Dress code – pravidla společenského oblékání
Možná jste se s tím už setkali. Přišla vám poznámka a v rohu stála záhadná poznámka „dress code…“. Víte, o co vlastně jde? Pokud si chcete společenskou akci užít a vyhnout se trapné situaci kvůli nevhodně zvolenému oděvu, je určitě dobré mít představu, co po vás organizátor vlastně žádá. Může se totiž stát, že pokud požadovaný dress code nerespektujete, nemusíte být na samotnou akci vůbec vpuštěni! Proto se dnes na základní pravidla podíváme a poodhalíme si jejich zákonitosti.
Co znamená dress code
Dress code je soubor pravidel určující styl oblékání pro určité společenské události. Může se ale vyskytovat i v některých restauracích, klubech, nebo ho mohou vyžadovat určití zaměstnavatelé. Druh předepsaného oblečení najdete nejčastěji na pozvánce na nějakou společenskou událost.
Black Tie
Tento dress code sice v doslovném překladu znamená černá kravata, ve skutečnosti se ale od pánů vyžaduje, aby se dostavili ve smokingu a motýlku. Dámy by měly přijít v dlouhých společenských šatech nebo v koktejlkách. Barva dámských šatů nemusí být jen černá, ale měla by být dostatečně elegantní. Chybu neuděláte barvami jako je temně modrá, fialová, petrolejová, zlatá, vínová, stříbrná nebo pudrová.
White Tie
Tento dress code klade vůbec největší požadavek na oblečení, s kterým se můžete setkat. Pánové si musí vzít frak, pod kterým se nosí bílá košile s bílým motýlkem a bílou vestičkou. Jedná se také o jediný dress code, který umožňuje pánům nosit šperky, jako jsou třeba zlaté prsteny nebo knoflíky. Dříve se totiž při těchto příležitostech nosily řády. Dámy by měly mít luxusní róby s pečlivě vybranými doplňky a šperky. Podmínkou je také profesionálně vytvořený účes, dokonale upravené nehty i make-up. Tento dress code zkrátka symbolizuje velice formální událost plnou honosných společenských rób.
Formal Attire
U tohoto dress codu platí obecně podobná pravidla jako u Black Tie. Pánové by si tedy měli vzít černý smoking a dámy dlouhé společenské šaty. Pokud ale znáte prostředí a víte tak, že bude trochu odlehčené, můžete lehce uvolnit i svůj outfit. Pánové v takovém případě mohou vyrazit jen ve smokingu a černé košili bez vázanky. Dámy si zase mohou dopřát odlehčení ve formě koktejlek, případně dlouhé večerní sukně a elegantního topu nebo mohou přijít ve velmi elegantním kostýmku.
Creative Black Tie
Konečně je tu malinko odlehčený dress code, který není tak striktní jako předchozí, ale dává i mírný prostor kreativitě. Pro pány jsou dovoleny nápaditější smokingy, barevně sladěné vesty s kravatou a košile se stojáčky. Dámy by měly obléknout dlouhé večerní šaty nebo koktejlky, které ale nemusí být až tak striktně formální, ale mohou na nich prezentovat svou osobnost. Hostitel vám tímto dress codem dává najevo, že se společenským šatům nevyhnete, na druhou stranu ale můžete lépe předvést svůj osobitý vkus, nebo využít aktuální módní trendy.
Black Tie Optional
Pánové mohou, ale nemusejí vyrazit ve smoking. Povinný je ovšem černý nebo tmavě modrý oblek a vázanka. Pro dámy je předepsaná dlouhá róba, případně koktejlky.
Semi Formal
U tohoto dress codu záleží na hodině, kdy se koná. Je-li po 18. hodině, ženy by měly obléknout koktejlky a muži tmavý oblek. Pokud ale akce probíhá v dopoledních nebo odpoledních hodinách, pánové mohou sáhnout i po světlejší barvě obleku a dámy mohou obléknout kostýmek.
Coctail Attire
Tato akce (koktejlová párty) vyžaduje od pánů oblek, jehož barvu ale mohou přizpůsobit ročnímu období nebo místu, kde se koná. Ženy by měly sáhnout po zajímavých koktejlkách a make-up a účes pak přizpůsobit tomu, zda akce probíhá ve dne nebo večer. Z doplňků by outfit mělo doplňovat psaníčko a lodičky na vyšším podpatku.
Janička 24.7.2017 at 08:50
Hezké shrnutí. Horší je, když člověk přesně neví, o jakou událost se jedná a snaží se se společenskými šaty nepřestřelit. Já jsem si nakonec vybrala kratší šaty s volnou sukní odsud https://www.amodio.cz/kategorie-produktu/damske-saty/spolecenske-saty/ a každý mi je chválí. Navíc je super, že v nich můžu vyrazit skoro na všechny události ve společnosti.