Jak si doma vyrobit vlastní opalovací krém

Co spojuje ženy, které se do vysokého věku pyšní krásnou pletí? Kromě genetiky a péče to bude rozhodně i fakt, že svou pleť zbytečně nevystavují slunečnímu záření a když už není zbytí, použijí opalovací krém. Opalovací krémy jsou v létě nezbytné. Spáleniny jsou nejen nepříjemné, ale hrozí i zvýšení rizika rakoviny kůže. A to nám za to nestojí. Takže mazat, to asi víme všechni. Jenže – čím? Kolem opalovacích krémů je poslední dobou velmi rušno. Jejich odpůrci tvrdí, že obsahují nebezpečné složky, které jsou velmi diskutabilní a rizikové. Jejich příznivci zase, že se jedná pořád o podstatně menší zlo. Pokud patříte do skupiny těch, kteří se složení opalovacího krému děsí, možná pro vás máme řešení. Přinášíme vám recept na výrobu opalovacího krému, který si můžete stvořit sami v pohodlí domova a tak na sebe jednoduše mnazat jenom to, co chcete.

Co budete na výrobu opalovacího krému potřebovat?

  • ¼ šálku kokosového oleje (přírodní SPF 4)
  • ¼ šálku včelího vosku (strouhaného)
  • ¼ šálku bambuckého másla
  • 2 lžíce oxidu zinečnatého

 

Ingredience seženete v lékárnách, obchůdcích se zdravím nebo na internetu. 

Jak na to!

Úplně jednoduše! Smíchejte všechny přísady dohromady a za stálého míchání zahřívejte. Jakmile jsou ingredience smíchány, nechejte směs vychladnout a přeneste ji do připravené nádoby.

Výsledek

Takto vyrobený opalovací krém se snadno aplikuje a funguje! Je možné, že budete muset nejdříve vyzkoušet, zda vám jeho SPF dostačuje. Chce to tedy vyjít na sluníčko na kratší chvíli a bedlivě pozorovat pleť. Určitě si po prvním pokusu s domácí výrobou krém neberte na celý den na rozpálenou pláž. Možná budete muset přidat oxid zinečnatý, zvlášť pokud máte hodně světlou pleť. Včelí vosk je odolný proti potu a vodě, ale stejně krém po plavání aplikujte znovu.

Pozor!

Po domácku vyrobený krém je poměrně levný a poskytuje přirozenou ochranu před sluníčkem. Odborníci ale varují, že domácí neznamená nutně lepší. Pravidla týkající se opalovacích krémů jsou velmi přísná, kvůli zajištění maximální bezpečnosti. Běžné opalovací krémy, které prošly přísným testováním, zajistí slušnou úroveň ochrany před spálením a možnou rakovinou.  Domácí verze jsou skvělé, pokud se chcete vyhnout nepříjemným chemikáliím, ale je obtížné zaručit stejnou úroveň ochrany.

Upřímně bychom tedy doporučovali vzít si k moři běžný krém s vysokým SPF. Ten domácí můžete používat třeba na běžné nošení v méně slunečné dny. Na takové využití bude ideální. Před mírným sluníčkem vás ochrání a o pleť bude krásně pečovat!

Přidat komentář