Jak pečovat o kontaktní čočky

Nesluší vám brýle? Chcete dobře vidět i bez obrouček? Pak jsou jasnou volbou kontaktní čočky. Pamatuji si, jak jsem si ve třinácti nešťastně zkoušela brýle a bylo mi ihned jasné, že tohle vypadat dobře prostě nebude. Od té doby už mám sice slušivější model a čas od času mi vzhled přísné středoškolské učitelky není proti mysli, stejně jsou pro mě ale stále čočky číslo jedna. Dnešní článek bych chtěla věnovat všem, kteří s čočkami začínají a nemají ještě úplně jasno, jak o ně pečovat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Začínáme s čočkami

Pokud jsou pro vás čočky úplně novou záležitostí, je určitě dobré zajít si na oční. Dozvíte se vše potřebné od přesných dioptrií až po zakřivení čoček, které potřebujete. Na tuhle návštěvu nevzpomínám úplně ráda. Strašně jsem se děsila, když mi měla sestřička pomoct s prvním vložením čočky do oka. I když to byl tak trochu boj, určitě to bylo lepší, než kdybych se o to snažila sama doma a vůbec neměla ponětí, co dělat. Navíc jsem se dozvěděla vše o správné péči o čočky, základní hygienická pravidla a nasazování si pod dohledem natrénovala. Následný odchod s nasazenými čočkami byl pak už jednoznačně vítězoslavný.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Druhy kontaktních čoček

Čoček je v dnešní době obrovské množství. Rozlišujeme klasické korekční čočky a pak třeba efektní barevné, které mít dioptrie ani nemusí. Rozdíly jsou také v použitém materiálu čoček (měkké nebo tvrdé čočky). Základní dělení je ale hlavně podle počtu dní, po které se nosí.

  • Jednodenní – ráno je nasadíte, večer vyndáte a vyhodíte. Pro oči je to velice příjemné a výrazně se snižuje riziko komplikací. Cenově jsou ale poměrně nevýhodné, takže se hodí hlavně pro ty, kteří čočky nenosí pravidelně.
  • Čtrnáctidenní – otevřete je, nosíte přes den, na noc je ukládáte do roztoku a za 14 dní vyhodíte. Bývají levnější než jednodenní, ale samozřejmě pro oči ke konci nošení už nejsou tak pohodlné.
  • Měsíční – vyměňují se po 30 dnech od otevření, přes noc je opět uchováváte v roztoku. Patří k těm nejlevnějším, ale pro oči to už není tak příjemná varianta a je nutné o ně důsledně pečovat.
  • Kontinuální čočky – lze je nosit až 30 dní bez toho, aby se z oka vyndaly (takže není nutné je přes noc uchovávat v roztoku). V tomhle případě je ale určitě třeba konzultace s lékařem, který posoudí, zda je pro vás tenhle způsob vhodný.
  • Čtvrtletní nebo roční – vyšší riziko komplikací, v současné době už se příliš nepoužívají.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Péče o čočky

Při nošení čoček je vždy důležité dodržovat hygienická pravidla a o všechny typy (kromě jednodenních a kontinuálních) je také nutné důsledně pečovat, aby bylo jejich nošení co nejbezpečnější. Oči jsou velice citlivé a jakékoliv zanedbání tak může znamenat problém. Uvedeme si tu pár základních pravidel, které je dobré si zapamatovat a osvojit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mytí rukou

Tady snad ani není co dodávat. Nasazování čoček musí vždy předcházet pečlivé umytí rukou a následné utření do čistého ručníku, který nepouští chloupky.

Upravené nehty

Aby se čočky co nejpohodlněji nasazovaly, je nejlepší mít krátké kulaté nehty a ujistit se, že se vám za nimi nedrží nečistoty. Sama se u tohoto bodu musím zastydět, protože nosím nehty dlouhé, což určitě není ideální. V takovém případě je pak možné využít aplikátory na čočky, které manipulaci usnadňují.

Čočky a líčení

Čočka jde vždycky první! To znamená, že nejdřív nasadíte čočku a pak až se nalíčíte. Následně večer první vyndáte čočku a až poté se pustíte do odličování. Pozor si dávejte na hodně prášivé stíny, řasenky s prodlužujícími vlákny nebo třpytky, které vám mohou do očí napadat. Nejlepší je na každodenní líčení používat krémové stíny, u kterých nic takového nehrozí. Řasenku vyměňujte ideálně každý měsíc až dva a používejte spíše voděodolnou. Vůbec nepoužívejte přípravky na olejové bázi a lepší bude vyhnout se i parfemované kosmetice.

Roztok na čočky

Pokud nosíte čočky pravidelně, pravděpodobně nebudete používat jednodenní, ale spíše některé z vícedenních, což znamená nutnost pořídit si roztok, v kterém budete čočky přes noc uchovávat. Na měkké čočky se používají jiné než na tvrdé, ale s tím vám určitě poradí už při koupi čoček. Ve většině případů se dnes využívají měkké čočky, u kterých vám stačí jeden roztok pro oplachování, mytí i uchovávání. Abych řekla pravdu, roztoků jsem vyzkoušela hodně a žádný větší rozdíl jsem nepocítila. Je samozřejmě možné, že vám nějaký bude příjemný víc jiný méně, ale to si musí vyzkoušet každý sám. Pravidelně si kupuji Optosol, který mi přijde poměrem množství cena (kolem 112 Kč) příjemný. Plus u mě většinou najdete i nějaký menší roztok, který využívám při cestování.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Očištění čočky

V případě, že se čočka znečistí například od řasenky, nestačí jen její uložení do roztoku a je proto třeba ji důkladněji očistit. Čočky umístíte na čistou suchou dlaň, nakapete na ně pár kapek roztoku a bříškem prstu opatrně otřete z každé strany. Pak je znovu opláchnete roztokem a umístíte do pouzdra.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obal na čočky

Při kupování roztoku nezapomínejte ani na pouzdro, v kterém budou čočky přes noc uložené. Nové je dobré si pořídit zhruba každý měsíc. Po nasazení čoček vždy vylijte roztok z obalu a vypláchněte ho desinfekčním roztokem a poté ho nechte celý den otevřené vyschnout. Obaly mají barevně odlišenou jednu stranu, je to z toho důvodu, aby se vám nepletlo, na které oko patří která čočka. Pouzdro je důležité udržovat ve stejné čistotě jako samotné čočky, které jsou v něm půl dne uložené.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A jak jste na tom vy? Držíte se pravidel pro nošení čoček?

1 Comment

  • jirka 6.11.2022 at 18:18

    Dobry den koupil jsem kontaktni čočky barevne pres tyto vebove stranky,ale nevim jestli jsou jednodenni nebo 14 denni nebo 30 denni.Muzete mi prosim napsat jak je pouzivat zda jsou vice denni nebo jednodenni?Jestli je muzu pouzi at na porad atd dekuji Bauer

    Odpovědět

Přidat komentář