Jak na pocení

V letních měsících trápí propocené kruhy v podpaží občas asi každého. Pokud patříte k těm, které takové nepříjemné příhody děsí, přečtěte si tipy, které vám pomůžou pocení eliminovat.

jak-na-poceni

 Zdroj

Životospráva

Pocení je naprosto přirozená věc a samotný pot nemá žádný nepříjemný zápach, začne zavánět až po nějaké době, kdy dojde k rozkladnému působení bakterií. Kromě fyzického výkonu je pocení z velké části ovlivňováno také stresem, emocionálními výkyvy, ale i stravou.

Pokud vás trápí výrazný zápach vašeho potu, zaměřte se na aromatické potraviny jako je česnek a cibule. Mohou být příčinou většího zápachu. Velké množství potu může být zase ovlivňováno látkami, které přispívají k zvýšení tělesné teploty, a tedy povzbuzují potní žlázy k větší aktivitě a chlazení těla. Mezi takové látky řadíme alkohol, nikotin, kofein a ostrá kořeněná jídla. V létě se také vyhněte příliš studeným nebo horkým nápojům. Obojí je pro tělo velký šok a potní žlázy na něj mohou zareagovat zvýšenou aktivitou.

Hygiena

Mytí rozhodně nikdy neopomíjejte. Pro tělo představuje vzpruhu a osvěžení. V letních měsících nezapomínejte ani na ranní sprchu, protože noční vedra mohou způsobit, že se pěkně zapotíte a připravíte tak bakteriím a zápachu ideální prostředí pro celý den. Nikdy se ale nemyjte příliš studenou nebo horkou vodou. Tady platí stejné pravidlo jako pro nápoje. Jakýkoliv teplotní šok může aktivovat potní žlázy.

Kosmetika

Lámete si hlavu, zda sáhnout po deodorantu nebo antiperspirantu? Oba prostředky mají své pro a proti. Ať už zvolíte jakýkoli, vyhněte se podivným neznámým značkám a vsaďte na osvědčenou klasiku.

Deodorant

Deodorant nereguluje samotné pocení, ale pouze zamezuje zápachu a to tím, že ničí bakterie, které pot rozkládají a ten proto zapáchá. Deodorant je šetrnější k pokožce, neomezuje přirozenou funkci žláz, ale jeho účinek příliš dlouho nevydrží a je nutné ho stále obnovovat. Tedy to není ideální přípravek pro někoho, kdo má s pocením větší problémy.

Antiperspirant

Antiperspirant funguje na principu stáhnutí svrchní vrstvy pokožky, což má za následek ucpání potních žláz. Potíte se tedy daleko méně než za normální situace. Ochrana proti pocení je tedy větší než u deodorantu, na druhou stranu dlouhodobý vliv antiperspirantu na organismus zatím není příliš prozkoumaný a tedy nejde negativní působení potvrdit ani vyloučit. Přírodní varianty se bohužel zatím vytvořit s úspěchem nedaří. O přírodní složení bez aluminia se snažila například kosmetika Alverde (najdete v DM) ale podle mých zkušeností tyto antiperspiranty pocení téměř neredukují.

Botox

Možná znáte botulotoxin pouze jako složku, která napomáhá vyplnění vrásek. Je ale prokázaná jeho účinnost i proti nadměrnému pocení. Pokud tedy patříte mezi ty, které pocení opravdu obtěžuje a klasické přípravky vám nepomáhají, je možná na čase navštívit se svým problémem dermatologa. Botox se aplikuje tenkými jehličkami do podkoží (jedna injekce na jeden centimetr čtvereční). Přeruší se tak přívod vzruchů z nervů do potních žlázek a takto ošetřené žlázky neprodukují téměř žádný pot. Účinek se dostaví do týdne po proceduře a vydrží asi půl roku. Zákrok se provádí bez umrtvení a je snesitelný. Bolesti se bát vůbec nemusíte, protože v případě obav vám bude místo umrtveno znecitlivující mastí. Dají se ošetřit téměř všechny partie těla, jen chodidla a ruce bývají bolestivější a tedy problematické.

Cena: Pohybuje se v závislosti na množství použité látky, třeba za podpaží dáte cca 10 000

Operace

Tato varianta se provádí u lidí, kteří se potí naprosto nepřiměřeně, ve velkém množství a to i bez větší námahy. Pokud tedy po pár krocích zvládnete propotit triko, je pravděpodobně tato možnost vhodná i pro vás. Lidé, kteří se totiž potí i v klidu a při nízkých teplotách bývají postiženi hyperhydrozou, což už je závažná zdravotní porucha, projevující se nadměrným pocením a tedy i rychlým ztrácením tekutin. Řešením tohoto problému bývá operace, při které se buď přerušuje nerv, který dává mozku signál k tvorbě potu, nebo se odstraní potní žlázy. Operace je poměrně složitá a je prováděna lidem, u kterých žádná jiná léčba nezabírá. S takovýmto problémem se obraťte na svého lékaře, který rozhodne o dalších krocích.

2 Comments

 • Tomáš Tichy 29.7.2013 at 18:30

  Dobrý den,já se omlouvám že vás obtěžuji ale chci se vás zeptat, potím se až moc,i když nic nedělám a venku je skoro zima když jdu ven a není moc horko tak jsem celí spocený a mám propocené triko,,, a upřimě není to moc dobrý pocit, mohu se vás optat kde se to dá ostranit nebo kolik se zato platí, děkuji moc a zdali je ta operace je učiná,že když se provede zákrok zdali pak pocení okamžitě odejde nebo nikoliv, tet ty horka když jdu do práce tak než tam dojdu tak jsem s pocený, je možné aby muj lékař mne doporučil na operaci a platí to pojištovna nebo si to pacient platí sám, děkuji za odpověd jo potím se od hlavi až k patě a to doslova děkuji oc Tomáš

  Odpovědět

  • karol 29.7.2013 at 19:52

   Hezký den, určitě svůj stav konzultujte s lékařem, který určí, zda jde jen o zvýšenou produkci potu nebo přímo o onemocnění. Pokud by se prokázalo onemocnění, řešením by mohla být hrudní sympatektomie, což je velmi účinná operace, která pocení rychle řeší. Pokud vím, tak by měla být hrazená pojišťovnou.

   Odpovědět

Přidat komentář