Brow lift – operace obočí a čela

Ne každá žena je spokojená se svým obočím, a v důsledku toho i s výrazem obličeje. Naštěstí je tu řešení – brow lift. V přesném překladu sice znamená „zvednutí obočí”, není to ale jediný efekt, kterého je možné zákrokem dosáhnout. Brow liftem lze řešit i tvar obočí včetně srovnání jeho asymetrie.

Ne nadarmo se říká, že obočí je dominantním prvkem obličeje — díky jeho tvaru můžeme vypadat přísně, smutně či rozverně. Není-li brow lift tím pravým zákrokem, který by řešil právě váš problém, přinášíme také základní přehled plastických operací prováděných v okolí oka.

Co je to brow lift a forehead hift?

Věk a genetika jsou hlavními faktory ovlivňujícími postavení našeho obočí a hloubku vrásek na čele. Proti přírodě lze bojovat právě operací čela a obočí, které se odborně nazývají forehead lift (čelo) a brow lift (obočí). Objednat si můžete oba zákroky dohromady, či každý zvlášť.

Pro koho je zákrok určen

Pro ženy i muže, jimž začala poklesávat pokožka v oblasti čela a obočí. A pro ty, kteří zdědili nízké obočí (s operacemi se začíná ve věku kolem dvaceti let). Dále pro klienty nespokojené s tvarem a umístěním obočí v obličeji. Pro dosažení ideálního efektu by měla být kůže pacienta ještě dostatečně elastická. Odůvodněnost zákroku musí posoudit lékař.

Jakých změn lze dosáhnout brow lifiem?

 • Pozvednutí obočí.
 • Korekce eventuálních asymetrií.
 • Změna tvaru křivky obočí.
 • Při spojení s operací čela vyhlazení vrásek na čele a u kořene nosu.

Brow liftem lze dosáhnou i nekosmetických efektů, nejčastěji obnovy symetrie obličeje při různých onemocněních (například symetrie lícního nervu).

Další zákroky prováděné okolí oka

Zákroky indikované ze zdravotních, nikoliv pouze estetických důvodů, hradí zdravotní pojišťovny. Nejčastěji jde o:

 • Úpravu postavení očních víček — operace stočeného víčka dovnitř oka (entropium), operace víčka stočeného z oka ven (ektropium).
 • Úpravu pokleslých víček (tzv. ptóza) hrazeno při zhoršeném vidění v důsledku pokleslých víček, nebo když hrozí jiná zdravotní rizika.
 • Odstranění nádorů víček a očního okolí.

Typy operačních metod

V současné době se operace čela a obočí provádějí pomocí dvou základních postupů:

 • 1. ENDOSKOPICKY 

Nejmodernější (zato ale technicky nejnáročnější) postup umožňuje provést operaci jen se čtyřmi malými řezy. Neodstraňuje se téměř žádná kůže z hlavy, díky moderním,  endoskopům dochází k přesnému ošetření struktur a jizva se dobře hojí.

 • 2. KORONÁRNĚ 

Tradiční přístup k operaci obočí. Řez se vede od ucha k uchu, odstraní se při něm svaly provádějící svraštění čela a obočí a část přebytečné kůže. Tím dojde ke zvednutí obočí. Nevýhodou je jizvička na pokožce hlavy, výhodou lepší možnost korekce výsledného efektu.

Možný je i zákrok kombinovaný s operací čela — zde se manipuluje s pokožkou ve vlasaté části hlavy. Provede se potřebný počet řezů ve vlasech a koriguje se celkový výraz horní části obličeje.

Je nutná celková anestezie?

Záleží na typu a rozsahu zákroku. Lékaři se snaží tělo co možná nejméně zatěžovat. Pokud to je možné, provádějí brow lift jen v místním umrtvení. Další možností je analgosedace (kombinuje podání léků proti bolesti se sedativy, která navodí spánek). Jde o poměrně šetrnou metodou. Celková anestezie se volí jen v případě, kdy není možné bezbolestnost zákroku zajistit jinak.

Jak dlouho zákrok vydrží?

To závisí na mnoha faktorech — genetice, stylu života či pou-žité operační metodě. Dosáhnete lepšího, svěžího vzhledu. Nelze ale říci, zda efekt bude trvalý. Lékaři upozorňují, že ani sebelépe provedený brow lift čas nezastaví.

Přibližný ceník zákroků

Operace nadbytečné kůže v okolí víček (blefaroplastika)

 • Horní víčko — od 5000 Kč.
 • Dolní víčko — od 5500 Kč.

Výjimečně, po schválení revizními je možné zákrok provést i na pojišťovnu.

Odstranění útvarů v okolí oka a na víčku
 • Pohybuje se v širokém rozmezí od 180 Kč až do cca 2000 Kč, záleží na rozsahu a charakteru útvarů.
 • Brow lift – cena se pohybuje kolem 8000 Kč.

Plastiky nehrazené zdravotními pojišťovnami

Jde o zákroky, které si nevyžádal lékař, ale klient, nejčastěji z estetických důvodů. Patří sem:

Plastika nadbytečné kůže v okolí víček — tzv. blefaroplastika. Provádí se kvůli přítomnosti kožních převisů v okolí horního, nebo dolního víčko. Po zákroku se oku uleví a doslova „prokoukne”.

Odstranění nejrůznějších útvarů v okolí oka nebo na očních víčkách — může jít o bradavice, tukové váčky, mateřská znaménka či výrůstky. Charakter útvaru a vhodnost zákroku posoudí lékař.

Přidat komentář