Suché, popraskané a citlivé rty už nikdy víc – máme tipy a ověřené rady
Trápí vás suché, popraskané rty, nepříjemný pocit a citlivost, nebo problém s koutky? Krásné líčení rtů si můžeme užít jen, pokud jsou naše rty v té nejlepší formě. Máme proto pro vás velký přehled faktorů, které mohou rozpraskání a suchost zapříčinit i tipy a rady, jak se o rty správně starat.
Vyvážená strava pro krásné rty
Jsme to, co jíme. Pokud chcete předejít vysušeným rtům a udržovat tělo v optimální kondici, nezapomínejte kriticky zhodnotit i svůj jídelníček. Zvyšte množství potřebných vitamínů tím, že budete jíst rozmanitěji nebo zařadíte alespoň doplňky, jako jsou vitamínové pilulky.
- Vyhněte se konzumaci slaných jídel, které zvyšují nutkání lízat si rty. Strava s vysokým obsahem soli a slané mlsání je pro vaše rty nepřítelem na život a na smrt. Ani kofeinové nápoje nejsou to pravé ořechové.
- Pravým peklem je pití obsahující kofein i sůl. Sodovka a cola vám prostě neprospějí. A když už jsme u toho, alkohol by bylo taky ideální cucat brčkem.
Tip: dejte stopku ananasu a citrusům, jejich šťávy jsou po popraskané rty velmi agresivní.
Pijte a hydratujte
Pijte větší množství tekutin, které vašim rtům dodají dostatek vláhy.
- Příjem tekutin je do značné míry individuální, průměrně se snažte alespoň o 8-10 sklenic vody. Pozor! Nepijte všechny tekutiny naráz. Vašim rtům více prospěje pravidelný přísun během dne, hlavně nikdy nepodceňujte žízeň.
Neolizovat a netrhat!
Je to lákavé. Když vás kůže na rtech pne, přirozenou reakcí je rty olíznou. Olizování ale rty nevyživí a naopak je ještě víc vysuší a pokud tenhle proces opakujete, ve výsledku máte na rtech Saharu. Zkuste místo olíznutí rty ihned zklidnit nanesením kvalitního balzámu. Stejně tak odtrhování suché kůže na rtech může způsobit krvácení a následnou infekci. Pokud vám ze rtů visí větší kus suché kůže, můžete ho opatrně zastřihnout vydesinfikovanými nůžtičkami a opět si pomoci balzámem. Nanášejte ho opakovaně po každém jídle i pití. Rozhodně ale netrhat, neloupat koutky a neolizovat.
Nový start s peelingem
Před aplikací léčivých přípravků je ideální odstranit starou pokožku exfoliací. Zkrátka jemným peelingem. Tím budou balzámy působit na novou zdravou kůži a pomůžou vám rty začít léčit. Nedrhněte rty příliš agresivně – to by je mohlo rozedřít a situaci jenom zhoršit. Místo toho je jemně masírujte.
Tip: Použijte sůl nebo cukr. Aplikujte na rty a masírujte je kruhovým pohybem, odstraníte tak staré šupinky (můžete zkusit použít také cukr přidaný do olivového oleje). Rty by měly být krásně měkké a vyživené.
Tip: využijte jemnou žínku nebo kartáček
- Nejlepší pomůckou pro jemný peeling vašich rtů je zubní kartáček. Jen se ujistěte, že je naprosto čistý. Přejíždějte přes rty krouživými pohyby, dokud nebude stará kůže pryč a nebudou měkké a hladké.
Pozor: Nepoužívejte exfoliant na bázi mýdla! Mytí obličeje i odličování rtů přípravky na mýdlové bázi bude rty jen dál vysušovat. Raději mrkněte na jemné oleje.
Správná péče o rty
Dejte si pozor, jaké léčivé přípravky na rty použijete. Některé mastičky nebo balzámy na rty (např. ChapStick), které můžete použít k léčení popraskaných rtů obsahují přísady (třeba kafr), se kterými se budete dočasně cítit lépe, ale z dlouhodobého hlediska mohou vaše rty dokonce ještě víc vysušit.
Podívejte se po balzámu na rty, který obsahuje třeba včelí vosk, nebo bambucké máslo, kokosové máslo, mandlový olej nebo jiné přírodní hydratační látky – a nic víc. Neberte si balzám na rty s extra dlouhým seznamem ingrediencí, které nemůžete vyslovit. Stejně tak se vyhněte parfemovaným modním balzámům, které nemají dobrou vyživující schopnost. Z těch nejznámnějších a nejlépe dostupných přejděte třeba na Neutrogenu, klasické Labello, nebo Niveu. Krásný ale slabý EOS a další podobné balzámky na čas odsuňte do kouta. Přešlap neuděláte ani s vitaminem E nebo mastičkou na bázi glycerinu obsahující jiné přírodní složky.
Líčit popraskané rty?
Dokud se vaše rty nedostanou znovu do formy, dejte si pauzu i od rtěnky. Ani ta, která má na obalu, že je úžasně hydratační, zvláčňující, nebo pečující, vám v boji se suchými a popraskanými rty dobrou službu neudělá. Nechte nějaký čas pracovat balzám a rtěnku si dopřejte, až budete mít zase na rtech hladký podklad bez suchých šupinek. Do budoucna si ověřte, zda pravidelně nepoužíváte barvy na rty, které vysušují. Na vině mohou být třeba nekvalitní matné textury rtěnek a dlouhotrvající barvy na rty se špatnou konzistencí.
V některých případech si můžete dokonce způsobit alergii na rtěnku nebo červené barvivo, které je součástí řady rtěnek. Pokud k tomu dojde, rtěnka může způsobit, podráždění rtů nebo vyrážku. V takovém případě už je nasnadě vyhledat lékaře a vše s ním prokonzultovat.
Používejte oleje
Co tedy vyzkoušet, když jsou mýdlové odličovače a populární balzámky zapovězeny? Skvělé pro okamžité zvlhčení vysušených a citlivých rtů jsou právě kvalitní oleje a přípravky z nich. Zklidní a zvlhčí rty a současně je chrání před dalším poškozením. Vyzkoušejte přírodní hydratační přípravky vyrobené z olejů z ořechů a semenných másel.
Tipy:
- Kokosový olej
- Mandlový olej
- Jojobový olej
První pomoc pro zklidnění rtů
Pokud je oblast rtů opravdu bolestivá, citlivá, cítíte pálení a suchá kůže vás nepříjemně pne při úsměvu, je na místě vyzkoušet zklidňující a účinné babské rady.
Tipy:
- Oteklé rty hezky zklidní, pokud na ně na pár minut přiložíte slupku od okurky.
- Potírání gelem z aloe vera je v některých případech pro rty také velmi příjemné.
- Potření trochou medu rty zvlhčí a budete se hned cítit lépe.
- Pravidelně používejte neparfemovaný balzám bez příchuti s obsahem přírodních olejů nebo másla.
- Ideální přísadou je třeba kokosový olej nebo bambucké máslo.
Jak dýcháte?
Už jsme vám tu radili nepít, tak teď ještě poradíme nedýchat. Ne, vážně, jistě znáte ten pocit, kdy se probudíte s otevřenou pusou a úplně popraskanými rty. Vzduch, který ve spánku proudí pusou dovnitř a ven, rty neustále vysušuje. Spát nebo dýchat s otevřenou pusou je pro rty prostě nevhodné. Uznáváme, že tenhle bod se dá hlídat dost těžko. Pokud ale máte pocit, že je to váš případ, zkuste, zda by nepomohla změna spací polohy. Místo na zádech nebo na břiše se pokuste usnout na boku. Před usnutím si rty pořádně namažte balzámem. Během sportu si dávejte pozor na dýchání nosem a v zimě si ústa chraňte šálou. A pořád platí mazat a mazat. Pokud se vám dýchat nosem nedaří, není od věci zajít k lékaři. Je dost dobře možné, že nemusíte mít průchodnou nosní přepážku.
Nebezpečný suchý vzduch
Suchý vzduch je strašákem nejen pro pleť, ale i pro rty. Způsobuje ho vytápění v zimě a v létě zase klimatizace. Vyzkoušejte doma nebo v kanceláři zvlhčovač vzduchu. Bude zvlhčovat vzduch v místnosti a nakonec zvlhčí i vaše rty.
Pozor na zubní pastu
Za stav vašich rtů může být odpovědné vše, co s nimi přichází do kontaktu. Tedy i povětšinou v povědomí neškodná zubní pasta.
Zkuste začít používat zubní pastu bez fluoridu. Někteří lidé mají na fluorid alergii projevující se nejen na rtech, ale i podrážděním v ústech. Pokud myslíte, že by to mohl být váš případ, vyměňte pastu za tu bez fluoridu a pozorujte, zda si všimnete nějakého rozdílu. Další možností, která může vašim rtům připravit nepěkné chvíle, je přecitlivělost na laurylsulfát sodný. Laurylsulfát sodný je pěnivý prostředek nacházející se ve většině zubních past. Může být příčinou popraskaných rtů i aftů. Pokud na pastu máte podezření, existují i její přírodní alternativy. Pro někoho, kdo na ně není zvyklý, je to docela šok, ale po čase zjistíte, že jsou opravdu příjemné.
Vyhněte se parfemci
Pokud trpíte na rozpraskané rty, dejte si pozor, co na rty i na jejich okolí používáte. Silně parfemované balzámy na rty musí pryč, stejně tak líčení rtů je lepší stoupnout, až do jejich doléčení. U kosmetiky koukejte na složení a vyhněte se zbytečným parfemacím, které rty ještě víc podráždí. Vše s nepřirozenou vůní nebo příliš agresivními výtažky musí pryč.
Chraňte rty před nepříznivým prostředím
Pokud necháte rty nechráněné před silným větrem, sluníčkem, nebo mrazem, nejspíš se vysuší a popraskají. Problémem jsou místa se slabou vlhkostí vzduchu i extrémní podmínky. Často je ale ještě nebezpečnější prostředí, kde byste poškození nečekali. Třeba sluníčko na horách, které se vám může zdát slabé, je ve skutečnosti dost agresivní a žádá si balzám s SPF alespoň 15. Pokud je již pozdě a rty jsou spálené, bude to chtít uklidňující aloe vera.
Kouření nebo žvýkání?
Zjistěte, zda nemůže být vaším problémem kouření nebo žvýkání. Cokoli, co je v pravidelném kontaktu se rty, může ovlivnit jejich stav. Chemikálie v cigaretách i žvýkačkách mohou způsobit, že se vaše rty stanou suchými a popraskají.
Znáte nežádoucí účinky svých léků?
Dejte si pozor, zda není problém v lécích, které pravidelně užíváte. U některých jsou suché nebo popraskané rty uvedené jako vedlejší efekt. Pokud se stav vašich rtů shoduje se začátkem užívání nových léků, poraďte se s lékařem.
Nedráždí vás kosmetika?
Pokud nemůžete dohledat příčinu stavu svých rtů, pořádně se zaměřte na vše, co na rty používáte. Může jít o citlivost na zubní pastu, jak je zmíněno výše, ale i na balzám, dekorativní kosmetiku a péči na pleť v okolí rtů. Přejděte na co nejšetrnější složení přípravků a vyhýbejte se všemu, co může dráždit.
Máte dost vitamínů?
Zjistěte, zda u vás nejsou suché rty způsobené nedostatkem vitamínů. Některé vitamíny jsou důležité pro udržení zdravé pokožky i rtů. Patří mezi ně vitamíny A, B, C, B2 (nedostatek riboflavinu) a E. Ujistěte se, že tyto vitaminy nepřijímáte příliš málo.
Kdy k lékaři
Popraskané nebo suché rty většinou zvládáme vyléčit sami, někdy to může být i dost nepříjemné, ale víme, že o nic závažného nejde. Lékaře je třeba navštívit, až pokud se vám rty nedaří dostat do pohody dlouhodobě, chronicky vás pobolívají, jsou velmi citlivé, vysušené a jejich stav se nelepší. Případně máte ve rtech výplň nebo jiný chirurgický zákrok, pak je třeba jednat opravdu rychle. Poradit se s lékařem se v takových případech vyplatí. Nechceme vás strašit, ale ve výjimečných případech mohou být suché rty jedním z příznaků i pro vážnější onemocnění.
- Diabetes – pokud je onemocnění cukrovkou přítomné ve vaší rodině, může být bolest rtů jedním z jeho příznaků.
- Kawasakiho nemoc – závažná, ale vzácná krevní porucha, která je příčinou chronicky suchých rtů.
-
Sjögrenův syndrom – autoimunitní onemocnění, které může poškodit slzné kanyly a podobné žlázy. Způsobuje suché oči, sucho v ústech a suché hlenové membrány. Je také častou příčinou vážně popraskaných rtů.
- Makrocytóza – krevní stav, kdy se průměrná velikost červených krvinek zvýší na nebezpečnou úroveň.
- Pohlavně přenosné nemoci – STD, orální herpes HSV-1, HIV a další pohlavně přenosné nemoci mohou být hlavní příčinou chronicky popraskaných rtů.
Pokud máte vlastní tipy, jak předejít popraskaným a suchým rtům, nebo co k nim může vést, určitě nám dejte vědět v diskuzi.