Jak nalíčit pleť s akné – rady a tipy
Dnešním článek bych ráda věnovala mladým slečnám, které trápí problémy s pletí. Dospívající slečny se kvůli akné často mohou začít cítit nejisté a nešťastné, začnou pochybovat o svém vzhledu a připadají si třeba i nehezké, i když to tak vůbec není. Pamatuji si ze svého dospívání, že jakákoliv drobnost na tváři se okamžitě stávala ústředním bodem mé pozornosti, nic jiného jsem neřešila a měla jsem pocit, že každý mé nedokonalosti pozoruje. Samozřejmě to tak vůbec nebylo, ale akné umí s psychikou nehezky zatočit. Na úvod bych ráda poznamenala, že jakékoliv výraznější akné, ale i drobnější projevy je vždy nejlepší konzultovat s kožním lékařem. Není se potřeba vůbec stydět, odborník je zvyklý na nejrůznější kožní problémy, určitě si bude vědět rady a předepíše vám efektivnější přípravky, než jsou třeba ty z drogerie. Pak už je vše záležitostí dobrého make-upu. Líčení zkrátka umí divy a je tu proto, aby nám pomáhalo cítit se sebevědomá a krásná.
Nezhorší make-up akné?
O pleť s akné je třeba se velmi pečlivě starat. Tedy používat nejen léčivé přípravky předepsané dermatologem, ale také kosmetiku určenou na problematickou pokožku. Stejné je to i s líčidly. Pokud budete používat nevhodný mastný póry ucpávající make-up, stav akné se může rapidně zhoršit. Naopak make-up určený na problematickou pleť, který vaší pleti dobře sedne, by neměl pleť zhoršit prakticky vůbec. Dnešní moderní kosmetika je už na vysoké úrovni a rozhodně neplatí, že každý make-up ucpává póry.
Vyzkoušet můžete třeba Aknecolor, který seženete v lékárně. Je to barevná pasta na bázi make-upu, která akné nejenom zakrývá, ale i léčí. Je sice dostupný jen ve dvou odstínech, ale ten světlejší je pro běžnou bledou pleť ideální. Případně si je můžete koupit oba a míchat mezi sebou. Já s ním mám velmi dobrou zkušenost. Nepoužívala jsme ho na celou plochu pleti, v takovém případě dělá masku, ale spíše jako korektor na nejproblematičtější oblasti a moc se mi osvědčil.
Výbornou kombinací jsou předepsané přípravky od lékaře, správný make-up určený na problematický typ pleti a nezapomínání na pečlivé odličování na noc, kdy pleť potřebuje dýchat. Důležité je také pečovat i o štětce a veškerou kosmetiku. Vše je třeba pravidelně dezinfikovat, aby se bakterie z akné nepřenášely dál.
Barevná korekce
Typicky červená barva pleti způsobená akné je pro maskování make-upem prvním oříškem. Je třeba vybrat správnou barvu korektoru, který zarudnutí vykompenzuje. Někdy se využívá korektor se zeleným podtónem, protože zelená červenou barvu přirozeně neutralizuje. Takový korektor jste mohli vidět třeba v paletce korektorů od Dermacolu. Já si ale myslím, že postačí i korektor v tělovém tónu, je ale důležité, aby byl dostatečně světlý, ideálně o odstín až dva světlejší než vaše pleť. Příliš tmavým korektorem akné sice zakryjete, ale výsledkem budou tmavší fleky na pleti.
Vyrovnání reliéfu pleti
Další problémem pleti s akné je fakt, že kožní nedokonalosti zanechávají nerovnoměrný povrch pleti. Někdce se po akné vytvoří ďolíček, někde zase stroupek, někde vystouplý pupínek. Pokud víte, že s nejednotným povrchem pleti máte problém, můžete vyzkoušet takzvané 3D make-upy. Ty vyrovnávají povrch pleti a jsou silně krycí, takže zanechávají iluzi jednotného vzhledu pleti. Populárním 3D make-upem je třeba Dermablend od Vichy.
Máte zkušenost s líčením pleti s akné? Co se vám osvědčilo?
Miruška 24.3.2018 at 13:16
Make-up od Dermacolu. Kryje i největší akné 😉