Jak vybrat správný odstín make-upu
Používáte správný odstín make-upu? Ano? Pak jste určitě jedna z těch šťastnějších a můžete se ho spokojeně držet. Přesto se často stává, že s příchodem zimy nebo naopak léta se barva pleti trochu změní a pak ohledně make-upu znejistíme. Je dost světlý? Nepůsobí náhodou jako maska? Dnes si trochu přiblížíme, jak je dobré odstín make-upu vybrat a na závěr si ukážeme konkrétní příklad.
Padnoucí podtón
Určitě víte, že má každá z nás vlastní podtón pleti, tedy takový přirozený nádech. Souvisí to s barevnou typologií, pro naši potřebuje je ale teď podstatné, že podtón dělíme na teplý a studený. Teplá pleť má nádech do žluta nebo chcete-li do zlatova. Naopak studená pleť je narůžovělá nebo bledá skoro až do modrého nádechu. Typu pleti by měla samozřejmě odpovídat i barva make-upu. Teplá pleť tedy volí make-up nažloutlý, naopak studená spíš lehce našedlý.
Správný odstín
Jak už jsem psala výše, make-up by měl korespondovat s podtónem vaší pleti, ale samozřejmě by měl mít i co nejpodobnější barvu. Správný make-up vyvolá iluzi dokonalejší pleti, na druhou stranu by si ale vaše okolí vůbec nemělo být jisté, zda make-up vůbec máte. Ideální barva make-upu je tedy prakticky barva vaší pleti. Může být nepatrně tmavší, ale skutečně jen nepatrně, aby nebyl hned na první pohled vidět rozdíl mezi nenalíčeným krkem a obličejem. Iluzi opálení make-upem opravdu netvořte. Stejně tak světlejší odstíny ala gejša nejsou vůbec na místě.
Jak vybírat odstín make-upu
Většinou už asi víte, zda vám z odstínů make-upů sluší ty nejsvětlejší, nejtmavší nebo něco uprostřed. Po téhle úvaze a prvnímu vytipovanému odstínu make-up naneste na ruku. V zimě klidně na hřbet, v létě se lépe nabízí zápěstí, které neklame opálením. Pokud ihned vidíte, že je make-up moc tmavý, pryč s ním a zkuste další. Dobré je vyzkoušet vedle sebe několik odstínů. Někdy vám totiž hned přijde, že by odstín docela ušel a pak už nemusíte zjistit, že by byl jiný o dost lepší. Pokud tedy z ruky získáte favorita, zkuste si ho nanést na obličej (nabízí se třeba linie čelisti směrem k tvářím).
Když odstín sedí
A co když vám odstín i na obličeji sedí? K pokladně? Ani náhodou! Make-up jste zkoušela pod umělým osvětlením, které může dost klamat. Raději tedy běžte ven a výsledek prozkoumejte pod denním světlem. Pokud vybíráte dražší make-up v parfumerii, zkuste si říct o vzoreček. Až když bude i tehdy všechno v pořádku, s klidem si můžete make-up odnést.
Testování odstínů v praxi
Řekli jsme si tu spoustu (snad pro někoho užitečné) teorie, ale určitě je nejlepší si pro jistotu ještě pár zásad zopakovat na fotkách a malém testu odstínů. Vybrala jsem vzorečky 3 make-upů z drogerie, které mají pro mě poměrně přijatelné odstíny a tak si na nich můžeme ukázat, jak vybrat favorita.
1. Dermacol Botocell – liftingový make-up odstín číslo 2
2. L´Oréal Lumi Magique – odstín číslo N4 pure beige
3. Vichy Aerateint Pure – odstín číslo 23 clair ivory
Po prvním nanesení odstínů mi přijde, že ani jeden není úplně špatný. Tohle by mi tedy vůbec nepomohlo. Zkoušíme dál.
Po rozetření už jde posuzovat daleko lépe, takže jdeme na to! Je jasné, že úplně vypadává prostřední L´Oréal, který je prostě moc tmavý. Musela bych u něj sáhnout po světlejším odstínu. Vichy je na pomezí, je to make-up, který bych už snesla, ale když ho srovnáme s Dermacolem, je jasné, že je stále trochu tmavší. Nejlépe mi tedy splynul s pletí právě Dermacol.
Pro srovnání jsem tady ještě nanesla čtvrtý make-up. Je to Helena Rubinstein Color Clone (nejsvětlejší odstín), kterou běžně používám. Odstínově je Dermacolu hodně podobná, i když při bližším pohledu lépe splyne s pletí.
Vybrala bych si?
Odstín samozřejmě není jediná věc, kterou je u make-upu třeba pozorovat. O tom ale třeba zase příště. V tomhle případě bych si ani jeden ze tří zkoušených make-upů nekoupila. Dermacol má sice přijatelný odstín, ale hrají proti němu právě další vlastnosti. Především je to liftingový make-up, což ještě (snad) nemám zapotřebí a všimla jsem si, že se hůř zapracovává do pleti, což by mi také vadilo.
Jste si jistá svým odstínem make-upu? Máte nějaký tip na jeho vybírání?