Jak na suché vlasy

Jsou vaše vlasy na dotek hrubé, působí vysušeně a chybí jim lesk? Problém se suchými vlasy často není jednoduché vyřešit. Normální vlasy chrání vrstva kožního mazu, díky čemuž je povrch vlasu hladký. Naproti tomu suché vlasy maz postrádají, což způsobuje nerovnosti na jejich povrchu, kvůli kterým vlasy nedokážou správně udržet vlhkost. Dnes si řekneme, jak o suché vlasy co nejlépe pečovat, aby se jejich stav dál nezhoršoval, ale naopak se nastartovala obnova vlasů.

Woman dissatisfied with her hair

 

Proč máte suché vlasy?

Nejčastěji jsou suché vlasy dány do vínku geneticky, takže se jejich struktura přirozenou cestou změnit nedá, ale je možné jejich stav vhodnou péčí výrazně zlepšit. V případě, že jsou suché vlasy získané až nešetrnou péčí o ně, může dojít postupně i k úplnému ozdravení. Níže uvádím několik důvodů, které mohou vysušování vlasů zapříčiňovat.

  • genetické dispozice
  • špatná životospráva (nedostatečný pitný režim, malý příjem vitaminů, minerálů, lipidů)
  • přílišná stylingová zátěž vlasů (fénování, žehlení, tupírování)
  • používání vysušujících přípravků (např. s obsahem alkoholu)
  • chemické zatěžování vlasů (barvení, melírování, trvalá, chemické narovnávání vlasů)
  • vlivy počasí (mráz, slunce)

Jakou péči na suché vlasy používat

Péči na suché vlasy vybírejte samozřejmě mezi přípravky, které jsou přímo na váš typ vlasů určené. Šampon by měl být jemný, určitě bez alkoholů a silikonů se sníženým obsahem vysušujících pěnivých látek, naopak prospěšný je obsah olejů (např. olivový olej). Nezapomínejte používat ani balzámy, prospějí vám třeba ty s obsahem bambuckého másla, aloe vera nebo opět s oleji (jojobový, kokosový). Důležitá je také maska na vlasy a vlasům pomůžou i vyživující olejíčky, které je uhladí a dodají lesk.

Maska na suché vlasy

Masky na vlasy jsou přípravky, které suchým vlasům dokážou poskytnou tolik potřebnou hydrataci a následně povrch vlasu uzavřou, čímž vaší hřívě velice prospějí. Dívejte se po vyživujících regeneračních přípravcích, které jsou určeny právě na suché vlasy. Masku aplikujte nejméně 1x týdně na 20 minut. Aby měla maska větší efekt, zabalte vlasy při jejím působení buď do igelitové čepice (té, co se používá na barvení) nebo alespoň do ručníku.

Zásady péče o suché vlasy

  • Vždy při mytí vlasů pokožku hlavy důkladně ale jemně promasírujte, aktivuje se tím produkce mazu.
  • Vlasy nemyjte v horké vodě, ale spíše ve středně teplé a po jejich umytí ještě opláchněte délky proudem chladnější vody.
  • Suché vlasy nemyjte každý den, tím by se jejich stav jen zhoršil, ideálně dělejte mezi mytím alespoň třídenní pauzy.
  • S vlasy zacházejte velice šetrně, aby nedocházelo k jejich lámání a dalšímu vysušování.
  • Pravidelně si nechávejte zastřihovat konečky, které jsou u suchých vlasů náchylné k třepení.
  • Používejte kvalitní přípravky na suché vlasy.

Jakým složkám v přípravcích  se na suché vlasy vyhnout

Pokud máte suché vlasy, určitě se vyhněte alkoholům, které vlasy ještě více vysuší. Často jsou schované třeba v lacích na vlasy, tužidlech, gelech. Se silikony je to problematičtější, někomu vyhovují, protože se s nimi vlasy lépe rozčesávají. Po čase ale mohou ucpávat vlasovou pokožku a tím ještě více snížit produkci mazu a stav vlasů tak zhoršovat. Osobně bych tedy doporučovala určitě nepoužívat silikony přímo na pokožku hlavy – tedy v šampónu. Naopak v olejíčku na vlasy by vám jejich obsah neměl dělat problém.

Žehlení a fénování suchých vlasů

Suché vlasy se kvůli své hrubosti často velice špatně upravují, což láká k používání žehličky na vlasy. Právě úprava za vysokých teplot je ale jedna z věcí, které suchým vlasům dost ubližují. Je proto dobré nechávat vlasy nejčastěji proschnout volně bez fénování a žehličku používat jen, když není zbytí. Určitě také nezapomínejte na ochranné přípravky proti vysokým teplotám. Váš fén i žehlička by neměly postrádat regulaci teploty a plusem je i ionizace.

Kartáč na suché vlasy

Pokud máte suché vlasy, určitě je dobré popřemýšlet, zda používáte správný hřeben. Po umytí vlasů byste měla vlasy nejdříve pročesat hřebenem s širokými zuby, protože jsou v tu chvíli nejzranitelnější. Naopak na normální použití se hodí široké kartáče, které vlasy co nejlépe uhlazují. Zkusit můžete i nyní hodně populární Tangle Teezer, který vlasy rozčeše, aniž by zacuchaným kadeřím ublížil. Naopak se vyhněte jakýmkoliv kartáčům s ostrými hroty, které vlasy poškozují.

Babské rady na suché vlasy

  • 4 lžíce panenského olivového oleje trochu zahřejte a naneste do délek vlhkých vlasů. Zabalte do ručníku, nechte půl hodiny až hodinu působit a poté smyjte.
  • Smíchejte 1 lžíci medu s 1 žloutkem a 1 lžící panenského olivového oleje. Naneste na vlhké vlasy, nechte půl hodiny působit a následně smyjte.
  • Zahřejte 1 lžíci panenského olivového oleje, smíchejte s rozmixovaným banánem a přidejte 1 lžíci medu. Nechte půl hodiny působit a smyjte.

Přidat komentář