Ochranný faktor na opalování – co znamená SPF
Myslíte si, že s používáním opalovacího krému nemůže být žádná věda? Stačí se přeci jen natřít a jít. Přesto bývá s těmito přípravky spojeno spoustu mystifikací a často o nich nevíme základní informace, které jsou přitom poměrně důležité. Pojďme si udělat jasno! Dnes si povíme, co to tajemné SPF znamená a objasníme si třeba i, zda vás SPF 50 ochrání víc než SPF 30.
Co znamená SPF
Sun protection factor udává ochranu proti UV záření. Zjednodušeně se jedná o násobek doby, po kterou můžete být na slunci, aniž byste se spálili. Pozor ale na to, že jsou faktory testovány v běžném prostředí a nikoliv v podmínkách jako jsou vysoké horské oblasti nebo voda. Je tedy nutné ochranu několikrát denně průběžně obnovovat.
Ochrání lépe SPF 50 než SPF 30?
Překvapivě není mezi těmito faktory až takový rozdíl, jaký jim většina lidí přičítá. SPF 30+ odfiltruje 97% UV záření, SPF 50+ eliminuje 98%. Zajímavostí může být, že Evropská komise určila používání maximální možné ochrany SPF 50+, takže zmizely přípravky s SPF 100, rozdíl mezi nimi totiž tvořilo je nějakých 0,003% což je naprosto zanedbatelné.
Nejde tedy o žádné převratné rozdíly a daleko podstatnější je, zda se mažete pravidelně a ochranu tak stále obnovujete. Přesto pokud máte citlivější pokožku, problém s nežádoucí pigmentací nebo solární alergii, raději sáhněte po přípravcích s maximální možnou ochranou.
Jak často používat opalovací krém
Mazání krémem byste měla obnovovat ideálně každé dvě hodiny. Hlavním důvodem je fotostabilita- doba, po kterou je krém schopný pokožku maximálně chránit. Každý filtr má svou životnost, která se po 2-3 hodinách začíná snižovat. Kvalitní přípravky s nejsilnějšími filtry sice pokožce zajišťují i po dvou hodinách stále 98% fotostabilitu, přesto ale ochrana brzy začíná nenávratně klesat. Účinnost snižuje i pocení, otírání ručníkem a další mechanické tření. Vždy je proto nutné mazání obnovovat.
Jaké množství opalovacího krému použít?
Opalovacího krému neplácejte zbytečně mnoho, daleko účinnější je jeho vrstvu pravidelně obnovovat. Na obličej použijte polovinu čajové lžičky, na tělo pak asi 2 polévkové lžíce.
UVA a UVB záření
UVB záření je odpovědné za spálení kůže, UVA proniká hlouběji a podílí se na stárnutí pokožky, způsobuje pigmentaci, a je i jednou z příčin solární alergie. Obě záření tak mají na pokožku negativní vliv a v nejhorším případě mohou způsobit i rakovinu kůže. Používejte proto krémy, které mají tzv. širokospektrální ochranu a poradí si tak s oběma typy záření.
Ochrana před UVA i UVB zářením
I když jsme si výše řekli, že rozdíl mezi ochrannými faktory není až tolik podstatný, přesto platí, čím vyšší je SPF, tím je i vyšší ochrana před UVA a UVB. Zatímco SPF vyjadřuje především ochranu před UVB, UVA bývá často pouze v kroužku, aniž by bylo uvedeno nějaké konkrétní číslo. Znamená to, že splňuje normu udávající, že UVA musí mít minimálně třetinu výše UVB. U některých firem se už ale setkáte s výší UVA i na krabičce (La Roche-Posay, Bioderma). Pokud tedy na přípravku nenajdete výši UVA ani UVA v kroužku, raději se přípravku vyhněte.