5 nejčastějších chyb při domácím cvičení
Cvičit doma má několik významných výhod. Zaprvé si dáváte do těla zcela zdarma, takže to nezruinuje váš rozpočet. Taky se nemusíte nikam trmácet, což ušetří spoustu času. Cvičení si můžete sestavit zcela podle svého a kombinovat podle toho, co vám vyhovuje. Navíc máte doma naprosté soukromí, takže se můžete pořádně uvolnit a nestresovat se, že vás někdo náhodou pozoruje. K výhodám se ale samozřejmě pojí i nevýhody. Tou hlavní je asi ztráta motivace. Když už si nějakou tu lekci nebo kurz zaplatíte, asi budete mít větší odhodlání tam také chodit. Stejně tak se pravděpodobně budete ve skupině nebo pod něčím dohledem i víc snažit. Doma si musíte zkrátka dělat toho zlého kontrolora sami. Pokud ale najdete odhodlání a zjistíte, že cvičit doma je pro vás to pravé, jen do toho! Dejte si ale pozor na několik základních chyb, kterých se v začátcích můžete snadno dopustit.
Sportovní obuv
Se špatnou obuví je možné si zavařit na pořádné zdravotní problémy. O cvičení ve špatných botách to potom platí dvojnásob. Vyvrknutý kotník, bolesti nohou, ale i na problémech s koleny se mohou podepsat právě boty. Cvičení bez nich je přípustné jen u naprostého minima fyzických aktivit. Pokud tedy nezkoušíte zrovna jógu, dejte si s jejich výběrem záležet a vyberte si obuv, která vám bude pohodlná a zároveň vydrží zátěž cvičení.
Pozor na podprsenku!
Pohodlné spodní prádlo musí být samozřejmostí nejen v běžném životě, ale i při cvičení. Zvláštní pozornost si zaslouží podprsenka, u které je nutné, aby poskytovala kvalitní oporu. Bez toho by se jakákoliv aktivita stávala bolestivou a nemohla mít ten správný efekt. Stejně tak kostice, padající ramínka ani vycpávky vás nesmí při cvičení rozptylovat. Sáhněte proto po speciální sportovní podprsence, která je pro cvičení naprosto ideální a ani nemusí být nijak závratně drahá (doporučuji po ní kouknout v HM).
Správné provedení
Tenhle bod je extrémně důležitý. Jedna záludnost domácího cvičení spočívá právě v tom, že se musíte kontrolovat sami. Pokud nejste v provedení zrovna nejzběhlejší, tak pro vás může být správné nastudování cviků pořádným oříškem. Přitom je to pro cvičení naprosto zásadní a vyhnete se komplikacím v podobě bolesti kloubů nebo neefektivnosti celého cvičení. Pořádně si proto techniku jednotlivých cviků nastudujte a snažte se kontrolovat před zrcadlem, zda vše vypadá, jak má.
Zahřátí
Na zahřátí se často zapomíná, přitom je ale velmi důležitou součástí každého cvičení. Pohřát svaly a nastartovat se je tím správným začátkem. Předejdete tak možným zraněním a navíc se do toho i následně daleko lépe obujete a dostanete ze sebe víc. Než se tedy pustíte do samotného cvičení, dejte si trochu do těla a zvedněte si tepovku rovnou na začátku.
Protažení
Závěrečné protažení je poslední tečkou za celým cvičením. Často se do něj moc nechce, ale právě ono má za cíl, aby vás nic nebolelo a z cvičení zůstal jen dobrý pocit. K protažení si nechte dostatek času, skvěle funguje příjemná relaxační hudba, která vás naladí na zklidnění myšlenek při protahování.
Cvičíte doma? Povedlo se vám se vyvarovat začátečnických chyb?
bara.kara 8.10.2014 at 10:33
Myslim, ze jsi to skvele vystihla. Ja osobne cvicim doma a nastesti se me ani jede z techto hrichu netyka, ale ta spravnost provedeni je fakt narocna. Je lepsi zpocatku cviky delat pomaleji a poradne, aby si clovek osvojil techniku, a pak muze pridavat na frekvenci. Motivace je dulezita, me osobne pomahaji ruzne tabulky, kde si odskrtavam, co uz jsem odcvicila a tak. Clovek si ale musi najit vlastni, treba u behu je dobre si rict, ze az ubehnu (dohromady) treba 50km, tak si koupim nove behaci tricko apod 🙂 bára.kára blog