Co pomáhá na afty v ústech

Příjemný pocit v ústech je pro většinu z nás samozřejmý. Jíme, co se nám zlíbí, zkoušíme si nové odstíny rtěnek a příliš si nelámeme hlavu, že by to tak taky být nemuselo. Bohužel afty nám tenhle pocit pohody můžou jednoduše pokazit. Jsou bolestivým problémem, kterého se často nezbavuje úplně jednoduše a dokážou tak potrápit pravidelně. Dnes tu mám několik tipů pro všechny, kteří s afty bojují.

co-na-afty

Příčiny vzniku

Příčiny jejich tvorby můžou být nejrůznější. Mezit ty hlavní patří nedostatek vitaminů (B12), ostrá dráždivá jídla (například citrusy), poranění v ústech, stres, oslabená imunita nebo zánět v těle. Na jejich výskytu se můžou podílet i rovnátka, zubní protéza nebo kouření.

Prevence vzniku

Pokud na afty trpíte, vyvarujte se faktorů, které jejich vzniku napomáhají. Při prevenci nezapomínejte na dostatečnou hygienu. Používejte čisté nádobí, pravidelně si čistěte zuby měkkým kartáčkem a zkuste se vyvarovat kouření. Udělejte si čas i na pravidelnou návštěvu zubaře.

afty-v-ustech

Léčba

Pro přípravek, který vám s léčbou napomůže, stačí zajít do lékárny. Volně prodejné jsou lokální antiseptika, která vydesinfikují ústa a vytvoří ochrannou vrstvu, která postiženému místu umožní v klidu se zahojit. Další možností je přírodní léčba bylinnými extrakty. Určitě vám neuškodí ani doplnění vitaminů v podobě B komplexu a „céčka“.

Babské rady

Pokud afty zaznamenáte, není hned nutné běžet k lékaři. Prvním impulzem by mělo být vysazení možných viníků z řad potravin (rajčata, ořechy, citrusy). Dejte stopku také žvýkačkám nebo pití kávy. Zkuste nastartovat svou imunitu, dopomoct si můžete například užíváním echinacei. Oblíbené babské rady pak radí používání bylinek k desinfekci úst. Doporučovaný je měsíček nebo heřmánek, v případě, že nic není po ruce, může prospět i cibule nebo česnek.

afty-lecba

Kdy k lékaři

Afty bývají ve své nejběžnější formě pouze lehkým onemocněním a jejich léčba není obtížná. Přesto se někdy může stát, že problém přetrvává a má agresivní průběh. Lékaře navštivte, pokud vás afty trápí již několik týdnů, trpíte velkými bolestmi nebo je jejich výskyt doprovázený horečkami. V případě, že vám nic nepomáhá a afty se objevují stále dokola, není od věci zkusit homeopatii.

Trpíte na afty? Jaký je váš tip na léčbu?

Přidat komentář