Jak na krásné, zdravé a přirozené opálení

Jak dosáhnout krásného opálení, prodloužit jeho výdrž a nepoškodit si pokožku?

Být za bronzovou bohyni jde po většinu roku jen s pomocí samoopalováku, nebo solárka. Když ale začne vykukovat sluníčko, láká nás to získat trochu té barvy i přírodnější cestou. Rady odborníků nás od toho povětšinou odrazují. Trocha slunečních paprsků, ale ještě nikoho nezabila. Tedy pokud zrovna nemáte xerodermu pigmentosum (viz nový film Midnight Sun – Půlnoční láska s Bellou Thorne a Patrickem Schwarzeneggerem ). Ale to už odbočujem. Původně tu měly padnout alespoň dva fakty, proč si trochu toho slunečního svitu dopřát. Tak tady je máte:

  • zvýší se vám hladina serotoninu (instantní antidepresivum)
  • získáte vitamin D (zuby i kůže vám poděkují)

Ale pak je tu taky ono stokrát omílané předčasné stárnutí a riziko rakoviny kůže, když se to přežene. Takže polibek od sluníčka ano, ale jenom bezpečně a s ochranou! 😀

Správný opalovací krém

Víme, je to už nuda. Ale stejně si ten SPF faktor nastudujte. Zopakujeme si ale pro jistotu základy. Čím vyšší, tím lepší, ale ne nutně o tolik. SPF 30 filtruje 97% UVB paprsků, SPF 50 98%. Takže ne, padesátka není zase taková výhra a klidně jděte do třicítky. Důležité je stejně hlavně natírat a přetírat a to pořád dokolečka. Jen pro pořádek – koukejte i na další údaje na opalováku. Hodí se najít pojem “široké spektrum” a logo UVA s dodatkem “vysoké”.

Tip: La Roche-Posay Anthelios je kvalitka, kterou můžeme doporučit.

Jak dlouho být na sluníčku?

Tohle jste možná nevěděli. Pokožka má svou hranici opalování, po jejímž překročení už fyzicky nemůže produkovat víc melaninu (pigmentu pro opalování). U každého je tahle melaninová hranice trochu jiná, ale obvykle to bývají dvě až tři hodiny. I daleko méně, pokud máte světlou pleť. Pokud tedy taky s hrůzou sledujete těla rožnící se celý den na výhni, máte recht. Za celý den u bazénu se lépe neopálíte, maximálně spálíte, poškodíte si pleť a schytáte úpal.

Opalování ve stínu

Že se ve stínu neopálíte, je dost často omílaná blbina. Snížením intenzity UV záření si zajistíte dlouhotrvající přirozený bronz, který vám déle vydrží. Sem tam vykouknete na sluníčko a budete na tom zaručeně o dost lépe než většina růžových (nejen) německých turistů.

Vyměňte urychlovače opálení za mrkvičku

V knížkách o rakovině kůže se dočtete, že urychlovače opálení jsou zlo. Navíc nefunkční. Daleko lepší jsou suplementy s beta-karotinem, které skutečně dovedou pokožku na opalování připravit. Pokud se vám do tablet nechce, stačí pravidelně chroupat mrkev a budete mít vystaráno.

Tip: třeba takové Tan Optimizer tabletky jsou fajn. My ale stejně radši tu mrkev:))

Sluneční dieta

Když už jsme u té mrkve, jsou i další potraviny, které si s opalováním rozumí. Některé dokonce zvyšují lykopen (vlastní SPF kůže). Podle studií antioxidanty v rajčatech a jiném červeném a oranžovém ovoci a zelenině zvyšují ochranu proti slunci až o 33%. Až o je ale důležitý dodatek. Opalovák rajčetem nenahradíte.

Tmavá hořká čokoláda je zase nabitá flavonoidy, které pomáhají chránit před spáleninami. A kofein má pomáhat snížit riziko rakoviny kůže. Poznámka – opalovák nenahradíte ani čokoládou. Je to ale docela hezká omluva pro kafíčko a čokoládičku, než se vyvalíme na pláži. 😀

Falešná opalovačka

Samoopalovací přípravky vás před sluníčkem neochrání. Docela ale dovedou zkrotit paniku, že jste zase bílá jako stěna a musíte se první den ugrilovat do podoby vařeného raka. Jestli máte z opravdové opalovačky obavy, klidně jděte jen do samoopalováků a dovču si užijte v poklidu chládku. A jak už víme – i ve stínu se trochu chytnete. Na obrázcích je bájná trojka top samoopalovacích přípravků. Všechny mají naše požehnání.

 

1 Comment

Přidat komentář