Piercing – propichování a zdobení

Píchli jste se někdy jehlou nebo si zadřeli třísku? Nic moc příjemného, že? Co když se ale jedná o propíchnutí kůže, které je provedeno záměrně? Pokud do vzniklé dírky ještě navléknete nějaký vkusný šperk, bude se jednat o piercing. Pojďme si o této metodě zdobení lidského těla povědět více.

piercing-aplikace-inspirace

Českým ekvivalentem pro piercing by mohlo být propichování. V dnešní době se jedná o poměrně módní záležitost rozšířenou po celém světě. Piercing je ozdoba z kovu nebo plastu, která se vsouvá do propíchnutého otvoru umístěného téměř kdekoliv na těle.

Historické zajímavosti o piercingu

Myšlenka piercingu lidstvo doprovází patrně celá tisíciletí. I když, nejprve piercing neplnil ryze estetickou funkci, ale měl převážně náboženský či kultovní význam.

→ Příkladem mohou být příslušníci některých domorodých kmenů, kteří byli propichováni na důkaz jejich sexuální zralosti. Na Středním východě bylo zvykem v nose nosit kroužek, jehož velikost značila společenské postavení a zámožnost rodiny. Mayové a Aztékové si propichovali jazyk, aby dosáhli stavu nevědomí a mohli komunikovat se svými božstvy.

→ První piercingy se vyráběly z volně dostupných materiálů, převážně zubů či kostí, dřeva a o nějaký čas později začal být pro jejich výrobu používán kov.

→ Historicky první doložená zmínka o piercingu pojednává o piercingu uší. Na území dnešního Rakouska bylo nalezeno 5 300 let staré mumifikované tělo, které mělo v uších vpíchnuty ozdoby.

→ Dalším historicky známým piercingem je piercing nosu, o němž se dokonce zmiňuje i samotná Bible. Ani další známé druhy piercingů nejsou vyloženě výdobytkem moderní doby a můžete si být jisti, že v historických pramenech se dají dohledat podrobnosti o piercingu bradavek severoamerických indiánů, nebo třeba o piercingu penisu starých Indů.

Moderní piercing

Piercing začíná být ve společnosti stále rozšířenější a tento způsob zdobení už díky tomu pomalu přestává být výstředním.

Z výzkumu, který byl v roce 2005 proveden v Anglii, vyplývá, že z 10 tisíc dotázaných žen každá desátá má tělo vyzdobeno piercingem. Dokonce mezi ženami ve věku mezi 16 a 24 lety se může pochlubit piercingem celých 46 % dotázaných.

Nejoblíbenějšími partiemi jsou dle tohoto výzkumu uši (vyjma ušních lalůčků) a nos. V závěsu pak skončily na pomyslném žebříčku jazyk a bradavky.

Aplikace piercingu

Co se píchání piercingu týká, platí, že když už se pro něj rozhodnete, více než žádoucí je vyhledat profesionální studio. Zkušený piercer vám poskytne nejenom patřičnou péči, ale dokáže vám zodpovědět vaše dotazy a poradit vám s výběrem vhodného šperku či umístění.

  • Samotný akt propíchnutí netrvá ani minutu.
  • K píchání piercingu se používá jehla (samozřejmě sterilní) s kanylou (bužírkou).
  • Kanyla je navlečena na jehle, kterou se propíchne požadovaná partie těla.
  • Jehla se poté vyvleče a v ráně zůstává pouze kanyla.
  • Do kanyly se vloží vhodný šperk a s její pomocí se navlékne do vytvořeného otvoru.
  • Díky tomuto postupu dochází jen k minimálnímu krvácení a celý proces je rychlý a málo bolestivý.

Tím to ale nekončí a tu náročnější a delší část máte teprve před sebou. Hojení trvá od několika dnů po několik týdnů v závislosti na místě vpichu. Nejkratší dobu se obyčejně hojí jazyk, nejdelší dobu k zahojení vyžaduje piercing bradavky.

Možná rizika spojená s piercingem

Standardně mezi rizika patří možnost přenosu různých onemocnění a to v případě nedodržení hygienických norem. Veškeré nástroje i vpichované šperky musí být řádně vydesinfikovány a aplikace by měla být prováděna v jednorázových rukavicích.

I po aplikaci je důležité šperk i propíchnuté místo udržovat v čistotě. Snadno totiž může v době jeho hojení dojít k infekci. Je důležité používat šperky z materiálů, které jsou šetrné k tělu, alespoň během procesu hojení. Mezi tyto materiály patří bioplast a titan, případně chirurgická ocel.

Další problémy mohou nastat při neodborné aplikaci piercingu. Hrozí totiž propíchnutí některého z nervových zakončení. V tomto případě může takový vpich zanechat i trvalé následky. Dále může dojít k zanesení piercingu příliš hluboko nebo naopak příliš na povrchu kůže. V těchto případech může docházet k jeho zarůstání, nebo vytržení.

Piercingová inspirace

Abychom vás ale jen nestrašili, máme pro vás i dávku reálné piercingové inspirace z Instagramu. Líbí se vám některý?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

{ by @vlada_gurevich } YES or NO?👇🏼👇🏼👀👀

Příspěvek sdílený Piercings (@pircinginspiration),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

What is your favourite piercing?👇🏼👇🏼🔥😍

Příspěvek sdílený Piercings (@pircinginspiration),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

So cool!😍🔥 { photo by @rastalien }

Příspěvek sdílený Piercings (@pircinginspiration),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Coisa mais linda ❤️ Faça seu orçamento por DM ou wpp 3175703211. Promoção de 3 furos por 150 reais! #piercingbh #piercing

Příspěvek sdílený ® PIERCING BH (@piercingbh),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Yes/No? °cr: ?

Příspěvek sdílený piercings (@industrialpiercing),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Yes/No? °cr: @nyxandstones

Příspěvek sdílený piercings (@industrialpiercing),

 

Přidat komentář