Jak se starat o suchou až velmi suchou pokožku?

Co to znamená, když si člověk připadá jako had, a ze všeho nejraději by se svlékl z kůže? Nic neobvyklého, tedy alespoň v zimě. Pokožka se nadměrně vysušuje, ztrácí pružnost, svědí, mravenčí – a vůbec v ní není příjemně. Nejvíce o sobě dává vědět po koupeli v horké vodě, a to lokálně i na více místech současně.

Uvedené příznaky značí, že se největšímu orgánu nedostávají živiny v dostatečném množství, a nemůže proto efektivně fungovat jako ochranná bariéra. Jak se s nadměrným vysoušením vypořádat? Překvapivě snadno. Nejdříve se však naučte rozlišit mezi suchostí jako trvalým stavem a dočasnou dehydratací.

Podle čeho poznáte, že je vaše pokožka suchá až velmi suchá?

O ochranu svrchní vrstvy kůže se stará hydrolipidický film. Jak je patrné z názvu, tvoří ho především voda a kožní maz, který ji zadržuje. U lidí se zdravou pokožkou je množství vody a lipidů v rovnováze – film proto může efektivně chránit kůži před vnějšími vlivy a zároveň brání nadměrnému vysušování. U suché pokožky však bariéra funguje jen z části.

Jaký je rozdíl mezi suchou a dehydrovanou pokožkou?

Suchá pokožka, stejně jako např. mastná či smíšená, označuje jeden z typů svrchních vrstev kůže. Její suchost je chronický stav daný geneticky a lze jí pouze zmírnit. Dle závažnosti rozlišujeme suchou, velmi suchou a xerotickou pokožku.

Dehydratace je přechodný stav, který může nastat u všech typů pokožky. Dochází k ní následkem nedostatečného navázání a následnou ztrátou vody v hydrolipidickém filmu. K charakteristickým projevům patří lokální a příležitostné pnutí, ztráta jemnosti či šupinatění. Po doplnění vody odeznívají a funkce pokožky se vrací do normálu.

Koho se suchá pokožka týká?

Nedostatečná produkce kožního mazu bývá vrozená, ale stejně tak může nastat v pokročilejším věku. Pokožka v jednotlivých fázích života prochází změnami, a zatímco u dětí a starších lidí je spíše sušší, během puberty se může dočasně změnit na mastnější. Jedním z faktorů, které mají vliv na nadměrné vysoušení, je přirozené stárnutí organismu a jeho ztráta schopnosti regenerace epidermálních buněk.

Jak se zbavit pocitů suchosti a udržet pokožku vlažnou?

Naprostým základem je pravidelné promazávání kvalitním krémem na suchou pokožku. Velmi účinný je krém Atoderm od Biodermy – obsahuje široké spektrum výživných a restrukturalizačních látek pro posílení přirozené kožní bariéry. Momentálně je k dostání za akční cenu ve dvojbalení.

Majitelé suché pleti by se měli vzdát horkých koupelí, stejně jako příliš častému mytí rukou.

V průběhu zimních měsíců není vhodné vytápět na vysoké teploty. Suchý vzduch má na stav kůže velmi negativní vliv a prohlubuje pnutí, svědění a další projevy suché pokožky.

Přidat komentář