Aromaterapie – jak používat éterické oleje

Nějakou formu aromaterapie více či méně každý den provozujeme všichni. Že vy ne? Ale ano! Používáte přece parfém, čicháte ke květinám, a do vany si přidáte třeba voňavou pěnu… Vyhledáváte vůně, které vám jsou příjemné a vyhýbáte se těm nepříjemným. Čichové nervy vedou přímo do té části mozku, která spouští emocionální reakce jako radost, náklonnost, zlost či sexuální touhu. A jelikož první dojem může být kontaktu s lidmi rozhodující, vyplatí se jim věnovat  pozornost. V dnešním článku se podíváme na to, jak se dá aromaterapie využít pro krásu i psychickou pohodu.

 

Víte, že váš nos může identifikovat víc než 10 000 druhů vůní?

Tajemná síla rostlin

Skutečný aromaterapeutický účinek je založen výhradně na působení koncentrovaných výtažků z rostlin neboli silic, které se někdy označují také jako éterické nebo esenciální oleje. V obchodech můžete najít éterické oleje z desítek různých rostlin. Získávají se ze stromů, bylinek, ovoce i zeleniny. Od borovice přes mandarínku a bazalku až po rajské jablko. Některé jsou z květů nebo plodů, jiné z šišek, kůry, listů či kořenů. Na výrobu několika kapek éterického oleje bývá zapotřebí až kilogram suroviny. U některých rostlin je dokonce velmi důležité, v jakou denní dobu se sklízejí.

Domácí kosmetická laboratoř

Pokud chcete ovládnout svět vůní a jejich účinků, zapomeňte alespoň na nějakou dobu na prodávané hotové směsi. Poznávejte sama účinky jednotlivých rostlin a zkoušejte je kombinovat. Dokonce si můžete doma udělat malou alchymickou laboratoř s výrobou vlastních originálních vůní, hojivých krémů nebo masážních olejů. Je to jednodušší, než si možná myslíte.

  1. Při používání éterických olejů nezapomínejte, že jsou velmi těkavé (ve skutečnosti to nejsou oleje), rychle se odpařují, a proto nenechávejte lahvičky nikdy dlouho otevřené.
  2. Zadruhé, což je mnohem důležitější, nezapomínejte na jejich koncentrovanou sílu. Čisté éterické oleje by správně neměly přijít do přímého kontaktu s pokožkou – mohou totiž působit alergicky a agresivně, proto je při použití na pokožku vždy ředíme rostlinným olejem. Výjimku tvoří éterický olej z levandule a z tea tree (čajovníku), které můžeme čisté použít přímo na štípnutí; říznutí nebo popáleninu. Ovšem u silných alergiků i zde nepřiměřená reakce může hrozit, proto se doporučuje raději vyzkoušet malou kapku na předloktí a počkat 24 hodin.
  3. Stejně obezřetní buďte i ve chvíli, kdy máte v plánu se jít slunit. Dávejte si pozor především na fototoxicitu citrusových éterických olejů: pokud nechcete, aby se vám na kůži vytvořily skvrny, nepoužívejte alespoň 12 hodin před opalováním žádné oleje z mandarinky, citronu, pomeranče, grepu či bergamotu. A to platí i pro solárium!

Je libo vlastní voňavku?

Místo klasického alkoholového parfému si můžete vyrobit i vlastní originální vůni, lépe řečeno olejové sérum.

V poměru maximálně 1:1 smíchejte jeden či více druhů éterických olejů s nosným, nejlépe čistým rostlinným olejem (podrobnosti o jeho výběru najdete dále v článku). V této vysoké koncentraci pak stačí občas jemné pomazání na krku, zápěstí nebo pod ušima, abyste voněla jako rozkvetlá louka, tropická bouře nebo sladký zákusek k nakousnutí. A samozřejmě každou chvíli můžete vonět jinak… Éterické oleje vám ale neslouží jen k navonění. Jejich vůně vás může provázet celým dnem. V kanceláři pohlcuje pachy a osvěžuje vzduch, při vaření dáte kapičku do jídla, olejem znásobíte účinek koupele i masáže nebo si můžete lépe vychutnat chvíle odpočinku i spánku.

Vyrobte si vlastní krém!

Jednoduchá je i výroba vlastních krémů: Podle charakteru své pokožky si u aromaterapeutické firmy či v lékárně kupte základní krém, vyšlehaný z rostlinných olejů, které byly získány procesem lisování zastudena. Do krému si přimíchejte potřebné množství éterického oleje, na 50 ml krému obvykle 5-15 kapek éterického oleje. Záleží, jaký krém si chci vyrobit.

Vyšší obsah kapek bude u krému na čištění a naopak nižší u pěsticího krému s intenzivně aromatickými oleji jako je například ylang ylang.

Éterické oleje do krému můžete vybírat podle vůně i účinku: citrusy jsou více osvěžující, do uklidňujícího krému můžete dát levanduli nebo meduňku, do prohřívacího krému přidejte například hřebíček a do krému na problematickou pleť tea tree.

Jak nakupovat éterické oleje

Při nakupování éterických olejů je důležité sledovat jejich přírodní původ a kvalitu. Proto raději nekupujte podezřele levné éterické oleje a řiďte se tím, aby na lahvičce byly vždy napsány tyto údaje:

  • Jedná se o 100% éterický nebo esenciální olej, který se musí ředit pro styk s pokožkou (tedy nekupovat tzv. vonné oleje nebo oleje do aromalamp, které už jsou něčím pančované)
  • Český název rostliny, ze které olej pochází (záruka legálního dovozu a prodeje v ČR)
  • Dvouslovný latinský název, tedy rodový i druhový (záruka konkrétního druhu rostliny) •
  • Země původu rostliny (časem zjistíte, že se kvalita olejů z různých zemí liší)
  • Datum výroby (kupujte co nejčerstvější oleje) Pokud těchto pět údajů na lahvičce není, nemáte záruku kvality éterického oleje.

Českými výrobci kvalitních olejů jsou například Nobilis Tilia, Saloos nebo Original ATOK.

Vlastní masážní oleje

Aromaterapeutická masáž kombinuje účinek éterických olejů: vdechováním a vstřebáváním do kůže.  Nebojte se namíchat si své vlastní masážní oleje pro různé příležitosti. Podle druhu éterického oleje může masáž působit relaxačně, protistresově, léčivě na konkrétní místa a potíže. Vše, co potřebujete, je kvalitní 100% rostlinný olej zvaný v tomto případě základový neboli nosný a do něj pár kapek jednoho či více druhů éterického oleje.

Na výběru nosného oleje ale nešetřete. Ideální jsou za studena lisované panenské 100% rostlinné oleje bez jakýchkoli přídavných látek.

Výborný je například slunečnicový, ale ne ten kuchyňský. Kuchyňské oleje bývají většinou rafinované, tedy získávané vysokým tlakem a záhřevem, přičemž ztrácejí nejen vitaminy a minerály, ale i schopnost snadno projít pokožkou.

Za studena lisované panenské oleje pronikají do nejhlubších vrstev kůže, výborně se vstřebávají a nezanechávají pocit mastnoty. V této kvalitě pak můžete použít jakýkoliv olej, nejčastěji se pro masáže používá mandlový, jojobový, meruňkový, hroznový, ale třeba i olivový, jestli vám jeho intenzivní vůně nebude vadit. Před samotnou masáží je dobré nejíst těžká jídla a po masáži pít hodně vody, zůstat v teple a nedělat nic namáhavého.

Přírodní aromakosmetika: živé vůně pro vaši krásu

Přírodní kosmetika založená na účincích éterických olejů, navíc často v bio kvalitě, není dnes už ničím vzácným a nedostupným, i když ji v běžných drogeriích často nenajdete. Ve „zdravých” drogeriích nebo ještě lépe přímo na internetových stránkách výrobců ale můžete najít kompletní nabídku veškerých kosmetických produktů, které vás napadnou. Přírodní aromakosmetika nabízí oleje regenerační, sprchovací, koupelové, opalovací i nosné, různé přípravky pro ruce, oči, nohy, vlasy i intimní hygienu,  pro holení a depilaci, masky, zábaly a peelingy až po luxusní anti-age řady. Často nebudete vědět, zda zkusit čokoládovou, kokosovou nebo pomerančovou řadu, zda si vybrat produkt s přídavkem vanilky, bergamotu nebo rozmarýny…

Přírodní aromakosmetika nabízí i takové produkty, jako je zeštíhlující tělový oleogel z mořských řas od značky Original ATOK, který pomáhá formovat postavu, detoxikuje organismus a odstraňuje celulitidu.

Z praktických malých roli-on vůní do kabelky od firmy Saloos si můžete vybrat mezi různými funkčními směsmi – antistresovou, na cesty proti nevolnosti nebo smyslnou divokou růži. Mateřské a dětské řady aromakosmetiky vám zase dávají jistotu, že obsahují jen jemnější éterické oleje a ve slabších koncentracích.

 

Květinové vody na pleť i do kuchyně

Zajímavostí jsou takzvané květinové vody, někdy prodávané pod názvem hydroláty. Jsou to vonné tekutiny, které vznikají při destilaci rostlin, vlastně jako odpad při výrobě éterických olejů. Můžete je používat přímo jako pleťovou vodu nebo si vyrobit smícháním s krémem tělové mléko. S pomocí rozprašovače z nich uděláte nejlepší osvěžovače vzduchu. Čisté květinové vody bez konzervantů skladujte raději v lednici, abyste uchovala jejich kvalitu. Za velmi příjemnou cenu můžete pořídit i květinovou vodu z růže damašské v biokvalitě od značky Oshadhi, která se vám bude hodit i při pečení sladkostí.

Tipy na další využití éterických olejů

Nachlazení: eukalypt, tea tree, ravensara, najali (neboli niaouli)

Kašel, bolest v krku:  na látkový kapesník pár kapek tea tree nebo šalvěje, přiložit na krk a obalit další látkou (šátkem nebo plenou, nepřikládat igelit)

Celková očista těla: jalovec, citron, tea tree

Depresivní stavy: levandule, mandarinka, meduňka, bazalka

Bolestivá menstruace: šalvěj muškátová, geránie, levandule

Namožení svalů nebo kloubů ze sportu: přidat do oleje na mazání smrk, jalovec nebo borovici

Únava, apatie, pro povzbuzení: citrusy, jehličnany, bazalka, rozmarýn (vhodné při ranní sprše)

Zklidnění, nespavost: meduňka, levandule

Neklid, podrážděnost, úzkost: pelargonie, majoránka, santal, šalvěj muškátová, ylang ylang

Ekzémy – vnitřně: rostlinný olej pupalkový, brutnákový nebo olivový

Ekzémy – zevně: levandule, tea tree nebo ravensara ředěné ve vhod-ném rostlinném oleji

Akné, nečistá pleť: tea tree, mateřídouška, hřebíček, levandule, heřmánek, šalvěj lékařská

 

Přidat komentář