Poznáte rozdíl mezi chřipkou a nachlazením? A víte, jak se s nimi účinně poprat?
Každý z nás byl určitě několikrát v životě zasažen chřipkou a zcela jistě se mnohokrát pral s úpornou rýmičkou a nachlazením. Víte, jak od sebe jednotlivá onemocnění dýchacích cest odlišíte, znáte účinné prostředky, jak se chorobám bránit, a tušíte alespoň zhruba, čím se dá preventivně onemocněním předcházet? Podívejme se blíže na příznaky chřipky a nachlazení, připomeňme si užitečné pomocníky v boji s nimi a možné následky neléčených chorob.
Každý desátý Čech jednou za rok onemocní chřipkou
Statistiky hovoří jasně a neúprosně. Každoročně se v tuzemsku chřipkou nakazí a onemocní skoro jeden a půl milionu obyvatel. Což při jednoduchých počtech znamená, že nejméně každý desátý Čech jednou za rok bojuje s chřipkovým onemocněním. Co se týče nachlazení, neexistují přesné výpočty a studie, kolika lidem rýmička a kašlíček znepříjemní život. Většina z nachlazených se obvykle léčí doma, takzvaně svépomocí, nenavštíví lékaře a v lékárnách se přesné statistiky nevedou. Ovšem pravdou je, že nastydnutí je obvyklejší než chřipka, a proto může překvapit zdravé i oslabené jedince vícekrát za rok. Co se týče příznaků, společných jmenovatelů, provázejících obtíží a podobného přístupu k nemoci mají mnoho totožného.
Nachlazení i chřipka jsou onemocnění dýchacích cest s podobnými příznaky
Prosté nachlazení a chřipka se řadí mezi onemocnění dýchacích cest, kterými se do organismu dostávají látky způsobující obtíže. Často je příčinou prochladnutí anebo nakažení se od jiného nemocného člověka. Sliznice dýchacích cest je napadena, logicky nastupují rýma, kašel, bolesti hlavy, ucpávají se dýchací cesty, případně pálení v krku. Také zvýšená teplota může být průvodním jevem obou chorob – nastydnutí i chřipky.
Rozdíly mezi průběhem nachlazení a chřipky
U nachlazení projevy nastupují plíživě, dlouho se člověka drží a všech nepříjemných průvodních jevů se nemocný zbavuje delší dobu. Oproti tomu chřipka přichází náhle. Jeden večer jdete spát zdravý a ráno už se můžete probudit se zvýšenou teplotou, bolí vás každý kousek těla, jste totálně indisponován. Inkubační doba (tedy čas od momentu, kdy jste se setkali s jiným nakaženým člověkem) chřipky je 18 – 24 hodin. Lehce zvýšená teplota se během několika málo hodin může vydrápat až na hodnoty kolem 40 °C. Nastupují zimnice, někdy nevolnost, průjem, zvracení, bolesti kloubů a svalstva.
Prevencí lze nástup obou onemocnění zcela odvrátit
Chřipce i nachlazení se lze úspěšně bránit prevencí. Je mnoho možností, jak posílit imunitu celého organismu, aby všem nemocem úspěšně odolával. V období chřipkových epidemií, v zimě i při změnách počasí je třeba zvýšit přísun vitaminů a minerálních látek v podobě čerstvé zeleniny, ovoce, vlákniny, případně si přidat k jídelníčku i vitaminové doplňky stravy. Doporučuje se sáhnout do domácí lékárny a obohatit čaje včelím nebo pampeliškovým medem, pít bylinkové nápoje a podporující drinky. Podpůrné prostředky lze sehnat i přes internet na portále kuponyonline.cz, kde jsou na vitaminy, atd. poskytovány různé slevy. (Slevové kupony lze samozřejmě uplatnit i na další zboží). Pokud například získáte Drmax.cz slevový kód nebo kupon na Benu.cz, obdržíte doplňky stravy za významně nižší cenu než v kamenné lékárně.
Zamezte kontaktu s nemocnými, jakož se i vy vystříhejte svou nemoc šířit dál
Prevencí před chřipkou může být také očkování, což u obyčejného nachlazení nelze. Pomáhá vystříhání se zlozvyků, jako je kouření a požívání alkoholu ve větším množství. Vyhýbání se kontaktu s nemocnými je samozřejmou věcí, o níž se nemá cenu rozepisovat. I vy se v případě nachlazení a chřipky snažte, abyste nenakazili kolegy v práci anebo další členy domácnosti. U nachlazení se může nemocný většinou normálně pohybovat, pracovat a být nadále fyzicky aktivní. I když ani u tohoto onemocnění se nic nemá přehánět. Zato u chřipky by se měli nemocní vážně zamyslet nad tím, zda se jim vyplatí chřipku takzvaně přecházet. I když se z choroby možná vyléčí, následky si ponesou do budoucna. Přecházením dochází k neúměrnému zatěžování organismu, hlavně srdce. Chřipka, která se zanedlouho znovu vrací, už může mít zhoršenou fázi v podobě vážného kardiovaskulárního onemocnění. Proto byste minimálně tři dny měli s chřipkou zůstat v klidovém stavu a vyležet ji. Zdraví máte jen jedno, a není třeba si kvůli práci v zaměstnání nebo na chalupě přivádět závažná onemocnění ohrožující a zkracující život.