Retinol na vrásky – rady a tipy

Na vrásky prý neexistuje nic lepšího a každá žena 40+ by ho měla rozhodně používat. Je to ale opravdu tak?

Snad nejčastějším dotazem, se kterým se jako kosmetická blogerka setkávám, je: „Je mi čtyřicet a už se mi začínají dělat vrásky. Co s tím?” Zrovna nedávno jsem jedné kamarádce skoro automaticky odpvěděla, že za mnohé sice může genetika, ale spoustu práce odvedou kvalitní kosmetické přípravky – přes den pečlivá ochrana proti sluníčku a večer krémy s retinolem… Pak jsem se ale zarazila. Retinol funguje, o tom není sporu. Ale jak je možné, že se objev starý několik desítek let pořád takhle drží na výsluní? A nemají vědci nějakou vylepšenou obměnu?

Co to vlastně je?

I když je to pořádný stařík (objevil ho v roce 1913 americký biochemik Elmer McCollum), umí retinol stále mnohé. Jako čistá forma vitaminu A (označovaná jako A1) proniká hluboko do pokožky, kde vyhlazuje jemné vrásky,  zmenšuje viditelnost pórů a pigmentových skvrn, zvyšuje tvorbu kolagenu. Účinně pomáhá také při léčbě akné, kdy uvolňuje v ucpaném póru takzvanou mazovou zátku. Avšak něco za něco – retinol rozhodně není jednoduché řešení problému…

Dráždivý pomocník

Retinol bohužel není pro každého. U určitého procenta lidí mohou přípravky s vitaminem A vyvolat podráždění pleti, tomu můžete zkusit předejít postupným přivykáním -začněte se mazat třeba jen dvakrát v týdnu a postupně navyšujte dávky. Retinol také zvyšuje citlivost pleti na sluneční paprsky. Proto je lepší používat retinolové krémy jen na noc a přes den nezapomenout na UV filtr.

Dobře zabalit!

Retinol je navíc dost nestabilní látka, která podléhá oxidaci a reaguje též na světlo. Vědci tedy musí hledat nové a nové druhy dávkovačů. Ty nejmodernější jednu dávku krému vydají až po hermetickém uzavření zbytku. I tady však platí jediné – krém po rozbalení co nejrychleji spotřebovat.

Různé formy, stejná účinnost?

V kosmetických přípravcích se Používá retinol, kyselina retinová, retinaldehyd, pro-retinol… Je to však to samé? Chemickým složením prakticky ano, ale jak ukazují některé výzkumy – např. čistý retinol je jemnější a méně dráždivý než kyselina retinová. Na druhou stranu – výsledek v podobě vyhlazení jemných vrásek či zesvětlení pigmentových skvrn se může dostavit za delší dobu. Pokud tedy váš krém hned nefunguje, nezahazujte ho a vydržte.

Nejnovější objevy

Jakmile se před desítkami let ukázalo, že retinol funguje, snaží se na něm vědci vychytávat mouchy. Objevují jeho nové formy, které jsou účinné a přitom tolik nedráždí pleť, nebo se ho snaží kombinovat s jinými látkami, aby dosáhli ještě větší účinnosti v boji proti vráskám. Poslední „bombou” jsou přípravky švédské firmy Verso Skincare  s Retinolem 8, který je osmkrát silnější než jeho stoletý praděda. Je navíc stabilní a může se používat i na slunci. Firma přišla s celou pleťovou řadou obsahující i pěnovou čisticí emulzi či oční sérum. Jeden z posledních objevů si připsaly také francouzské laboratoře Pierre Fabre, které přišly na trh s přípravkem Ysthé AL od Avene. Retinaldehyd tu v kombinaci s boosterem O.G.G. (lipopeptid) dosahuje až trojnásobné účinnosti.

Pro koho tedy je?

Přípravky s retinolem „nasaďte” až ve chvíli, kdy vrásky opravdu řešíte, ne dříve. Mladší pleť zbytečně zatíží. Vhodný není ani pro citlivou pleť. Nezapomeňte, pokud ho začnete používat, že je nutné se přes den důsledně chránit krémy s UV filtrem.

 

7 Comments

Přidat komentář