Jak nasadit a sundat kontaktní čočky – návod

Líbí se vám vaše barva očí? Doufám, že určitě ano! Ale stejně. Nechtělo by se vám někdy vyzkoušet, jak by to vypadalo, kdyby byly vaše duhovky prostě jiné? Je libo netradiční fialovou, neobvyklou zlatou, andělskou modrou nebo třeba světle zelenou. Ano, tušíte správně. Dnes bude řeč o kontaktních čočkách. V minulém článku jsme si řekli něco o jejich údržbě a dnes se podíváme rovnou na to nejdůležitější – na jejich nasazování.

Upozornění: Tenhle návod rozhodně není určen pro ty, kteří špatně vidí a potřebuje čočky na denní nošení. V takovém případě určitě navštivte očního lékaře, kde vám změří dioptrie a dozvíte se vše důležité. Článek naopak píšu pro každého, kdo si chce jednorázově vyzkoušet nějaké zajímavé barevné nebo crazy čočky a vůbec nemá představu, jak je nandat.

Příprava

Nejdřív je samozřejmě nutné si pořídit samotné čočky. Pokud nejsou jednodenní, budete k nim potřebovat i roztok a pouzdro, v kterém je uchováte. Před aplikací si pořádně vydrhněte ruce mýdlem a utřete si je do ručníku, který nepouští chlupy. Pak už se snažte na nic kromě čoček nesahat.

Správné držení víček

Pokud s čočkami začínáte, je důležité při aplikaci prsty správně držet víčka od sebe. Pravou rukou (leváci samozřejmě obráceně) držíte vždy spodní víčko a napínáte ho směrem dolů. Ukazováčkem téhle ruky pak samotnou čočku nasazujete. Prsty levé ruky chytnete zase horní víčko (přes řasy) a táhnete ho nahoru. Na fotkách bohužel víčka prakticky nedržím, jednou rukou totiž musím fotit.

Správná strana čočky

První čočku vyndejte z obalu. Následně si ji dejte na špičku ukazováčku. Čočka by měla být ve tvaru mističky, pokud má ostřejší okraje a je lehce prohnutá, znamená to, že ji máte obráceně a musíte ji otočit na druhou stranu. Některé čočky jsou opatřené indikátory (drobné číslice napsané na čočce). Pokud jdou číslice (např. 123) přečíst, máte čočku na správné straně.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Postup nasazení čočky

V tuhle chvíli máte čočku na špičce ukazováčku. Dejte si pozor, ať držíte pevně víčka od sebe, aby vám v důležitou chvíli vše nezkazilo mrknutí. Čočku musíte udržet na ukazováčku stále ve tvaru mističky, pokud se vám jedna strana přilepí na prst, zase ji narovnejte.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Pevně se opřete lokty o stůl a přibližte se co nejblíže k zrcadlu. Ukazováček držte trochu pod úrovní oka a postupně se s ním přibližujte k duhovce. Víčka roztáhněte od sebe, podle návodu výše, aby měla čočka dostatečný prostor. Stále se dívejte do zrcadla a jemným dotykem ukazováčku na duhovku čočku nasaďte.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Víčka můžete uvolnit a zamrkat si. V tuhle chvíli by měla být čočka v pořádku nasazená. Stejně postupujte u druhého oka. na závěr můžete aplikovat řasenku a užít si zajímavou barvu očí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Postup sundání čočky

Opět přijďte blíž k zrcadlu a mírně skloňte hlavu. Tentokrát táhněte dolů hlavně spodní víčko. Pravým ukazováčkem pak sáhněte na spodní část čočky a táhněte ji směrem dolů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Čočku stáhněte až k spodnímu víčku a přesuňte přes okraj. Palcem a ukazováčkem ji jemně přehněte v půlce a vyjměte z oka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Po vyndání čočky uložte do pouzdra s roztokem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Nosíte kontaktní čočky? Šlo vám jejich nandání hned nebo vás potkal nějaký problém?

Přidat komentář