Jak na svědění pokožky hlavy

Svědila vás někdy pokožka hlavy? S touhle nepříjemností se více či méně často potkává snad každý. Je to problém, který může hodně znepříjemňovat život, někdy jde jen o pnutí, jindy zase o intenzivní svědivost, kvůli které byste si kůži nejradši rozškrábali. Co s tím? Odpověď není úplně jednoduchá, ale dneska si pár takových základních tipů objasníme.

svedeni-pokozky-hlavy

Příčina

Svědění hlavy může mít nejrůznější důvody. Někdy jde jen o přecitlivělost na aktuální vlasovou péči, jindy přímo o projev alergie, ekzému, ale může jít i o závažnější komplikace jako je lupénka, nebo přemnožení kvasinek v organismu. Důležité ale je vyloučit třeba i možnost, že se vám povedlo chytit vši.

Kdy k lékaři

Pokud je svědění hlavy opravdu extrémně nepříjemné nebo ho zažíváte opakovaně, určitě vám neuškodí odborná diagnostika. Zpozorněte hlavně v případě, kdy si kromě svědění všimnete i výraznějšího vypadávání vlasů, nebo je pokožka hodně vysušená, případně se vám naopak ve větší míře mastí. Odborník vám nejlépe objasní, jakým problémem trpíte a navrhne nejlepší řešení přesně pro vás.

Péče o vlasy

Pokud zaznamenáte první obtíže, podrobte kritice svou vlasovou péči. Nedělá vám špatně nový šampon? Co třeba tužidlo, které jste nedávno začala používat? Problém ale může vyvolávat i barvení vlasů. Pořiďte si jemný zklidňující šampon určený přímo pro citlivou pokožku hlavy. Najdete spoustu výrobků, které jsou zaměřené na svědění a přecitlivělost. Vlasy si myjte vlažnou vodou (nikdy ne příliš horkou). Stejně tak dejte pozor na pečlivé vymytí všech přípravků z vlasů. Dobře funguje i po umytí lehké profouknutí pokožky hlavy fénem.

Kérastase Sérum pro zklidnění vlasové pokožky 

kerastase-zklidneni-pokozky

Cannaderm Šampon pro suchou a citlivou pokožku hlavy

cannaderm-sampon-citliva-pokozka

Wella Professional Zklidňující maska pro citlivou pokožku hlavy Calm

wella-maska-pro-citlivou-pokozku

Pozor na

 • extrémní počasí – v zimě chraňte pokožku hlavy před mrazem čepicí, v létě kloboukem
 • alkohol a málo tekutin – správný pitný režim má pozitivní vliv na kůži
 • chlor ve vodě – přecitlivělost na chlor se dá řešit filtrem
 • cigarety – nikotin a celkově zakouřené prostředí svědění jen zhoršuje
 • vysušující látky – vyvarujte se agresivních stylingových přípravků
 • nedostatek vitaminů – na svědění se může podepsat hlavně nedostatek B vitaminů

Tip

Osobně na svědění vlasů sem tam také trpím. Mám vyzkoušeno, že na tyhle menší obtíže skvěle zabírá kokosový olej, který je v tomhle směru takové přírodní antibiotikum. Nanesete ho na pokožku, zabalíte do ručníku, necháte působit a následně vymyjete. Vlasy jsou sice poté hodně mastné a musíte je umýt i několikrát, ale pokožka hlavy je příjemně hydratovaná a svědění je alespoň u mně pryč.

Trpíte na svědění pokožky? Co vám zabírá?

1 Comment

 • Eva 16.3.2017 at 12:06

  Dlouho jsem hledala něco co mi opravdu zabere na lupy a svědivou pokožku až jsem si přečetla v časopise o capillus šampon proti lupům a zkusila ho koupit. Každopádně vůbec nelituji, je to jediný přírodní šampon co mi zabral , k tomu krásně pění a pokožka hlavy je zklidněná.

  Odpovědět

Přidat komentář