Hormonální antikoncepce na akné

Problémy s problematickou pletí řeší většina dospívajících. Většinou to začíná neúspěšnou samoléčbou a zkoušením nejrůznějších přípravků z drogerií, načež následuje návštěva kožního lékaře a méně či více úspěšná léčba. U dívek se nabízí řešení v podobě hormonální antikoncepce, která může mít na pleť úžasný vliv. Rozhodně se nepovažuji za odborníka na tohle téma, takže si povíme jen nějaké základní informace a ve zkratce se vám svěřím se svou zkušeností s pilulkami.

hormonalni-antikoncepce-na-akne

Jak funguje hormonální antikoncepce na akné

Zjednodušeně řečeno působí některé druhy hormonální antikoncepce proti funkci mužských pohlavních hormonů. Ty se vyskytují i u žen a mají na svědomí právě problémy s akné. Hormonální antikoncepce tedy jejich potlačením přispěje k regulaci sekrece kožního mazu a tím i k výraznému zlepšení stavu pleti. Bohužel je známou skutečností, že po vysazení antikoncepce se stav pleti může vrátit k původnímu stavu, nebo se dokonce ještě zhoršit.

ha-akne

Moje zkušenosti s hormonální antikoncepcí na akné

Hormonální antikoncepci jsem si nechala poprvé předepsat v patnácti letech. Moje pubertální pleť určitě nebyla v nejideálnější kondici, ale na druhou stranu nešlo ani o nic strašného. Sem tam nějaký ten pupínek, asi v nejhorším stavu byly záda, ale v tomhle věku nic neobvyklého a znala jsem spoustu lidí, kteří na tom byli značně hůř. Přesto jsem samozřejmě každý ten jednotlivý pupínek neskutečně řešila, dneska bych na to plácla korektor a mávla rukou, ale tehdy v tom citlivém věku to pro mě bylo učiněné drama.

Pro antikoncepci jsem si primárně nešla kvůli pleti, ale když se mě gynekolog přímo zeptal, jestli nechci právě tu na akné, zajásala jsem. Dostala jsem Minervu, což je jedna z variant HA, které mají právě onen pozitivní vliv na pleť. Nejdřív se s pletí nedělo nic zásadního, zlepšovala se tak nějak postupně, takže jsem změny ani nijak zvlášť nepozorovala. Až někdy na sklonku druhého měsíce mi došlo, jak obrovská to vlastně byla změna. Z mastné problematické pleti byla rázem normální dokonce spíše sušší. Zázrak! Od té doby jsem se stala pyšnou majitelkou prakticky dokonalé pleti a akné se pro mě stalo sci-fi záležitostí.

Po zhruba pěti letech jsem se od gynekologa dozvěděla, že už Minervu beru příliš dlouho, takže je třeba udělat změnu. Dostala jsem Ayreen a následně Mistru, s tím že má jít o pilulky, které už primárně pleť nezlepšují, ale stejně by ji měly udržet v dobrém stavu. No co vám budu povídat, pleť se mi postupně mírně zhoršila. Dnes, po asi dvou letech, mám celkem normální možná malinko smíšenou pokožku a sem tam se nějaká ta nedokonalost objeví. Je to určitě podstatně lepší, než v těch patnácti, ale stejně si občas povzdychnu nad časy, kdy to bývalo naprosto bez chybičky. Stejně jsem ale pořád spokojená a děsím se pouze právě toho úplného vysazení HA. V diskuzích mě samozřejmě neminuly hrůzostrašné příspěvky, v jak strašném stavu pleť po vysazení byla. Nezbývá než doufat, že to nebude právě můj případ.

antikoncepce-na-pupinky

Je hormonální antikoncepce dobrou volbou při léčbě akné?

Byla bych nerada, kdyby článek vyzníval ve smyslu, že vám podbízím braní pilulek. Hormonální antikoncepce má samozřejmě stinné stránky, které je třeba brát v potaz. Moje zkušenost je zatím celkem pozitivní, ale to neznamená, že časem nezměním názor, nebo že je HA dobrou volbou pro každého. Pokud HA nepotřebujete z jiných důvodů, spíš bych vám doporučila řešit akné s kožním lékařem a najít přípravek, který na vás zafunguje. HA zvažte spíš v případě, že antikoncepci skutečně potřebujete a léčba akné tak bude příjemným vedlejším účinkem.

Jaká je vaše zkušenost s HA na akné?

Přidat komentář