Co dělat proti řídnutí vlasů
Pozorujete, že vám s přibývajícími léty vlasy řídnou a už nejsou jako dřív? Tenhle problém se netýká jen mužů, ale často postihuje i velké množství žen. Možná jsou na vině hormony, možná vlasy příliš zatěžujete stylingem, špatně jíte nebo to přeháníte s cvičením. Kdy je padání ještě normální a kdy už by se mělo začít řešit? Představíme si několik zaručených tipů proti řídnutí vlasů.
Určité množství vypadaných vlasů okamžitě neznamená problém a není potřeba se jím zatěžovat. Období růstu vlasového vlákna trvá zhruba dva až sedm let, kdykoliv tedy vlasy češete nebo jinak upravujete, přestárlé kusy to samozřejmě odnesou. V ideálním případě pak na místě vypadlého vlasu vyroste vlas nový. Jak ale stárneme, množství vlasových váčků ubývá a zároveň se u většiny zkracuje období růstu vlasů. Je tedy normální, když v padesáti pozorujete řidší hřívu, než jakou jste měla ve dvaceti.
Bez vitaminů ani ránu
Růst vlasů ovlivňují především vitaminy skupiny B. Do jídelníčku se proto snažte zařadit víc celozrnného pečiva, fazolí, oříšků nebo celozrnné rýže. Neměl by vám uškodit ani B-komplex nebo pivovarské kvasnice v tabletách. Nezapomínejte ani na pestrou stravu a dostatečný pitný režim. Pro tvorbu keratinu jsou důležité proteiny, proto si dopřávejte maso, ořechy a ryby.
Důležité železo
Často za řídnutím vlasů nestojí žádný komplikovaný problém, ale třeba jen nedostatek železa. Setkávají se s ním především ženy, které mají sinou menstruaci nebo příliš nefandí hovězímu masu. V takovém případě je velice jednoduché říct si lékaři o test krve. Pokud se vaše podezření potvrdí a hodnoty železa budou podprůměrné, může jeho doplňování stav vlasů výrazně pozitivně ovlivnit.
Co nedělat
Špatné zacházení může velmi neblaze ovlivnit řídnoucí vlasy. Ve snaze dodat prořídlým vlasům co největší objem je často češeme proti směru jejich růstu, vysoušíme fénováním a to většinou bez dostatku ochranných prostředků nebo naopak s péčí, která vlasy zbytečně zatěžuje.
Správná péče
Nejdřív se snažte odstranit nashromážděné zbytky zatěžujících přípravků jemnými čistícími šampony, které tím vlasy výrazně odlehčí. Používejte kvalitní kondicionér a nezapomínejte na ochrany před horkým vzduchem, které aplikujte před každým fénováním. Nevyhýbejte se ani speciálním kúrám přímo vytvořeným k obnově a stimulaci vlasů. Někdy mohou výrazně pomoct.
Styling vlasů
Jeden dva opravdu kvalitní stylingové přípravky se vám určitě neztratí. Dobrá pěna na zvětšení objemu zvedne vlasy od kořínků a slouží tak jako drobná podpora vláken. Přípravek aplikujte na vlhké vlasy ke kořínkům a potom je nechte přirozeně uschnout nebo lehce profénujte. Od věci není ani optická kamufláž řídnoucích vlasů. Pokud zvolíte světlejší odstín vlasů, pokožka nebude tolik prosvítat.
Kdy pomůže lékař
Vlasy ve větším množství padají na jaře a na podzim, pokud vás ale problém s padáním trápí stále a ve větší míře, měla byste zajít k odborníkovi. Příčin může být spousta. Od stresu, až po genetickou výbavu nebo užívání některých léků. Někdy problémy s vlasy sice samy zmizí, ale určitě neuděláte chybu, pokud se zeptáte praktika, případně zajdete přímo k trichologovi. Někdy může být příčina vážnější. Masivní úbytek vlasů může způsobovat genetické onemocnění jako androgenní alopecie. Náhlá ztráta vlasů v podobě lysých míst zase může být zapříčiněna onemocněním jako alopecia areata. Vliv může mít také nedostatečná nebo zvýšená funkce štítné žlázy. Léčba je vždy možná a pokud se nepovede vlasy úplně obnovit, lze jejich vypadávání aspoň zastavit nebo zpomalit.