Jak na otoky nohou – prevence a přípravky

Otoky nohou jsou nepříjemnou záležitostí, z které se může stát v letních měsících vážný problém. Pokud vás tato nepříjemnost zatím nepotkala, ale plánujete delší cestu na dovolenou, je lepší se i v tomto případě důsledně připravit a vědět, jak si s otoky poradit.

Čím jsou otoky nohou způsobené?

Většinou stojí za otokem delší sezení, které způsobí nahromadění tekutin v oblasti kotníků. Pokud ale máte otoky podezřele často, je nutné informovat o tom svého lékaře. V horším případě může totiž za otoky stát srdeční nedostatečnost, jaterní cirhóza, poruchy funkce štítné žlázy, nebo zánět žil.

Jak postupovat pokud se otoky objeví?

Ze všeho nejdříve je nutné vypozorovat, co mohlo otok způsobit. Pokud nezvyklá nateklost kotníků nebyla následkem delšího sezením a stále přetrvává, raději navštivte lékaře a nechte si poradit ohledně testů na možné zdravotní problémy spojené s otokem.

V případě, že výsledek testu žádné potíže neukáže, je možné, že u vás jde o blokádu lymfatického systému. Pak vám pomůže profesionální lymfodrenáž v lékařském středisku. Proceduru spojte se zvýšením pohybové aktivity.

Pokud se otoky vyskytly jako následek delšího sezení například v letadle, nebo po větší námaze ulevit by vám měly přípravky na olejové bázi napomáhající odvodňování z postižené oblasti, nebo chladivé gely, otoky by poté měly vymizet do druhého dne.

Časté je otékání nohou zapříčiněné těhotenstvím. Pokud potká i vás vsaďte na důslednou prevenci a ulevujte si odvodňujícími přípravky a masážními olejíčky. Vyhnout byste se raději měla jakýchkoliv tabletek, které vám nepředepíše lékař.

Prevence proti otokům nohou?

Prevencí proti otékání nohou je kvalitní zdravotní obuv, která má plnou patu a měkčí špičku. Pokud se vám zdravotní boty příliš nezamlouvají, poraďte se na ortopedii ohledně vhodných vložek na míru.

Jestliže vás otoky trápí častěji, naučte se nohy polohovat. Položte je výš, než je vaše pánev a v této pozici několik desítek minut vytrvejte. Dobré je pořídit si domů podložku na nohy vyšší než je vaše sedačka.

Důležitý je také pitný režim, otoky budou mít menší šanci, pokud vypijete alespoň tři litry čisté vody za den.

Nezapomínejte ani na zvýšenou pohybovou aktivitu. Cvičte s mírou, ideální je delší chůze nebo plavání.

Tip: Topvet Lymforegen čaj – bylinný čaj na lymfatický systém, tento čaj pomáhá organismus detoxikovat a zbavovat škodlivin. Zároveň napomůže rozproudění lymfy, která zapříčiní vstřebání otoků.

Cena: 50

Jak se připravit na delší sezení na stísněném místě?

Pokud se chystáte na delší cestu a na otoky trpíte, nebo z nich máte strach, zaručeně vám pomůžou elastické zdravotní punčochy, které nohy zafixují a tím zamezí otékání. Tento způsob je osvědčený a funguje opravdu dobře. Jestli se obáváte delší cesty v letadle, na toto kompresní prádlo nezapomeňte. Speciální punčochy vám pomůžou i v těhotenství. Dají se sehnat i prodyšné modely, které jsou snesitelné v teplejším počasí.

Tip: Avicenum 360 – zdravotní lýtkové punčochy, účinně zabraňují otokům způsobeným sezením, podporují správnou funkci žil a příznivě působí na krevní oběh.

Cena: 425

Přípravky proti otokům nohou

Pokud vás otoky trápí častěji, je dobré mít vždy při ruce některý z přípravků, který od otoků ulevuje a zrychluje odvod přebytečné vody. Gely a masážní olejíčky nanášejte rovnoměrně na oteklé oblasti nohou a poté je vmasírujte směrem od kotníků ke stehnům.

Volně prodejné přípravky z lékárny

Antistax chladivý gel, přispívá k omezení vzniku otoků a zmírňuje otoky již vzniklé. Gel uleví vašim nohám a pomůže k rychlejšímu vymizení otoků. Přípravek obsahuje flavonoidy -výtažky z listů červené vinné révy, které pomáhají chránit cévy. Má příjemnou citrónovou vůni, neobsahuje konzervační látky.

Cena: 200

Glyvenol 400, tyto tobolky se používají k léčbě problémů jako je napětí a tíže nohou, otoky a bolesti způsobené dlouhodobým stáním nebo sezením. Užívá se jedna tobolka ráno a jedna večer. Pokud jste těhotná, nebo kojíte, zeptejte se na užívání raději lékaře.

Cena: 200

Priessnitz Mazání na žíly a cévy,  tento přípravek díky léčivým výtažkům z kaštanu, borovice a kafru ulevuje od otoků, pocitu těžkých nohou a napomáhá zmírnění křečových žil.

Cena: 180

Masážní olejíčky

Clarins Huile Anti-Eau, tento odvodňující léčivý masážní olej ulevuje od otékání nohou způsobeného teplým počasím, nebo dlouhým sezením. Svaly pořádně promasírujte a olejíček zajistí zlepšení otoků.

Cena: 1160 Kč

Saloos Bio Maratonec, tělový a masážní olej, uleví od otoků, těžkých nohou a křečí, skvělý je hlavně po větší fyzické námaze nebo delším sezení.

Cena: 100

Přidat komentář