Jak správně mýt a čistit kosmetické štětce

Jaká věc je otravnější, než uklízení? Pokud hlasujete pro čištění štětců, jste můj člověk. Je vůbec někdo, kdo čistí štětce opravdu po každém líčení? Upřímně znám spíš víc těch, u kterých plynou dny, týdny, měsíce a snad i roky, než se štětcům dostane pořádné koupačky. Samozřejmě je to problém, protože se tak na nich množí bakterie a místo krásného líčení hrozí po použití špinavého štětce spíš nějaká „pěkná“ infekce. V dnešním článku si proto vysvětlíme, jak štětce co nejlépe vyčistit, aby se stalo akné a podrážděná pleť minulostí, a představíme si i vychytávku, s kterou jsou štětce čisté rychlostí blesku.

Jak často mýt štětce?

Jednou ročně je to opravdu málo. Většina dermatologů by vám doporučila čistit kosmetické štětce nejméně jednou týdně, ideálně dvakrát. Štětce, které používáte na krémové produkty, jako je make-up a korektor, potřebují péči ještě častěji – nejlépe po každém použití. V krémových produktech se totiž bakteriím opravdu daří a na výsev pupínků je tak se špinavým štětcem zaděláno. Štětcům na pudrové přípravky, jako jsou třeba ty na tvářenku a bronzer, menší frekvence čištění tolik nevadí. Štětce na oční stíny by opět měly mít vyšší frekvenci čištění. Oči jsou velmi citlivé a zánět spojivek nechceme asi nikdo. Pro čištění je tu ale i praktický důvod – s pozůstatky přípravků na štětci nebude líčení nikdy tak dokonalé jako s umytými nástroji. Pokud plánujete svými štětci líčit někoho jiného, je třeba je před použitím vždy desinfikovat. Zní to jako strašná otrava (a dost často opravdu je), ale dají se najít i způsoby, jak si čištění štětců zpříjemnit.

Čím štětce čistit?

Čisticí prostředek se vyplatí nepodcenit. Zvlášť pokud fandíte dražším štětcům, chce to použít něco, čím je nepoškodíte. Speciální čističe na štětce seženete u různých firem, seženete desinfekce, mýdla, gely, koupele i šampony určené přímo na štětiny. Fungující čistidla nabízí třeba značka Real Techniques, Sigma, Freedom nebo Makeup Revolution. Z levných a snadno dostupných přípravků je velmi oblíbeným DIY mycím prostředkem i šetrný dětský šampon v kombinaci s antibakteriálním tea-tree olejíčkem. Vyplatí se pořídit si také silikonovou pomůcku na čištění štětců, která vám proces zrychlí a pomůže s důkladnou hloubkovou údržbou.

Jak mýt štětce?

  1. Pokud je vaším oblíbeným čisticím prostředkem desinfekce, nastříkejte ji na štětec, nechce působit a poté štětec opatrně vytřete do čistého hadříku nebo ručníku.
  2. Jestli volíte šampon nebo mýdlo, nejdříve štětiny namočte do vlažné vody.
  3. Poté štětiny napěňte v dlani s kapkou vybraného čističe.
  4. Vymyjte všechny nečistoty a pořádně štětec opláchněte. Při mytí vám může pomoct zmiňovaná silikonová pomůcka, o kterou štětec krouživým pohybem lépe napěníte a vymyjete.
  5. Přebytečnou vlhkost ze štětce jemně vymačkejte do ručníku.
  6. Po umytí vždy prsty upravte štětec do přirozeného tvaru a nechejte uschnout ve vodorovné pozici nebo štětinami směrem dolů.
  7. Usychání štětců vám mohou usnadnit praktické stojánky na štětce.

Pozor: Nikdy nenamáčejte celé štětce i se základnou (místem, kde se štětiny spojují s rukojetí), dřevo se tak deformuje, štětiny vypadávají a zkracuje se životnost štětce.

StylPro elektrická sada na čištění štětců

Tak a teď už ke zmiňované vychytávce, která by se mohla líbit těm, kteří čištění štětců opravdu nesnáší. Elektrická sada vám štětce vyčistí prakticky sama. Štětec stačí zasadit do rotačního držátka a umístit do nádobky s vodou a čističem. O zbytek se už postará rotační nástavec. Štětec je umytý a vysušený během pár sekund. Minusem je oproti šamponu dražší cena.

Jaký je vás oblíbený způsob čištění štětců?

Přidat komentář