Jak se zbavit akné

Pupínky trápí nebo někdy trápily snad každého z nás. Cesta k jejich odstranění je individuální a nikdy není úplně snadná. Podíváme se proto na nejefektivnější cesty, jak se uhříků zbavit.

jak-na-akne

Zdroj

Zdravá strava a akné

Pokud na pupínky trpíte a dostupná kosmetika vám nezabírá, je možná problém ve vašem stravování. Samozřejmě jsou určité potraviny, u kterých je vypozorováno zhoršení stavu akné, ale opět zde platí, že je nejlepší pozorovat přímo u sebe, po jakém jídle se akné objeví ve větší míře. Zkuste si třeba pár dní vést zápisky se vším, co jste snědli a pozorovat stav pupínků. Možná objevíte spojující potravinu.

Jak při akné jíst

Pupínky zmírníte dietní a zdravou stravou bohatou na vitaminy a minerály. Z masa si dopřejte kuřecí, králičí nebo ryby. Dejte si záležet také na výběru kvalitního celozrnného pečiva. Samozřejmostí je dostatečný pitný režim s převahou čisté vody. Investujte také do bylinkového detoxikačního čaje z heřmánku nebo ostropestřce.

Jakému jídlu se při akné vyhnout

Mezi potraviny, které můžou stát za zhoršením stavu pokožky, patří mléčné výrobky, tmavá masa, uzeniny, omastek, exotické ovoce, větší množství koření, kofein, kakao, alkohol, sladké zákusky, bílé pečivo, ale také med. Pokud nevydržíte bez čokolády, sáhněte alespoň po kvalitní 70%.

Vitaminy a minerály na akné

Na uhříky velmi dobře zabírá také koktejl vitaminu a minerálů. Samozřejmě je lepší většinu těchto látek přijímat ze stravy, což ale někdy v dostatečném množství není úplně snadné, takže se není proč bát tabletek. Ať už si tedy v lékárně koupíte přímo namíchané kombinace určené přímo na akné nebo zkombinujete několik nejlepších přípravků samostatně, neuděláte chybu. Jejich užívání pleť ozdravuje zevnitř a určitě vám tedy neuškodí.

Výborný je zinek, selen, vitamin B6, vitamin C a vitamin E.

Clinical Anti-acne, ideálně namíchané vitaminy a minerály najdete třeba v tomto přípravku. Akné účinně léčí zevnitř.

Podívejte se na něj třeba zde.

Jak se o akné starat

Pupínkům je třeba věnovat péči, aby se jejich stav lepšil a nezhoršovat. Pleť čistěte dvakrát až třikrát denně  šetrnými přípravky jako jsou jemné pěnivé gely nebo čistící pleťové vody bez alkoholu. Také byste měli mít kvalitní přípravek proti akné, který vyhovuje vaší pleti ať už od kožního lékaře nebo z lékárny. Mastnou pokožku v průběhu dne odmašťujte ubrousky a používejte antibakteriální  líčidla vhodná pro pleť s akné. Pupínky by se samozřejmě neměly mačkat ani škrábat, protože tak dochází k jejich šíření. Pokud vám je ale bílý pupínek hodně nepříjemný, umyjte si ruce a uhřík vždy vymáčkněte kapesníkem.

Hormonální antikoncepce na akné

Hormonální nerovnováha je jednou z nejčastějších příčin vzniku akné. V pubertě si proto obdobím pupínků projde snad každý. Pro dívky se nabízí řešení v podobě hormonální antikoncepce, která mnohým napomohla k úplnému odstranění pupínků. Bohužel je i mnoho případů navrácení pupínků v horší formě po vysazení antikoncepce. Antikoncepci bych tedy doporučila pouze, pokud máte již s pupínky psychický problém nebo byste pilulky začala brát i bez ohledu na akné. A i v tomto případě je lepší nechat si před začátkem braní udělat hormonální rozbor, zda vám vůbec antikoncepce může pomoci.  V každém případě se musíte smířit s myšlenkou, že se vám akné po vysazení může vrátit.

Kterou antikoncepci na akné zvolit?

Složení antikoncepcí bývá podobné, nedá se říct, která je nejlepší a která naopak špatná. Určitě neznamená čím dražší, tím lepší! Opět vše závisí na tom, jak budou pilulky působit právě na vás. Nejlepší je tedy poradit se na gynekologii o vhodné variantě a v případě nespokojenosti prostě vyzkoušet jinou.

Mezi oblíbené antikoncepce na akné patří například:  Diane 35, Minerva, Yadine, Cloe, Pramino, Evra,Yasminelle,Lindynete a Jeanine.

Přípravky na akné bez předpisu

Lehčí formu akné lze řešit i dostupnou kosmetikou. Přípravky vybírejte podle typu vaší pleti. Na mastnou pleť se hodí zmatňující přípravky, na suchou zase hydratační masti. Péči o akné nepřehánějte, výsledek nebude lepší, pokud znásobíte vrstvu přípravku. Spíše se soustřeďte na kvalitu vybírané kosmetiky. Určitě je lepší zamířit do lékárny pro jeden dražší přípravek, než zkoušet stále nové a nové nefunkční kusy z drogerie.

Kvalitní značky kosmetiky proti akné jsou například: Clinique, Biotherm, La Roche Posay, Vichy, Payot, Bioderma, La Chévre, Eucerin

BIOTHERM Přípravek pro lokální léčbu akné Biopur S.O.S. Normalizer, urychluje léčbu akné a předchází dalšímu vzniku pupínků.

Podívejte se na něj třeba zde.

EUCERIN Aktivní sérum proti akné, lehké sérum  viditelně zlepšuje kvalitu pleti a zmírňuje výskyt akné.

Podívejte se na něj třeba zde.

LA CHÉVRE Čisticí gel pro citlivou pleť se sklonem k akné Clairisine, gel zajišťuje šetrné a přitom účinné čištění mastné a smíšené pleti.

Podívejte se na něj třeba zde.

PAYOT Antiseptický purifikační gel,  desinfikuje každý vyvinutý pupínek tak, aby co nejrychleji zmizel. Čistí obličej do hloubky a zbavuje ho projevů akné

Podívejte se na něj třeba zde.

STYX Tea Tree krém na obličej, aktivní směs éterických olejů čistí pleť a zabraňuje vzniku zánětů, je vhodný pro denní i noční použití.

Podívejte se na něj třeba zde.

VICHY Globální péče proti nedokonalostem pleti Normaderm, péče o pleť omezuje tvorbu pupínků, odstraňuje stopy po akné, zabraňuje lesku pleti a snižuje začervenání pleti,

Podívejte se na něj třeba zde.

CANNADERM Regenerační ošetřující krém Regenerace, konopný olej léčí akné, regeneruje a viditelně prospívá suché pokožce.

Podívejte se na něj třeba zde.

LA ROCHE POSAY Lokální péče Effaclar, lokální intenzivní hloubková péče, která urychluje vymizení aknózních projevů bez zanechání jakýchkoliv známek a pomáhá zabraňovat jejich opětovné tvorbě.

Podívejte se na něj třeba zde.

Léky na předpis na akné

Pokud máte akné většího rozsahu a trápí vás i po psychické stránce, opravdu není důvod se s ním dál mořit a zkoušet nefunkční kosmetiku z drogerie. Není proč se stydět a vyhýbat se kožní ordinaci, kam chodí lidé se stejnými problémy. Kvalitní přípravek na předpis vám může pomoci akné úplně vyléčit nebo alespoň výrazně zmírnit. Stačí pouze vyhledat si třeba na internetu číslo na kožního lékaře z vašeho okolí a jít se svým problémem svěřit.

Fungujících silných přípravků je již dnes v lékárnách velké množství, takže musíte pouze s pomocí kožního lékaře najít ten, který vám bude vyhovovat. Občas je třeba přípravků vyzkoušet více a po čase si pleť většinou zvykne i na účinný lék, takže je třeba přípravek prostřídat.

Přípravek na lehkou formu akné

Differin

Mastička nebo gel Differin jsou šetrné přípravky, u nichž se jen málokdo setká s podrážděním. Pleť dělá Differin hezčí a hladší, ale u akné si poradí spíše jen s mírnou formou. Doporučuji, pokud se vám dělají pupínky jen v malém množství a máte citlivou pleť.

Přípravek na zamaskování akné

V lékárně již seženete i přípravek, který akné léčí a přitom je obohacen o pigmenty, takže ho můžete užívat i jako make-up. Tento šikovný přípravek se jmenuje Acnecolor a na lehčí formy akné působí obstojně. Konzistence je poměrně hutná a problematický je odstín, který je pro běžnou pleť buď příliš tmavý, nebo světlý. Doporučuji koupit tedy oba a správný odstín si namíchat. O maskování akné líčením se více dočtete zde.

Přípravky na střední formu akné

Eryfluid

Eryfluid je antibiotický roztok, který se předepisuje na akné velice často a s velmi dobrým výsledkem. Účinek má velice rychlý a akné většinou úspěšně redukuje. Občas se můžete setkat s mírným začervenáním, ale to je malá daň za obličej bez boláků.

Duac gel

Mastička na střední formu akné patří mezi benzoylperoxidy. Poměrně dobře zabírá, ale musí se s ní opatrně. Dávky postupně zvyšujte, aby nedošlo k podráždění. Pokud budete postupovat opatrně, s velkou pravděpodobností se dočkáte hezké pleti. Mastička odbarvuje oblečení, takže pozor na kontakt s látkou!

Zineryt

Další oblíbený antibiotický přípravek s výbornými účinky je Zineryt. Složení je podobné Eryfluidu s obohacením o zinek. Velmi dobře účinkuje již za krátkou dobu, bohužel ale jako na většinu přípravků si i na Zineryt skoro každá pleť zvykne a dlouhodobé užívání proto není úplně reálné. Také trochu vysušuje pleť, takže se musí užívat s mírou.

Eclaran

Opět antibakteriální látka benzoylperoxid s podobným složením jako Duac gel. Stále tedy platí opatrné dávkování a dávat si pozor na odbarvování oblečení. Jinak je to kvalitní přípravek, který si s akné poradí.

Přípravek na těžkou formu akné

Roaccutane

Roaccutane je lék, který si poradí i s nejtěžšími formami akné. Dokáže snížit velikost i činnost mazových žláz a akné úplně vyléčit. Samozřejmě u tak silného léku se již nevyhnete nežádoucím účinkům. Mezi ty nejběžnější patří pocit suchosti pokožky, rtů a vlasů. Někdy se objevují i silné deprese. Předepisuje se proto pouze na velmi silné projevy akné.

Chemický peeling

Na akné zabírají také různá ošetření jako je třeba chemický peeling, který kůži regeneruje, zjemní póry a zmírní činnost mazových žláz. Procedura je zcela nebolestivá. Peeling se provádí jako povrchový, středně hluboký a hluboký v závislosti na hloubce narušení kůže. K chemickému peelingu se používají různé složky. Na té, která bude nejvhodnější právě u vás, se dohodnete po konzultaci s lékařem podle stavu vaší pleti. Po ošetření a oloupání kůže by se měl stav pleti výrazně zlepšit. Po čase je ale nutné zákrok opakovat.

Peeling s kyselinou glykolovou

 • Okamžitý a dobrý účinek
 • Narušení povrchové vrstvy kůže
 • Olupování a obnovování zdravější pleti

Peeling s Jessnerovým roztokem

 • Pouze hloubkový peeling
 • Na akné i jizvičky velmi dobrý
 • Zčervenání a stroupky až týden
 • Efekt lepší pleti do 10 dnů

Peeling s TCA

 • Využití hlavně na jizvičky po akné
 • Efekt do dvou týdnů
 • Nutná ochrana před sluncem

Peeling s Tretinoinem

 • Výborný na akné
 • Okamžitý účinek
 • Týden olupování kůže
 • Zakázáno slunění

Homeopatická léčba akné

Akné se v dnešní době s velkou úspěšností léčí také homeopaticky. Není dobré zkoušet pupínky tímto způsobem léčit podle homeopatik, na které najdete tipy na internetu. I tady je totiž léčba individuální a je třeba ji zkonzultovat s vyškoleným homeopatem. Pokud narazíte na šikovného odborníka, mohou pak být výsledky skvělé.

2 Comments

Přidat komentář