ASMR aneb jak hodit stres za hlavu!

Potřebujete se soustředit na učení? Bojujete se stresem téměř denně? Trvá dlouho než se vám podaří usnout? Může vám pomoci trend, který se internetem šíří jako lavina.
Čtěte dál a objevte kouzlo ASMR videí!

Co je to ASMR?

 

Autonomní senzorická meridiánová reakce nebo také hlasový či mozkový orgasmus.

I tak tento fenomén bývá označován. Není to sice žádná novinka (ASMR vzniklo jako vedlejší produkt už v roce 2010), přesto v Česku se zájem společnosti zvyšuje teprve dnes. Ve zkratce se jedná o zvukové nahrávky a videa, na kterých jsou zaznamenány zvuky nebo činnosti, které u člověka vyvolávají příjemné pocity, uvolnění, mravenčení v mozku a oblasti míchy. Často mají i uspávající účinky.

Pokud vlastníte účet na Instagramu nebo Facebooku, jistě jste už nějaké to ASMR video zhlédli. Proběhlo vám hlavou, že vy určitě ne? Jen si vzpomeňte na ta podivná videa, kde někdo poklepává na různé předměty, rozmačkává mýdlové hobliny, šeptá či v rukách mačká prapodivné slizy. Ano, i toto jsou ASMR videa.
Největší studnicí videí s touto tématikou je server YOUTUBE. Stačí do vyhledávače napsat: „ASMR“ a okamžitě můžete vybírat ze široké nabídky.

Šumění moře, nebo raději šepot?

Sto lidí-sto chutí. Toto známé přísloví se potvrzuje i v tomto případě. Se zvuky se to má stejně jako například s vůněmi. Jeden miluje vůni růží, druhý nenávidí. Každý si proto musí vybrat individuálně. Pokud se zamyslíte, tak zvuky, které jsou vašim uším příjemné, už dávno znáte. Šeptání, ťukání nehty o dřevěnou desku stolu, rozčesávání vlasů, listování knihou, zvuky vln, dešťové kapky dopadající na střechu. Působí to zvláštně, ale může to být opravdu cokoli, u čeho si řeknete: „Páni, lepší zvuk snad neexistuje!“.
Zvuky si také můžete vybírat podle situace a toho, co zrovna od ASMR očekáváte. Existují kompilace zvuků na spaní, učení nebo prostě jen na relaxování.

Jak správně poslouchat?

Uvádí se, že k poslechu ASMR by se měla použít sluchátka, protože zvuk je nahráván jako 3D. Jistě, tak je to lepší, ale v podstatě tyto zvuky můžete poslouchat jakkoliv. Z mobilu, počítače, televize. Ovšem velice důležitou roli zde hraje intenzita. Pokud bude video moc hlasité nebo naopak příliš tiché, celý poslech se mine účinkem.
Samozřejmě, tato videa nejsou všemocná. Kvalitní spánek vyžaduje ničím nerušené prostředí, před učením se nezapomeňte dobře najíst a napít. Veškeré rušivé elementy mohou kvalitu poslechu ASMR značně snižovat.
Doufám, že si i vy najdete svůj oblíbený zvuk, který vám pomůže s učením, odbouráváním stresu, zkrátka s odpočinkem a koncentrací. Ze začátku si možná budete připadat trochu bláznivě, ale jistě si ASMR během pár chvil zamilujete!

1 Comment

Přidat komentář