Co je hammam masáž

V tomto článku se vám pokusím předat své zkušenosti z návštěvy tureckého wellness & spa centra předat vám pár tipů, co by se vám mohly hodit, pokud byste chtěli  tento orientální způsob očisty také podstoupit.

Co je hammam

Hammam (někdy též nesprávně psán jako hamam) v Turecku nesmírně oblíbeným způsobem očisty, který podstupují jak Turci, tak turisté. Najdete ho téměř na každém rohu, ovšem zejména pro ženy platí, že před návštěvou obskurního maséra ze zapadlé uličky je lepší navštívit větší lázeňské domy, kde jsou služby jednak více komplexní, a za další nehrozí že vám bude turecký muž, který se ženy dotýká podruhé v životě, sahat i tam, kam by vůbec neměl.

Průběh masáže

Před samotnou procedurou se  můžete vysprchovat a nebo vykoupat v bazénu. Jinak žádné další zvláštní přípravy z vaší strany nejsou potřeba. Masér vás pak položí na mramorovou desku a  polijí vás vodou. Toto polévání probíhá v místnosti s kupolí, v jejím stropě jsou malé otvory, skrze které prosvítají sluneční paprsky a vytváří příjemnou atmosféru. Následně připraví masér pěnovou vrstvu, kterou nasaje do ručníku a vymačká ho z něj speciálním trikem (tato procedura vypadá přibližně stejně, jako když vymačkáváte ručně připravenou šlehačku na dort). Pak vezme “hammam rukavici” a začne provádět samotný hammam. Hammam samotný by se dal přirovnat k celotělovému peelingu – účelem je postupně odstranit všechny odumřelé kožní buňky z povrchu celého vašeho těla. Po této proceduře, provedené nejprve při ležení na zádech a pak při ležení na  břiše, vás polije a osuší. Po skončení hammamu by vám pak měl masér, je-li solidní, nechat rukavici, kterou použil k vaší očistě, abyste si ho mohli provést i doma.

Hammam se může kombinovat i s dalšími procedurami, které známe i u nás: například v našem případě jsme před samotným hamamem podstoupili sezení v solné jeskyni, (která slouží k tomu, abyste si v ní rozetřeli po těle sůl a využili ji jako intenzivního peelingu) saunu s parní lázní (obě procedury slouží pro uvolnění pórů) a bazén – až pak samotný hammam, a po hammamu nás ještě čekala masáž (pro orientaci  – celá tato procedura nás s dovozem a odvozem až na hotel a čajem zdarma servírovaným během čekání na odjezd vyšla na 20 EUR, což ve srovnání s cenami za masáž nebo za sezení v solné jeskyni v ČR nevychází vůbec špatně).

Jak do Turecka

Pokud si chcete hammam vyzkoušet musíte do Turecka. Thajské masáže u nás najdete téměř na každém rohu, ale na hammam u nás bohužel zatím žádné studio poskytující tyto služby není. Turecko je ale aktuálně jedna z nejlevnějších destinací, takže zájezdy zejména na last minute najdete za velmi příznivé ceny. Spíše než obcházet cestovní kanceláře je dnes výhodnější srovnat si jejich nabídky na internetu – jsou na to dnes různé weby, já osobně tedy doporučuji Iniva.cz protože na rozdíl od webů jako dovolena.cz nebo sdovolena.cz, na invii opravdu nabízí jen zájezdy, kde jsou aktuálně volné kapacity – a jejich operátorky nám vyšly i při koupi opravdu na poslední chvíli velmi vstříc.

Přidat komentář