Křečové žíly – prevence a léčba

Křečové žíly neboli varixy nejsou jen vadou na kráse ale i nepříjemným a vleklým onemocněním žilního systému postihujícím 30 až 60 procent populace. Nikdy křečové žíly nepodceňujte, a pokud vás již postihly, pusťte se ihned do boje!

Co je příčinou vzniku křečových žil?

Základním předpokladem pro vznik křečových žil je vrozená horší kvalita vaziva v žilní stěně, která způsobuje menší pevnost cévní stěny a postupné rozšíření až zvlnění žíly v celém jejím průběhu.

Tuto nespravedlivou genetickou stránku bohužel ovlivnit nelze, ale jsou i další faktory, které křečovým žilám nahrávají a které již mírně ovlivnit můžeme. Pokud tedy víte, že ve vaší rodině problém s křečovými žilami je, snažte se těmto rizikům vyhýbat.

Mezi tyto další faktory patří stálá větší zátěž dolních končetin, ke které dochází při sedavém zaměstnání. Nežádoucí je také nadváha, hormonální změny, záněty a úrazy. Problém s křečovými žilami může nastat také v těhotenství a po řadě onemocnění postihujících dutinu břišní nebo pohlavní orgány.

Prevence proti křečovým žilám

Mnohdy bohužel proti vzniku křečových žil žádná opatření nezabírají, ale se správným přístupem lze udržet onemocnění v mezích.

Důležité je celoživotně udržovat přiměřenou a stabilní hmotnost utužovanou vyváženým jídelníčkem plným antioxidantů a dostatečným pitným režimem. Konzumujte ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy-předejdete tak zácpě, která je jedním z nezanedbatelných faktorů pro znik křečových žil.

Nezapomeňte také na rozumnou míru pohybu, vhodné jsou zvláště sporty s nízkým rizikem úrazu a trénující výkonnost žilně-svalové pumpy. Sem se řadí například chůze, vytrvalostní běh, tanec nebo běh na lyžích. Naopak není vhodné vzpírání a další sporty, které žíly nadměrně zatěžují.

Pokud máte sedavé zaměstnání, snažte se dělat si minimálně každou hodinu pauzu na protažení nohou. Stačí se postavit, projít a nohy pořádně natáhnout.

Věnujte pozornost také svému oblečení. Nošení příliš těsného oblečení může být také jedním z faktorů pro vznik křečových žil. Pokud již ale křečové žíly máte, mohou vám velmi pomoci kompresní punčochy, které vám uleví od oteklých a těžkých nohou.

Therapeutic Konopné mléko na křečové žíly, napomáhá ulevovat od bolestí křečových žil a u menších žilek vykazuje i zlepšení celkového stavu.

Cena: 200

Aromedica Rutinol průnikový gel na křečové žíly a hematomy, příjemný chladivý gel zpevňuje žilní stěny a pokožku a tak napomáhá lepší cirkulaci krve.

Cena: 300

Laserové ošetření

Tato technika se využívá k odstranění drobných žilek, především tzv. metliček, maximálně do šíře 2 mm.  V tomto případě se laserové záření aplikuje zevně pomocí speciálních koncovek na léčenou oblast. Podstatou techniky je vstřebání relativně vysoké energie laserového paprsku v žilce, což společně s následnou zánětlivou reakcí vyvolá spečení léčené žilky.

Výhodou této techniky je, že kromě ochrany před sluncem a extrémním přehřátím organismu není obvykle nutné dodržovat po zákroku žádné zvláštní doporučení. Hlavně na rozdíl od injekční sklerotizace není nutné nosit kompresní punčochy, takže je zákrok možné podstoupit i v teplejším období roku.

Sklerotizace/ Skleroterapie

Tato technika je určená hlavně pro léčbu středně velkých křečových žil, ale ze všech ostatních zákroků má nejširší terapeutické možnosti, protože v určitých modifikacích ji lze použít pro léčbu relativně velkých křečových žil i poměrně malých žilek.

Základem této techniky je injekční aplikace roztoku do postižené žíly. Tento roztok podráždí žilní stěnu a vyvolá uměle modifikovanou zánětlivou reakci. Pak se provede stažení léčené žíly pomocí kompresních punčoch a bandáže. Během několika dní poté dojde ke slepení léčené žíly a tím k jejímu vyřazení z oběhu. Proces pokračuje zpevňováním léčeného úseku, což se projeví vznikem dočasného tuhého provazce nebo bouličky.

V průběhu několika týdnů až měsíců dojde k postupnému vstřebání, až v ideálním případě zůstane z původně nezhledné žíly pouhým okem neviditelná vazivová nitka. Takto se postupně ošetří všechny poškozené úseky.

Operační techniky

Operační zákroky jsou vhodné při postižení hlavních povrchových kmenů nebo při změnách delších úseků povrchových žil. Operační výkon je volen převážně podle typu nálezu a umístění křečových žil.

Stripping/ Flebektomie

Základem jsou podvazy poškozených perforujících žil a ošetření úseků povrchových žil, které jsou vytaženy speciálním chirurgickým nástrojem.

Radiofrekenční ablace

U této techniky jsou poškozené povrchové žíly spečeny modifikovaným zánětem vyvolaným radiofrekvenčními vlnami, které jsou vysílány speciální sondou v nitru postižené žíly.

Laserová operace

V tomto případě jsou poškozené žíly spečeny laserovými paprsky opět vysílanými sondou uvnitř léčené žíly.

Kompresní léčba

Tento způsob stabilizace křečových žil se provádí pomocí kompresních punčoch a obinadel. Kompresní léčby je využito jako součást předchozích technik, tedy po operaci, nebo při sklerotizacích. Samostatně se používá k stabilizaci žilního systému, nebo u osob, u nichž nelze z různých důvodů provést jinou terapii.

Přidat komentář