Jak bojovat s lokálním akné | Nejlepší produkty proti pupínkům.

Kdo z nás někdy netrpěl na akné? Ať už v pubertě, těhotenství nebo ve stresovějším období. Za sebe musím říct, že největší problémy s akné jsem měla právě v pubertě. Díky ale za to, v jakém množství to bylo. Znám spoustu lidí – a to nemyslím zle, které trápily pupínky po celém obličeji ve velkém množství a měly opravdu ošklivou pleť ať se s tím snažili pracovat sebevíc. Před asi osmi lety jsem měla nejrizikovější období převážně na čele. Mastná pleťpupínkyčerné tečky. Tohle bylo na pořadu dne.

Neměla jsem v té době vychytanou pořádnou kosmetiku, snažila jsem se pupínky zakrývat jak to jen šlo, ale vždycky jsem jim touhle ”péčí” jenom škodila. Když se mi v těhotenství akné vrátilo, víc jsem se na tenhle problém zaměřila a právě díky tomu jsem konečně zjistila to, co jsem měla vědět už dávno. Chtěla bych Vám ukázat pár produktů, které se mi opravdu osvědčili a třeba pomůžou i Vám. Ať už bojujete s občasným jedním pupínkem nebo právě s akné ve větším množství 🙂

Pupínky a lokální akné. Sudocrem, Tea tree olej, Herpesin, Vitella Ictamo mast.


Akné je onemocnění kůže a tvoří se převážně při uzavření nebo ucpání mazových žláz. Často je ale touhle příčinou i stres nebo výkyvy hormonů a špatné stravování. Typů a procedur na léčení je velké množství. Někteří dokonce podstupují i léčení pomocí laserů a podobných technik. Mě naštěstí stačila správná kosmetika, rozumná skladba jídelníčku a hlavně snaha odnaučit se neustále si sahat na obličej. 

Když si uvědomím, kolik bakterií se během dne objeví na rukou, na co všechno saháme předtím, než se dotkneme obličeje je to až zvláštní. A přiznejme si, kolik lidí si důkladně umyje ruce než si začne vytlačovat černé tečky a pupínky všech velikostí. 

Po stravovací stránce mi léčba trvala asi nejdýl. Hlavně teda vzdát se toho, u čeho vím, že mi škodí. Ve velké míře to byla čokoláda a celkově velká hromada sladkého, které se většině lidí těžko vzdává. Samozřejmě, stále si něco ráda dopřeju, ale je to takové to ”neškodné” sladké. Tabulku čokolády jsem si nerozbalila už pěkně dlouho a vždycky jenom zírám na přítele, který je schopný se jí zbavit do 5ti minut 😀 Dříve mi pomohlo i zařazení ovoce a jiných zdrojů vitamínů nebo kefírových výrobků – které skončilo s těhotenstvím, kdy se mi objevila intolerance na laktozu.

Aktuálně mi teda pomáhá převážně snaha vysadit hodně tučná a mastná jídla, zmiňované sladkosti a kosmetika, kterou Vám za chvilku ukážu. Důležité je i důkladné odličování a pitný režim ve kterém stále trochu pokulhávám. U kosmetičky jsem za celý život byla asi 3x a doplňky stravy pro zlepšení pleti nepoužívám. 

Léčba lokálního akné krémem Herpesin.

Herpesin krém.

Produkt, který jsem původně dostala od doktora na úplně jiné použití a jiný druh léčby. Myslím, že by měl být k sehnání i bez předpisu v každé lékárně za asi 200,- Kč. 5 gramová tubička vypadá jako nic moc balení, ale věřte tomu, že ji budete mít fakt dlouho. Nedoporučuje se používat dlouhodobě – myšleno třeba měsíc v kuse. Zároveň si s ním ale můžete pupínek potřít až pětkrát denně. Já ho aplikuji pouze lokálně na začínající podkožní pupínky a střídám ho s dalšími věcmi. V krému je obsažená složka bránící množení a šíření viru, který způsobují právě bakterie a hojení pupínků je opravdu rychlé.

Krém na léčbu akné Vitella Ictamo.

Vitella Ictamo krém.

Uváděné jako vitamínová mast pro problematickou a suchou pleť. Prodává se tuším ve dvou velikostech a tohle 30 gramové je k sehnání v lékárně za nějakých 180,- Kč. Mastička obsahuje vitamín AE a kalcium, které pomáhá promašťovat postižené místo. Tohle si trochu protiřečí s tvrzením, že se akné tvoří při ucpání mazových žláz, ale vážně je tenhle produkt zázrak. Má antibakteriální účinky a obsahuje zinek, který zklidňuje. Opět je to produkt, který jsem si původně koupila jako něco, co mi pomůže od ekzému na ruce. Také ho nanáším pouze lokálně, z nějakého důvodu se mi nelíbí pocit nanesení na celém obličeji – ikdyby to bylo potřeba 🙂

Sudocrem na pupínky a lokální akné.

Sudocrem.

Vždycky jsem ho měla v hlavě jako krém na dětské prdelky a dokud jsem ho neměla doma do kosmetické výbavy pro malého, ani mě nenapadlo ho koupit a používat na svůj obličej. Prodává se opět v lékárně ve čtyřech velikostech. Tohle balení je nejmenší a má 60 gramů. K sehnání zhruba za 100,- Kč. Spotřebujete ho ale velmi málo, protože ikdyž je vedený jako produkt pro každodenní péči rozhodně ho nedoporučuju používat pravidelně ani na ten dětský zadek, natož na obličej kvůli velké tendenci vysušovat. Zároveň je tahle vlastnost u pupínků ale žádoucí, protože v případě objevení nového kamaráda, který se Vám rozhodl ozdobit ideálně to nejvíc viditené místo je potřeba pupínek vysušit. Takže zase naťupkám lokálně. Rozhodně bych ho nedávala na obličeji na místa, která to nepotřebujou.

100% tea tree olej na léčbu pupínků a akné.

100% Tea Tree olejíček.

A ten nejdražší tip jsem si nechala na konec, abyste mi neutekli hned na začátku 😀 V lékárně by měli mít zase více velikostí, ale tohle 30ml balení mě vyšlo asi na 350,- Kč. Spotřeba je tady opravdu velmi malá a je potřeba být opatrní. Je to čistývysoce koncentrovaný olej z čajovníku australského a nejsilnější produkt v boji proti kvasinkám, bakteriím a plísním. Celkově má opravdu velmi široké využití. Pokud si s ním rozhodnete ošetřit celou pleť, nebo větší plochu kůže musí se naředit s vodou v poměru 1: 10, takže opravdu velmi málo. Troufnu si říct, že je to asi nejúčinější pomocník z těch, které jsem tu zmínila, ale strašně smrdí 😀 Má opravdu vysoce silnou vůni a je těžké se přemluvit k tomu, abych ji potom z pleti musela cítit zbytek dne. Ale když je potřeba, prostě se jinak nedá.

Pokud se Vám líbil můj článek budu ráda pokud se stanete mým pravidelným čtenářem na blogu nebo mě budete sledovat na Instagramu.

Mějte se krásně, P.

1 Comment

Přidat komentář