Jak poznat svůj typ pleti

Každá pleť má trochu jiné potřeby a žádá si tak rozdílnou péči. Abyste se mohla o svou pokožku starat co nejlépe, určitě musíte vědět, jaký typ pleti máte. Pokud byste například začala suchou pleť zásobovat přípravky na mastnou pokožku, zajistíte si tak ještě vyšší utlumení tvorby mazu a z obličeje si tak můžete jednoduše vyrobit vyprahlou Saharu. Zda se o svou pleť staráte správně poznáte snadno, pleť by vás určitě neměla po použití kosmetiky svědit, pnout, loupat se a stav akné a zanesených pórů by se určitě neměl zhoršovat, ale naopak vykazovat postupné pokroky.

typ-pleti

Co ovlivňuje typ pleti

Typ vaší pleti ovlivňuje převážně genetika, ale svou roli může hrát také životní styl, jídelníček, hormonální změny, proces stárnutí, ale také roční období. Kvalita pleti se poté odvíjí od množství vody, které v sobě zadržujete, kolik obsahuje olejů a do jaké míry je pleť citlivá. Je jasné, že v pubertě pleť inklinuje k vyšší produkci mazu, ale naopak po třicítce začíná být postupně sušší. Také platí, že v zimě se pokožka více vysušuje, naopak v létě vás může trápit větší lesk T- zóny. Je proto nutné dávat si pozor, zda se potřeby vaší pleti nemění a v takovém případě na změnu reagovat upravením kosmetické výbavy.

Určování typu pleti

Nejjednodušším způsobem, jak poznat svůj typ pleti je určitě pozorování. Zaměřte se na pleť, když je odlíčená a bez krémů. Většinou není těžké už pouhým pohledem poznat, zda je pokožka suchá, mastná nebo mastná na uprostřed obličeje (T- zóna) a suchá při okrajích, což značí pleť smíšenou. Pleť normální je zase téměř bezproblémová a mastí se jen velice mírně v oblasti T- zóny.

typy-pleti

Mastná pleť

Mastnou pleť poznáte podle rozšířených pórů a lesknutí už po probuzení i krátce po vyčištění nebo zapudrování pleti. Často je spojená také s akné, což způsobuje přebytečný maz, který ucpává póry. Problémy s pupínky vám ale časem vynahradí pozdějším stárnutím pleti. Používat byste na ni měla kosmetiku, která koriguje tvorbu mazu. Zkusit můžete třeba tonizující přípravky s levandulí nebo habrem. Pokud trpíte na akné, měla byste volit přípravky s antibakteriálními a antiseptickými účinky. Naopak se vyhněte kosmetice s alkoholy, sulfáty a komedogenním přípravkům zanášejícím póry.

Suchá pleť

Suchá pleť má nedostatečný mazový filtr, který by ji chránil, což způsobuje, že působí tence až průsvitně, je citlivější a často se na ní objevují i červené žilky. Už po probuzení nebo umytí mohou majitelky suché pleti cítit pnutí. Výhodou je, že tento typ pleti nemá takové sklony k tvorbě akné a působí tak lépe než pleť mastná. Na druhou stranu se na ní rychleji dělají vrásky a více trpí vlivem počasí.Suchá pleť má problém především s nízkou výrobou mazu je proto žádoucí dodat jí přípravky na olejové bázi. Vzhledem k její citlivosti nezapomínejte ani na UV ochranu. Vyhýbejte se naopak kosmetice, která by pleť zbytečně dráždila.

Smíšená pleť

Smíšenou pleť charakterizuje nerovnoměrné promaštění. Střední partie obličeje (čelo, nos, brada) bývají mastnější a protože je zde víc aktivních mazových žláz, mohou se objevovat pupínky nebo černé tečky. Naopak oblasti tváří, víček a krku jsou sušší a mají i tendenci k pnutí. Někdy vám v případě smíšené pleti nemusí stačit přípravky určené pro tento typ pokožky a musíte tak kosmetiku kombinovat. Lehké gely a přípravky absorbující maz vám pomohou s mastnějšími částmi obličeje, krémy a séra dodávající hydrataci se zase budou hodit pro sušší místa.

Normální pleť

Pokud disponujete normální pletí, je to určitě důvod k radosti. Mazové žlázy pracují vyrovnaně a pleť vypadá jemně a hladce. Pokožka se o trochu více mastí v T- zóně, ale na rozdíl od pleti smíšené jde opravdu jen o malý rozdíl oproti tvářím. Nemusíte používat žádnou speciální kosmetiku, pouze si dávejte pozor, abyste pleť důkladně odličovala, vyživovala krémy pro normální pleť a chránila před sluníčkem.

Test jak poznat svůj typ pleti

Kromě pozorování můžete zkusit ještě jeden způsob, jak svůj typ pleti zjistit. Večer pleť důkladně umyjte a vyčistěte. Ráno poté na celý obličej přitlačte ubrousek, sejměte ho a prozkoumejte maz, který se na ubrousek otiskl. Otisk u suché pleti bude naprosto minimální, u mastné pleti bude ubrousek výrazněji zamaštěný, u smíšené se zase otiskne větší množství mazu v oblasti T- zóny. Pokud se na ubrousek rozprostřelo malé množství mazu v oblasti T- zóny, značí to pleť normální.

Diagnóza typu pleti

Samozřejmě už máte ve spoustě kosmetických studií možnost nechat si pleť  odborně diagnostikovat a její typ tak přesně určit. Diagnózu provádí kvalifikovaní odborníci za pomoci speciálních přístrojů. Občas se můžete setkat ale i se speciálními akcemi, kdy se v lékárnách nebo parfumeriích provádí diagnóza pleti zdarma. Pokud se vám taková možnost naskytne, určitě ji využijte.

2 Comments

Přidat komentář