10 tipů pro správné mytí vlasů

Většina z nás asi mytí vlasů moc neřeší. Je to rutinní nuda a často se zdá, že výsledný vzhled účesů závisí spíš na následném stylingu. A je to tak správně? Určitě ne! Stejně jako při odličování pleti, i v tomhle případě platí, že kvalitní základ se vyplácí. Pokud chcete začít o své vlasy při mytí co nejlépe pečovat, snad vám pomůže několik tipů, které zdraví a kráse hřívy napomáhají.

tipy-pro-spravne-myti-vlasu

Jak často mýt?

Často se šíří názory, že pokud máte například rychle se mastící vlasy, není vhodné je mýt příliš často, aby se nemastily ještě víc. Touhle radou se opravdu neřiďte. Maštění vlasů má na svědomí genetická výbava, zdravotní stav nebo špatná péče. Častějším mytím si určitě neublížíte víc, než by utrpěla vaše psychika při chození s mastnou hlavou. Stejně tak u suchých vlasů záleží hlavně na osobním pocitu a pokud vlasy vypadají stále dobře, není nutné je mýt obden. U normálních vlasů je pak ideální doba mytí zhruba dvakrát týdně.

Šamponování

Šampon je pro mytí vlasů naprosto zásadní. Přírodní nebo klasický? Tahle otázka se velmi často přetřásá. Pokud vám vadí silikony nebo parabeny, určitě sáhněte po přírodě. Jestli vám ale dělá klasický šampon prostě hezčí vlasy a nijak vám nevadí, není proč to hrotit. Dávejte si pozor hlavně na množství šamponu. Dostačující by pro polodlouhé vlasy měly být pouze dvě čajové lžičky!

Mycí proces

A jdeme na samotné mytí! Na začátku vlasy pořádně propláchněte vlažnou vodou. Spláchnete tak největší množství nečistot a usnadníte si práci. Samotným šamponem pak neplýtvejte a nelijte ho přímo na hlavu. Daleko lepší je menší množství napěnit v dlaních a až poté vmasírovat. Vlasovou pokožku příliš nedrhněte, ale spíš jemně masírujte bříšky prstů.

Smývání

Vlasy oplachujte vlažnou vodou s příjemnou teplotou. Dejte si pozor na hodně horkou vodu, která urychluje proces maštění vlasů a celkově nemá příznivý vliv. Vlasy umývejte ihned po napěnění šamponu, určitě ho na hlavě nenechávejte působit! V takovém případě by mohlo dojít k podráždění.

Správný hřeben

Pokud vlasy myjete opravdu šetrně, neměly by být nijak zvlášť zacuchané. Stejně ale dbejte na to, že jsou mokré vlasy velice křehké a je snadné je poškodit. Určitě je netrhejte kartáčem, ale na rozčesání použijte hřeben s širokými zuby. Můžete vyzkoušet i speciální dutý kartáč Tangle Teezer Aqua Splash, který je k tomuto účelu přímo určený.

Následná péče

Pokud máte delší vlasy, šamponem by vaše péče o ně určitě neměla končit. Pořiďte si kvalitní kondicionér a masku. Vlasy se pak lépe rozčesávají, tolik netvrdnou a tak se i méně třepí. Zajímavými  přípravky jsou i regenerátory s keratinem nebo rostlinnými oleji, které udržují vlasy v kondici.

Balzám

Balzám vtírejte do jemně osušených vlasů. Rozetřete ho mezi prsty a vtírejte do středních délek a pokračujte až ke konečkům, kde jsou vlasy nejvíce poškozené. Balzám smyjte okamžitě, prodlužováním omytí se jeho účinnost nezvyšuje.

Maska

Masku byste měla aplikovat v rozmezí dvou týdnů. Při působení masky je dobré vlasy zabalit, čímž se vytvoří teplo a přípravek tak lépe působí. Maska je dobrá hlavně pro ty, kteří dávají vlasům zabrat stylingem a tepelnou úpravou.

Nedrhnout!

Po umytí vlasů je určitě nezačněte drhnout ručníkem jako o život. Tím si zaděláte na roztřepené konečky. Vlasy naopak zabalte do turbanu z froté ručníku a nechte vodu, aby se do něj nasákla.

Sušení

Nikdy nechoďte spát s nevysušenými vlasy. Je to nepříjemné a zdraví vlasů to rozhodně neprospívá. Pro vaši hřívu je samozřejmě nejšetrnější volné proschnutí. Pokud ale opravdu nestíháte, určitě sáhněte po fénu. Poté nechte účes trochu „uzrát“, aby nezplihl. Na závěr vlasy zafixujte foukáním studeným vzduchem.

2 Comments

  • Caroline 10.2.2014 at 20:25

    Já jsem teda za to aby se vlasy myly co minimálně. Díky právě tomu, že jsem si vlasy přestala mýt každý den a chodila nějaký ten týden mastná a učila se omezovat mytí jsem se mastnoty zbavila a teď mi stačí si umýt vlasy jednou za týden:)

    Odpovědět

    • karol 10.2.2014 at 21:59

      Díky za zkušenost 🙂 je super, že se to takhle dalo do pořádku. Já se naopak častěji potkala s tím, že to nemělo vliv a ta mastná hlava jen deptala. Je to prostě vždycky dost individuální.

      Odpovědět

Přidat komentář