Co dělat proti vypadávání vlasů

Nadměrné padání vlasů není problémem, který by postihoval jen muže, ale naopak trápí i velké množství žen. Možná znáte ten pocit, když se ráno probudíte a polštář je samý vlas, nebo si prostě jen češete vlasy a hřebenu jich zůstává podezřele mnoho. Určitě to není nic příjemného. Vlasy jsou ozdobou, na které si často zakládáme a připustit si, že s nimi začínáme mít problém, není nic jednoduchého. Pokud už vás ale tahle situace postihne, nepropadejte depresím a začněte jednat. Musíte se pokusit přijít na to, co by mohlo padání způsobovat a udělat všechno proto, aby se vlasy vrátily zase do formy. Dnes se podíváme na několik tipů, které by vám mohly pomoct.

vypadavani-vlasu

Příčiny padání vlasů

Normální vypadávání se pohybuje kolem 100-150 vypadnutých vlasů za den. Jestliže pozorujete, že vám vlasy výrazněji padají, může jít  buď pouze o přechodný stav, který se brzy vrátí k normálu, nebo právě o dlouhodobější problém. Příčin padání vlasů může být spousta. Pokud nemáte dané dispozice k vypadávání geneticky, je odhalení příčiny nejlepší způsob, jak padání vlasů řešit. I sebelepší přípravek na padání vlasů totiž nemusí mít správný efekt, pokud přetrvává právě důvod padání. Pokud si nevíte rady, případně máte podezření na nějaké onemocnění, nebojte se zeptat lékaře. Nic za to nedáte a určitě vám poradí, zda by vaše domněnka mohla být správná a jak nejlépe váš zdravotní problém řešit.

Hlavní důvody vypadávání vlasů

Příčiny padání vlasů můžeme rozdělit na dědičné tedy ty, které jsou nám dány geneticky – jako je zvýšená vnímavost k androgenům. V tomhle případě se dá jen velmi těžko s vypadáváním cokoliv dělat. Mohou se zkusit hormonální tablety, ty ale mají často nepříjemné nežádoucí účinky.  Pokud vám tedy tahle možnost nesedne, je možné příznaky alespoň zmírňovat vhodnou péčí.

Naproti dědičným dispozicím stojí padání vlasů získané onemocněním, zdravotním stavem nebo nevhodnou péčí o vlasy. V tomto případě je možné vypadávání úspěšně vyřešit a navrátit stav k normálu. Hlavní příčiny tohoto vypadávání uvádím níže.

 • nadměrný styling vlasů a nevhodná vlasová kosmetika
 • přetrvávající stres
 • užívání nevyhovujících léků
 • špatná strava a poruchy stravování (anorexie)
 • nevhodná antikoncepce
 • poruchy metabolismu
 • těhotenství, kojení, klimakterium
 • choroby spojené s štítnou žlázou
 • infekční a horečnatá onemocnění

Jak bojovat proti vypadávání vlasů

Základem je samozřejmě zdravá strava s dostatkem ovoce a zeleniny, vitamínů a dostatečný pitný režim. Poté je třeba zvážit, zda svoje vlasy příliš nezatěžujete stálou tvorbou účesů, používáním fénu, žehličky, nebo stahováním do culíku. Je prostě třeba nechat vlasy čas od času odpočinout. Problém může způsobit i nevhodná vlasová kosmetika. Můžou vám vadit například silikony, v takovém případě je dobrá změna v podobě kosmetiky zaměřené přímo na padání vlasů a omezení stylingových  přípravků. Určitě se poptejte lékaře, zda by nemohly být za padání odpovědné vaše léky nebo antikoncepce. Nejtěžší je asi snaha vyvarovat se stresu, ale často bývají úspěchy s vypadáváním daleko lepší, pokud se s traumatizujícími situacemi začnete lépe vyrovnávat. Samozřejmě můžete vyzkoušet různé preparáty, které bojují proti padání vlasů. Pokud budete mít šťastnou ruku a sáhnete po přípravku, který vám bude vyhovovat, můžete vypadávání alespoň výrazně zmírnit. Uvádím několik tipů na přípravky, které vám snad pomůžou, pokud si opravdu nevíte rady.

Phytoderma Šampon proti vypadávání vlasů, obsahuje sójový lecitin, obilné klíčky a olivový olej, které mají blahodárný vliv na vlasy a vlasovou pokožku.

Seženete ho třeba tady.

Asatex Swiss Melatonin Hair Formula, první vlasový přípravek s melatoninem, který účinně řeší problém s vypadáváním a řídnutím vlasů. Díky unikátnímu trojímu účinku melatoninu, Ginkgo biloby a biotinu zlepšuje vzhled a strukturu oslabených a řídnoucích vlasů a pomáhá stimulovat vlasový růst.

Seženete ho třeba tady.

Eucapil proti vypadávání vlasů, působí na vlasové kořínky a chrání je před degenerativními změnami, které u dědičně disponovaných jedinců jsou příčinou slábnutí a následné ztráty vlasů.

Seženete ho třeba tady.

Biora Biohar aktivátor, působí přirozenou cestou proti zvýšenému vypadávání vlasů a regeneruje tvorbu nových vlasů.

Seženete ho třeba tady.

6 Comments

 • Tom - Fashion Writer 7.6.2013 at 12:51

  Já bych tedy doporučil zajít za dermatologem, zvlášt jedná-li se o náhlé vypadávání, mohla by to být nějaká skrytá nemoc 🙂

  Odpovědět

  • karol 7.6.2013 at 14:19

   Díky za komentář:) tak konzultace s lékařem a následně i dermatologem je určitě nejlepší způsob:) snažila jsem se hlavně trochu shrnout, co pro zlepšení stavu může primárně udělat člověk sám.

   Odpovědět

  • Luky 19.7.2018 at 10:07

   Mate pravdu, duvodu vypadavani jsou stovky a nelze je zjistit pres internet. Na to je potrebne vysetreni u lekare, ktery i doporuci nejlepsi lecbu presne podle vaseho problemu.. Par duvodu jsme sepsali na blogu — https://www.slimming.cz/padani-vlasu/

   Odpovědět

 • Sara 10.6.2013 at 11:02

  Ty příčiny jsou tu vyjmenované asi opravdu všechy. Často bývá příčinou vlasů jejich kombinace. Například nedostatečný pitný a stravovací režim sám o sobe neuškodí, ale v kombinaci s kometikou se silikony může pokožka už hodně trpět. Proto za sebe doporučuji vyhledat pomoc odborníka – trichologa. Většinou mají konzultace zdarma a během krátké návštěvy zjistí celkem bezpečně kde je přesně problém.

  Odpovědět

 • Lucka 30.11.2020 at 11:08

  Zdravím tak ono celkově na vypadávání vlasů platí celkově životospráva psychika a pak geny, někdo už má předurčeno mít málo vlasů od narození jinak díky za tipy jak tomu vypadávání předcházet. A někde jsem četla že se chodí i na transplantaci vlasů třeba na takovou kliniku https://www.vlasove-transplantace.cz/ ale jak to funguje opravdu nevím nemá tady s tím někdo zkušenosti třeba? Diky

  Odpovědět

Přidat komentář