nový make-up manuál, který vás dovede k dokonalé pleti.

Určitě se vám několikrát v životě stalo, že jste si domů přinesla nový make-up, a hned druhý den vám došlo, že jste si vybrala naprosto špatně. Odstín vám vůbec neseděl a ani textura nebyla tak dobrá, jak se vám v obchodě původně zdálo. Vyhlašujeme konec přehmatů!

Poprosili jsme odborníky, aby nám udělili profesionální rady, jak si malý zázrak v tubě bezchybně vybrat, nanést a udržet dokonalý po celý den.

Make-up podle vaší pleti

Při výběru musíte myslet na tři základní kritéria, která jsou všechna stejně důležitá: typ, textura a barva.

Stejně jako u výběru krémů se i při výběru make-upu řiďte typem své pleti. Každá pleť – suchá, smíšená, mastná i problematická, má svoje vlastní nároky na složení. Máte-li ji například suchou, a vy si vyberete make-up na tu mastnou, nikdy nemůžete být spokojená, protože má jinou texturu a krycí schopnosti, než potřebujete. Proto je dobré nanést si vzorek na hřbet ruky a ideálně i na obličej. Tím zjistíte, jak se s ním pracuje, jaký je jeho krycí efekt a je-li vám příjemný. Ale pozor! Takto si vyberete dobrou texturu, ale nikoli barvu, což je třetí důležitý faktor. Odstín určitě nevybírejte na ruce. Zkuste dva až tři vhodné odstíny svislou čarou od tváře až po krk. Barva, která vyhovuje tváři i krku, je ta ideální. Správnou barvu vždycky vybírejte podle momentálního tónu své pleti. Nekupujte si ani světlejší, ani tmavší.

Největší chybou je snaha dosáhnout opáleného vzhledu pomocí make-upu!

Na to přece máme úplně jiné kosmetické produkty! Při nákupu se rozhodně nebojte požádat o radu vyškolenou prodavačku či vizážistku, která vám odstín může nejen doporučit, ale navíc vás vybaví vzorečky, které si pak sama doma v klidu a v přirozeném světle vyzkoušíte.

Jste v létě tmavší a v zimě světlejší, a proto nevíte, jakou barvu si vybrat? Jediným řešením je pořídit si dva odstíny, které budete volit podle ročního období. Případně je můžete míchat mezi sebou podle momentálního odstínu.

Tip: Testování odstínů ze vzorečků v praxi

Tip: Make-up podle typu pleti

Jaká značka make-upu je ta pravá?

Většina světových i českých vizážistů nedá dopustit na make-up na tvář i tělo Face &Body od značky MAC. Je lehký a vhodný pro všechny typy. Dá se skvěle vrstvit, a tak můžete vytvořit krytí podle potřeby. Vypadá skvěle před kamerou, na fotce i v běžném životě. Další make-upy, které vizážisté doslova milují, jsou ty od Giorgio Armani – skvěle drží, mají výbornou texturu i odstíny a díky speciální technologii je můžete nanášet přes sebe, aniž by se vám dělaly mapy. Od značky Lancome povětšinou vede Teint Miracle. Jak říká název, je to opravdový zázrak. Dokáže přilnout k pleti a držet neuvěřitelně dlouho, vyhladí každou pleť do absolutní hebkosti, udělá ji svěží a mladou. A to všechno bez zbytečných nánosů. Tím nej od značky Estée Lauder je zase Double Wear, protože skvěle zakryje přesně to, co potřebujete, a dokonale drží. Ze značek, které se u nás nově objevily, doporučujeme mrknout na make-upy Kat Von D nebo Urban Decay. Z dražších ještě neopomeňte By Terry, MUFE, NARS a Chanel, z drogerky pak u nás vede RimmelBourjois, L´Oréal a Dermacol.

Každá značka zkrátka nabízí něco speciálního, a záleží na vás a vaší pleti, se kterou budete tvořit dokonalý pár. Jediný způsob, jak to doopravdy zjistit, je trpělivě zkoušet.

Co pod make-up?

Základem pro aplikaci make-upu je perfektně odlíčená a hydratovaná pleť. Přípravu rozhodně nepodceňujte, protože správně ošetřená pleť má na vzhled make-upu obrovský vliv. A jak postupovat dále? Většinou se nejprve nanáší hydratační krém, necháte jej zhruba deset minut vstřebat a teprve pak aplikujete make-up. Skvělý tip pro velmi suchou pleť je také smíchat tekutý make-up s hydratačním přípravkem. Vizážisté pracující s kosmetikou Lancome nikdy nezačínají s make-upem bez séra Génifique, krému Génifique a podkladové báze Teint Miracle od Lancóme. Někdy ještě make-up smíchají přímo se sérem. Díky tomu je jemnější, snadno se nanáší a zároveň se dokonale roztírá do vlasů a na krku. Vizážisté pro Estée Lauder, zase radí pro rozjasnění pleti pod make-up použít rozjasňovač Spotlight. Dá se smíchat rovnou s make-upem, ale rozjasňovač určitě nedoporučujeme používat u mastné pleti, která je sama o sobě náchylná na lesk. Vizážisté MAC doporučují pod make-up nanést hydratační krém (např. Studio Moisture Fix SPF 15) a podkladovou bázi (např. Strobe Cream nebo ultralehké sérum Strobe Liquid Lotion). Tyto přípravky obsahují jemné částečky rozptylující světlo, a pleť tak vypadá zdravěji a zářivěji. Navíc působí mnohem hladším dojmem.

Tip: Stop suchým šupinkám pod make-upem

Techniky nanášení make-upu

Žádná univerzální rada neexistuje, způsob, jak make-up nanášet, je čistě individuální. Záleží tedy na vás, zda jsou vám příjemnější prsty, štětec, nebo houbička. Make-up ale vždy roztírejte od středu tváře směrem ven. Jemně jej vklepejte a zvláštní pozornost věnujte místům kolem nosu a úst. Práve tady se make-up často stírá, a proto, musí být jeho aplikace dokonalá. Důležité je, abyste jej pak rozetřela v krajích tváře tak, aby nevznikla ostrá hranice mezi obličejem a krkem. Dáváte-li přednost štětci, vyberte si takový, který je plochý, pevný a ze syntetických vláken, aby dokonale držel daný tvar. Nejlepší je nanést make-up na hřbet ruky a odtud pak štětcem přenášet na obličej. S houbičkou pracujte obdobně. Nezapomínejte na to, že štětec i houbička by měly být čisté. Proto je minimálně jednou týdně vyperte.

Tip: Plusy a mínusy nanášení make-upu štětcem, prsty a houbičkou

Korektor před nebo po make-upu?

Záleží na tom, čeho chcete korektorem dosáhnout. Pokud chcete rozjasnit a prosvětlit některé partie, pak se hodí ho spíše vklepávat na make-up. Také korektor pod oči je lepší nanášet sž po aplikaci stínů, kvůli případnému opadávání barvy. S pupínky je to individuální. Hladké můžete překrýt i bez korektoru dobrým make-upem, na ty, které jsou plastické, je už korektor potřeba. Můžete ho smíchat s make-upem a naťupat jen na problematický bod. Klasický korektor se tedy hodí spíše na make-up, jinak byste jej totiž setřela a zmizel by tak žádaný efekt. U barevných korektorů (žlutý, zelený, atd.) je to však jinak. Ty nanášejte před make-upem, protože eliminují začervenání pleti a další defekty.

Jak make-upem tvarovat obličej?

Obecně platí, že ty partie, které chceme zúžit, ztmavíme a ty, na které chceme upozornit nebo je rozšířit, zesvětlíme. Potřebuje-li například opticky protáhnout tvář, podkreslete si lícní kosti tmavším odstínem, než který máte na celém obličeji. Kromě make-upu lze také použít i tmavší pudr. K make-upu se proto hodí využít i tmavší a světlejší korektor: partie, které potřebujete zúžit, jím ztmavíte, ty, které chcete zdůraznit, zesvětlíte.

Tip: Jak na konturování podle typu obličeje

Pravidla fixace a svěžího vzhledu make-upu

Opět záleží na typu pleti. U normální nemusíte používat nad make-up nic, snad kromě fixatéru. U mastné pleti rozhodně použijte pudr a u smíšené doporučujeme přepudrovat až ve chvíli, kdy se obličej začne lesknout. Na suchou pleť doporučujeme vitamínovou vodu, nejlépe s bylinnými výtažky.

Přidat komentář