Jak na studené nohy – rady a tipy

Patřím k jedné z těch, které mají věčně ledové nohy. Vím, že v tom nejsem sama, protože studené nohy a ruce jsou zvlášť u žen běžným problémem. Syndrom studených nohou není ve své klasické podobě nijak zvlášť možné léčit. Důležité je vsadit na prevenci a zmírňování příznaků. Víte, že zahřát nohy vám může pomoci také kosmetika? V dnešním článku se podíváme na několik tipů, které vám mohou pomoci udržet vaše nožky v teple.

POZOR! Nezaměňte syndrom studených nohou s příznakem vážných nemocí jako je například ateroskleróza, porucha štítné žlázy, problémy se srdcem, cukrovka, vysoký krevní tlak… I v tomto případě vám může kosmetika pomoci od zmírnění příznaků, ale až jako doplněk k léčbě skutečné příčiny stanovené lékařem. K lékaři pospíchejte zvláště, pokud se studené nohy objeví z ničeho nic, nebo trpíte dalšími potížemi.

Příčiny studených nohou

Pokud se vyloučí vážnější onemocnění, většinou stojí za studenými nohami neurocirkulační poruchy.

Zřejmě kvůli působení estrogenu je tento problém typický pro ženy.

Stojí za ním poruchy nervů zodpovědných za šíři cév. V chladném prostředí nebo při stresujících situacích, se mohou cévy více zužovat, což vede k horšímu prokrvení. Na zdraví vás to sice neohrozí, ale jak hodně z nás ví, je to zkrátka nepříjemné. Vyplatí se proto říct si pár tipů, jak preventivně studeným nohám předcházet a jak je účinně zahřát.

Jak na studené nohy

  • Sportujte pro rozproudění krevního oběhu. Jakýkoliv pohyb se počítá, ať už je to běh, posilování, tanec nebo chůze.
  • Sprchujte nohy střídavě teplou a studenou vodou, napomůžete tím prokrvení.
  • Pokud máte akutně velmi studené nohy, dopřejte jim teplou lázeň třeba s mořskou solí, můžete přidat i oleje z jalovce, cedru, bazalky a santalu.
  • Dbejte na svou životosprávu a přidávejte do jídel potraviny, které dokáží krev rozproudit. Skvěle funguje chilli, zázvor, česnek, pepř, skořice, lymfatické čaje nebo ty s ginko bilobou. Doplňte také hořčík a vitamin E.
  • Pokud kouříte, zvažte, že přestanete. Kouření cévy velmi stahuje.
  • Vyvarujte se stresu, dopřejte si dostatek relaxace a odpočinku. Zrelaxujte se při lymfatické masáži, masáži nohou nebo saunování, které na prokrvení působí příznivě.
  • Oblékejte se adekvátně k počasí a nezapomínejte na teplé boty a především ponožky. Jsou i speciální vyteplené modely, které určitě oceníte. Do postele si můžete pořídit příjemnou prohřívací lahev (termofor) nebo termosáčky, které vás budou v noci zahřívat.

K dostání jsou také vychytávky jako elektricky vyhřívané boty, hřejivé pantofle a termodeky.

  • A samozřejmě vsaďte na kvalitní prohřívací kosmetiku, která vám uleví.

Kosmetika proti studeným nohám

Kdybych si hřejivé mazání nevyzkoušela na vlastní nohy, asi bych těžko uvěřila, že skutečně funguje a pomáhá. Právě na krémy se při péči o studené nohy zapomíná, přitom dokáží neskutečně ulevit. Preventivně mazejte zvláčňujícími hydratačními krémy s obsahem lanolinu, který udržuje vlhkost – najdete ho v dětských mastech (například Sudocrem, Ryblika). Při potížích zkuste prohřívací přípravky, které nohy krásně zahřejí. Vybrat si můžete třeba z  Konopné mazání hřejivé, Cannaderm Thermolka, Warm Feet, Alpa masážní emulze hřejivá, Koňská mast hřejivá, nebo parafínových masek od Misshy. Vše seženete na internetu, ale můžete se poptat také v lékárně.

Co na studené nohy zabírá vám? Využíváte hřejivou kosmetiku? 🙂

Přidat komentář