Nová přírodní řada Bio od Garnier

Také Garnier přichází s řadou bio kosmetiky. Co můžeme od této série očekávat a na co si dát pozor při výběru bio kosmetiky?

garnier-bio-nova-rada

Co je bio kosmetika

Určujícím legislativním limitem, kterou musí dodržet každá evropská kosmetika, je směrnice Rady 76/768 (EHS). Ta určuje, že kosmetika splňuje určité požadavky a vámi zakoupená kosmetika tak není zdravotně závadná.

Výrobce se pak samozřejmě může rozhodnout i k tomu, že svoji kosmetiku bude prodávat pod záštitou kosmetiky přírodní nebo bio. To je jeho dobrovolné rozhodnutí a mnohdy zejména marketingový záměr. Jako přírodní kosmetiku lze označit fakticky skoro cokoli.

Označení „přírodní kosmetika“ by mělo vycházet z faktu, že výrobek obsahuje organické (přírodní) složky. Kolik jich je, to žádná legislativní definice neurčuje. Na rozdíl od bio kosmetiky tak přírodní kosmetika může obsahovat v extrému téměř stopové množství přírodních složek nebo se naopak bio kosmetice vyrovnat.

Naproti tomu status bio definuje v tuzemsku certifikát CKP. Ten přesně definuje, co bio kosmetika určitě obsahovat nesmí.

V čem je (a není) biokosmetika lepší

Můžeme se setkat s velmi zjednodušením tvrzením, že látky, které jsou přírodního původu, jsou pletí vlastní, tudíž by pro ni měly být vhodnější.

Toto tvrzení ovšem neplatí nijak univerzálně. Například esenciální oleje mohou být v mnoha případech spouštěčem alergické reakce. Rozhodně tak není nutné tvrdit, že pokud vám například vyzkoušený „nepřírodní“ krém vyhovuje, musíte ho okamžitě změnit jen proto, že v jeho složení najdete obávané parabeny. Naopak i některé čistě přírodní látky mohou být pro člověka toxické. Přírodní kosmetika tedy není bezpečnější, každý produkt musí být bezpečný už z titulu zákonných požadavků.

Do hry však v případě bio kosmetiky v nemalé míře kromě vlastního kosmetického účinku vstupují i etické faktory, například zda chceme, aby suroviny byly získávány udržitelným způsobem, případně je pro nás důležité, že se kosmetika netestuje za zvířatech. Jednoznačnou předností bio kosmetiky je to, že nezatěžuje přírodu.

Řada Bio od Garnier

Kolekce bio kosmetiky je zaměřená na výrobky pro péči o pleť, a to pro všechny typy, od pokožky smíšené přes citlivou. Všechny produkty jsou opatřeny certifikátem Ecocert a jsou veganské. Celá série je výsledkem více než desetiletého vlastního výzkumu společnosti Garnier.

Složení kosmetiky je postaveno na šesti nejdůležitějších přírodních surovinách, a to: lavandin, chrpa a tymián z Francie, argan z Maroka, citronová tráva ze Srí Lanky a konjac alias zmijovec z Asie. Suroviny zároveň pocházejí z ekologického zemědělství. Jednotlivé výrobky také nejsou testovány na zvířatech a distribuují se v recyklovatelných obalech.

Hlavní výhodou kosmetiky je příznivá cenová relace produktů, ceny jednotlivých výrobků se pohybují v rozmezí od cca 200 Kč. Bio kosmetika je také velmi dobře dostupná.

Při pohledu na výpis jednotlivých surovin se přírodní původ jednoznačně potvrzuje. Charakteristické je pro celou sérii nejen přírodní certifikované složení, ale také specifická vůně produktů. Zejména to platí pro čistící gel s citrónovou trávou, jehož vůně je poměrně intenzivní. Nutné je tak vyzkoušet si nejen účinky produktů, ale také se zamyslet nad tím, zda vám nebude překážet právě parfemace, přestože i ta je přírodní.

garnier-bio-krem

Stojí řada Garnier Bio za vyzkoušení?

Obecně se jednotlivé produkty vyznačují dobrými hydratačními schopnostmi i velmi příjemnou konzistencí. Je však nutné individuálně vyzkoušet jejich snášenlivost. Majitelkám suché a citlivé pleti je určen arganový či levandulový olej. Máte-li smíšenou pleť, vyzkoušejte produkty obsahující citronovou trávu. Složkou, která je v této sérii navržena na pleť mastnou, je pak tymián.

Jak se vám novinka od Garnier líbí? Máte vyzkoušeno?

1 Comment

Přidat komentář