Jak vybělit zuby – bělení laserem, domácí bělení, babské rady

Máte pocit, že barva vaší skloviny již není to, co bývala? A věděla jste, že tímto nepříjemným pocitem trpí nebo někdy trpěl každý druhý muž a téměř žádná žena není se svou barvou chrupu úplně spokojena? Není se tedy absolutně za co stydět zvlášť, když je řešení tak jednoduché. Bělení zubů je dnes velmi vyhledávanou metodou přikrášlení úsměvu. Je rychlé, bezbolestné a má skvělý efekt. Tato procedura funguje na principu neutralizace usazené pigmentace pomocí různě koncentrovaného peroxidu vodíku a bělí tak vaše zuby do prvotního přirozeného odstínu, který vaše zuby měly, než došlo k jejich zežloutnutí, případně zašednutí.

Úsměv s krásnými bílými zuby.

Metody bělení zubů

Ordinační bělení zubů laserem

Tato nejrychlejší a nejefektivnější metoda bělení zubů je stále velmi vyhledávaná a není divu. Zuby je možno vybělit až o 8 odstínů během jedné hodiny! Vybělení zubů máte u tohoto zákroku skutečně zaručeno. Existují různé metody tohoto bělení, které užívají trochu odlišně koncentrovaný peroxid vodíku za pomoci různých laserů, ale není příliš podstatné se rozdíly zabývat, protože efekt všech používaných metod bývá dobrý. Přesto můžeme jmenovat metodu Brite smile, která díky o něco menší koncentraci peroxidu vodíku a tedy i šetrnějšímu bělení zažívá velký boom.

Většinou se bělí zuby jen na šířku vašeho úsměvu, ale samozřejmě je možné se s odborníkem domluvit téměř na čemkoliv. Dávejte si pozor na věkovou ohraničenost tohoto zákroku u některých klinik (někde je bělení dovolováno pouze osobám starším 16. let). Efekt vybělených zubů není trvalý, vydrží zhruba dva roky, pak je žádoucí proceduru opakovat.

Jak probíhá bělení zubů laserem?

Bělení zubů předchází kontrola stavu vašich zubů, následné odstranění zubního kamene z bělených zubů a ochranné překrytí citlivých míst. Poté dochází pomocí účinného bělícího gelu a studeného modrého světla (laseru) k vybělení zubů a odstranění pigmentových skvrn. Celá aplikace nebolí, ale je mírně nepříjemná. Celá procedura trvá jen hodinu až 90 minut. Tři dny po aplikaci byste se měli vyhnout požívání zabarvujících potravin, nebo nápojů (cola, víno, pomeranč, čaj, káva).

Kolik stojí bělení laserem a kam za ním?

Za luxus této procedury a rychlého maximálního vybělení si připlatíte. Ceny se pohybují od 5000 do 12 000Kč. Profesionální bělicí ordinace je například zdravotní zařízení Smile, které najdete v obchodním centru Nový Smíchov, nebo v paláci Flora.

Výhody

  • rychlost
  • není třeba žádného nosiče, který musíte nosit u domácího bělení
  • dohled lékaře během bělení

Nevýhody

  • cena
  • vysoké koncentrace peroxidu vodíku

Bělení zubů v zubní ordinaci laserem.

Domácí bělení zubů pod dohledem lékaře

Domácí bělení zubů pod dohledem lékaře sice není tak rychlé jako bělení laserem, ale postupem času vede k stejnému efektu perfektně vybělených zubů a někdy má díky pomalejšímu odbourávání skvrn efekt ještě lepší.

Jak domácí bělení u zubaře probíhá?

Na první návštěvě bude zkontrolován stav vašich zubů a bude vám zhotoven otisk vašich zubů, který budete později nosit jako nosič bělícího gelu. Na druhé návštěvě už budete seznámeni s tím, jak nosič užívat a kolik gelu do něj dávat. Ideální je nasazovat si otisky se zubním gelem na noc, ale pokud by vám to vadilo, stačí, když je budete přikládat na zuby hodinu až dvě během dne. Musíte si však uvědomit, že bělení bude o to delší. Doba vybělení zubů je individuální. U zdravých mírně zažloutlých zubů by neměla přesáhnout měsíc, u zubů velmi zbarvených by se měl efekt dostavit do půl roku. Po celou dobu bělení zubů si dávejte pozor na zabarvující tekutiny a potraviny. Limonády raději pijte brčkem.

Kolik domácí bělení u zubaře stojí?

Zeptejte se na bělení svého zubaře. Rámcově se tato metoda pohybuje kolem 3000 až 4000 Kč.

Výhody

  • cena
  • dohled lékaře nad stavem bělení
  • někdy po čase lepší vybělení než laserové

Nevýhody

  • nutnost nosit každý den nosiče s gelem
  • potřebujete na vybělení daleko delší dobu než u laserového ošetření

Domácí bělení bez dohledu lékaře

Tato forma bělení zubů je vhodná pro všechny, kteří mají obavy ze zubařského křesla, nebo se prostě stydí lékaři svůj problém a nejistotu ohledně zažloutlých zubů sdělit. Stačí jen zajít do běžné drogérie (DM) a koupit si tam sadu na bělení zubů, která obsahuje 2 nosiče, bělící gel, návod a stříkačku.

Sada s bělícími gely na domácí bělení zubů.

Jak doma bělit zuby?

  1. Pečlivě si přečtěte návod přiložený v sadě na bělení zubů.
  2. Připravte si kastrůlek, v kterém nahřejte vodu tak, aby byla horká a vložte do ní za držadla oba nosiče.
  3. Chvilinku je ve vodě přidržte, aby změkly. Hlavní pravidlo tohoto bodu je nosiče rozehřát a nikoli roztavit a tedy znehodnotit.
  4. Poté je z vody vyjměte, počkejte, než trochu vychladnou a jeden z nich vložte na horní patro zubů. Zkousněte nosič na zubech, vyjměte ho a udělejte totéž s druhým pro dolní patro.
  5. Pokud vám oba nosiče na zubech sedí, odstřihněte držadla a případně zastřihněte nějakou část, která vám v puse vadí.
  6. Pokud jste se zakousla špatně a nosič máte úplně šikmo, můžete ho znovu ve vodě zahřát, stisky zubů by měly vymizet a vy máte další šanci na správný otisk. Tento postup se však nedá opakovat více než jednou nebo dvakrát, jinak nosič znehodnotíte.

Do nosičů potom pomocí stříkačky aplikujte v sadě přiložený gel. Bělte každý den dvě až tři hodiny, dokud nebudete spokojená. Vybělení může trvat dva až tři měsíce.

Kde sadu na bělení seženu?

Zkuste to například v DM drogerii a ptejte se na bělicí sadu White Pearl. Sada stojí cca 500 Kč.

Čtěte také: Návod a postup na domácí vybělení zubů

Výhody

  • nejlepší cena
  • nemusíte bělení s nikým konzultovat a sami si určujete, kdy jste spokojeni
  • gel obsahuje pouze malé množství peroxidu vodíku

Nevýhody

  • nemáte nad sebou lékařský dohled, který vás poučí a poradí
  • dlouhá doba bělení
  • nosiče nejsou tak pohodlné jako ty z lékařské ordinace

Co s bělením mrtvých zubů?

Na mrtvé zuby klasické bělení nemá žádný větší účinek. Domácí bělení se jich příliš nedotkne, je proto nutné celou situaci prokonzultovat s lékařem a zvolit buď speciální vnitřní bělení mrtvého zubu, nebo zub pokrýt světlou fazetkou.

Bělení přírodními prostředky

Asi každý zná babské rady, které jsou někdy velmi prospěšné, ale na bělení zubů se spíše nehodí. Sice by bylo příjemné přiložit si na zuby pár lístků máty a poté pozorovat, jak nažloutlé zuby zázračně mění barvu, ale bohužel to tak není. Ani bělicí pasty neumí skutečně zuby vybělit. Spíše se soustředí na odírání plaku ze zubů a dokážou náš úsměv trochu rozzářit, ale zapomeňte na výraznou změnu barvy.

Jediný skutečně účinný prostředek je bělicí gel s obsahem peroxidu vodíku, který naleznete v bělicích sadách, nebo je vám nanášen při bělení v ordinaci. Gelu se už dlouhá léta není proč bát. Sklovině díky speciálnímu složení neubližuje a naopak by ji měl mírně posílit. Koukneme se přesto na pár babských rad a zhodnotíme je.

Citron

Tak tady je vše naprosto špatně, při potírání zubů citronem svojí sklovině zaručeně ublížíte. Citron obsahuje kyselinu, která zubům skutečně vůbec neprospívá.

Jablko

Jablko skutečně dokáže odstranit zubní plak a je tak vítaným pomocníkem při péči o zuby. Barvu zubů ale nijak výrazněji nezmění.

Jahody

Jahody skutečně jsou přirozeným bělidlem a dokážou váš úsměv prozářit, tak proč si je nedat.

Přidat komentář