Jak si poradit se suchými a rozpraskanými rty
Rozpraskané a vysušené rty dokážou pořádně znepříjemnit život. Jemná pokožka rtů je náchylná k tvorbě šupinek a prasklinek, které mohou být velmi bolestivé. Nejde opomenout ani estetický problém takto zasažených rtů. Naštěstí je rovnou několik způsobů, jak nad rozpraskanými rty vyhrát. Dnes si povíme 10 základních rad, které vám můžou v boji proti vysušeným rtům pomoct.
Co vám vadí?
Pokud se u vás rozpraskané rty objeví, zvažte, jestli nově nepoužíváte něco, co by rty mohlo podráždit. Na vině může být nějaký kosmetický přípravek (nevhodná rtěnka), léky ale i tak zdravé potraviny jako jsou rajčata nebo citrony, které mohou mít na někoho dráždivý vliv.
Vsaďte na prevenci
Jestliže se u vás rozpraskané rty objevují až příliš často, není od věci navštívit lékaře a se svým problémem se svěřit. Často ale za stavem rtů žádná vážnější nemoc nestojí a jde tedy hlavně o důslednou péči. Doplňování vitaminů, heřmánkové obklady nebo mazání lojem můžou problém vyřešit, ale je třeba se rtům opravdu věnovat.
Hojivý balzám
Balzám je určitě základní pomůckou v boji proti popraskaným rtům. Dívejte se spíše po přírodních přípravcích bez zbytečné chemie obsahujících například mateří kašičku, bambucké máslo, včelí vosk, med, mandlový olej nebo aloe vera. Naopak se vyhněte těm s přídavky minerálních olejů, které na rtech vytváří jen něco jako film, ale problém samotný neléčí.
Stop olizování
Olíznutí bolavých rtů je přirozený reflex, který má ale naprosto fatální dopad a je třeba se ho vyvarovat. Trávicí enzymy ve slinách rty ještě víc vysušují. Nakonec se tedy bolest jen násobí a po chvilkové úlevě se stav výrazně zhoršuje.
Hydratujte
Pokud zpozorujete, že se vám rty v poslední době hodně vysušují, určitě udělejte revizi svého pitného režimu. Zvlášť v případě, kdy trávíte čas v hodně vytopených nebo klimatizovaných místnostech, je spotřeba vody vyšší. Navýšením vypité vody a čaje určitě nic nepokazíte.
Dopřejte si jemný peeling
Šupinky ze rtů zabraňují pronikání potřebných pečujících látek, takže je lepší je jemně odstranit. Na pomoc si vezměte hodně měkký zubní kartáček a rty jím krouživými pohyby namasírujte. Dejte si ale pozor, aby byla masáž opravdu jemná a rty se naopak ještě víc nepoškodily.
Dejte si béčko
Popraskané rty jsou často příznakem deficitu vitaminů – odpovědný je za ně převážně slabý příjem vitaminu B. Často tuhle příčinu rozpoznáte podle toho, že ve špatném stavu nejsou jen rty, ale pokožka celkově. Jako první pomoc můžete zařadit pilulky, do budoucna se snažte o přirozený příjem béčka z ořechů, masa a luštěnin.
Medová samoléčba
Med je dle babských rad jednou z nejlepších látek pro rychlou domácí pomoc od rozpraskaných rtů. Jednoduše ho na bolavá místa naneste a nechte vsáknout. Opět ale pozor na olizování! Jako peeling ho můžete smíchat s krupicovým cukrem nebo mletou kávou.
Pryč se suchým vzduchem
Teplotní skoky, vysoké nebo naopak velmi nízké teploty, to všechno má na rty neblahý vliv. V takovém případě je zásadní, mít po ruce stále účinný balzám a rty pravidelně zavlažovat. Hodně se ale podceňuje vliv suchého vzduchu, který také umí napáchat svoje. Pokud na něj špatně reagujete, popřemýšlejte nad pořízením zvlhčovače – ať už do práce nebo domů.
Pozor na sluníčko
UV záření je pro rty velice nebezpečné. Už tak citlivé pokožka dostává od sluníčka hodně zabrat a zánětlivá reakce může být velmi rychle na světe. Na hory nebo k moři si s sebou proto vždy berte balzám s co nejvyšší ochranou.
Trpíte na suché rty? Máte vlastní tip, jak se s nimi vypořádat?
Beat 23.1.2015 at 19:31
Určitě něco vyzkouším. Mám s tím obrovský problém a osvědčuje se mi med 🙂
Taky hned jak si dám rtěnku, rty se scvrknou a jsou strašně suché. Vážně už nevím, co s tím 🙁