Jak správně nanášet oční stíny

Oční stíny nám dovolují zahalit své oči do pestrobarevných závojů a vybrat si z nepřeberné škály odstínů, které mají za úkol nás zkrášlit. Díky nim se můžeme snadno proměnit a vykouzlit si tak líčení, na které máme právě náladu. Je libo nenápadné světlé stíny nebo dramatické kouřovky? Třpytivé nebo matné? Práškové, krémové, v tužce, pigmenty? Vybírat můžeme z nesčetných variant a stejně tak máme spoustu možností jejich aplikace.

ocni-stiny

Správné nanášení očních stínů

Jednotný návod na nanášení stínů zkrátka neexistuje. Vždycky to bude o tom, jak si s nimi vyhrajete právě vy. Často posloucháme rady, jak stíny rozhodně neaplikovat (např. nenanášet barevné stíny až k obočí) a pak se najednou tenhle „přešlap“ objeví na módní přehlídce a je vlastně hrozně in. Každý tedy musí objevit sám, co mu lichotí, jak se mu líbí stíny nosit a hlavně na jakou příležitost se jak nalíčit. Přesto se mladším slečnám a zkrátka všem, kteří nemají s líčením větší zkušenost, nějaký univerzální návod hodit bude. Připravila jsem tedy postup na úplně jednoduchou aplikaci stínů, podle kterého vytvoříte denní i večerní líčení v nejrůznějších barvách.

ocni-stiny-aplikace

Rozbor víčka – kam a co

Oko má svou jedinečnou anatomii, kterou se snažíme umístěním stínů podpořit. Pro ujasnění pojmů přidávám malý přehled, aby bylo jasné, o jakých místech mluvíme.

oko-stiny

1. Vnitřní koutek oka – místo u kořene nosu, tam kde je slzný kanálek a patří sem světlé rozjasňující stíny.

2. Pod obočím – místo pod nejvyšším bodem obočí, kam opět patří světlé rozjasňující stíny.

3. Vnější koutek oka – místo, kde je oko nejdál od nosu a kam patří nejtmavší stíny.

4. Pohyblivé víčko – oblast nad řasami, tam, kde víčko překrývá oční bulvu, patří sem libovolné barevné stíny.

5. Oční záhyb – místo mezi pohyblivým víčkem a nadočnicovou kostí, nejhlubší místo víčka, kam patří nejtmavší stíny.

6. Spodní víčko – místo u spodních řas, k vnějšímu koutku patří tmavé stíny, k vnitřnímu světlé

Štětce na stíny

Základní aplikace stínů je možná samozřejmě i prsty. Přesto bych doporučovala pořídit si alespoň základní tři štětce, kterými budete stíny nanášet. Štětce vám vydrží velice dlouho a jejich efekt je nenahraditelný.

  • Plochý štětec – plochý štětec je číslo jedna při aplikaci stínů. Nanesete jím jakýkoliv stín pěkně na celé pohyblivé víčko.

plochy-stetec-stiny-na-vicko

  • Zúžený štětec – tenhle štětec slouží právě k nanášení tmavších stínů do záhybu oka a tím pádem i k vytvoření iluze hlubšího pohledu a vystínovaných očí.

stetec-blendeni

  • Chlupatý hustý štětec – tohle je štětec na „blendění“ – rozmazávání přechodů mezi stíny hezky do ztracena, aby bylo líčení přirozené, bez ostrých přechodů a zapadalo do sebe.

chlupaty-stetec-stinyBáze a sjednocení

Stíny nenanášejte na nepřipravená mastná víčka. Začněte použitím báze pod oční stíny, prodloužíte tak výdrž stínů a připravíte pro ně podklad. Nezapomeňte na zakrytí kruhů pod očima korektorem. Pokud máte barevné nedokonalosti na očním okolí, sjednoťte je make-upem a přepudrujte.

baze-pod-stiny

Světlý stín

Světlý stín najdete v každé pořádné paletce stínů. Může být třpytivý nebo matný. Běžně se nanáší na celé víčko a protahuje se až k obočí a do vnitřních koutků pro rozzáření.

svetly-stin

stiny-svetle

Barevný stín

Líčení většinou kraluje nějaká hlavní barva, ať už to bude růžová, modrá nebo nenápadná hnědá. Tu je ideální aplikovat na pohyblivé víčko a pomocí blendícího štětce zapracovat směrem nahoru do očního záhybu. Stejně tak je dobré stín štětce spojit s předchozím světlým stínem ve vnitřním koutku. Zkrátka aby nám nezůstal žádný ostrý přechod. Tuhle barvičku můžete aplikovat i na spodní víčko do vnějšího koutku blízko linii řas.

barevny-stin

stin-na-vicko

Nejtmavší stín

Nejtmavší stín může být barevný ale i černý, zkrátka by měl splňovat pouze tu podmínku, že je tou nejtmavší barvou celého líčení. Patří právě do očního záhybu a do vnějšího koutku oka. Můžete ho protáhnout i na linku spodního víčka. Pomocí blendícího štětce by se měl následně zapracovat do předchozích stínů, aby bylo líčení pěkně kompaktní.

tmavy-stin

stin-ocni-zahyb

Upozorňuji, že tohle je takový můj hlavní způsob, jak nanést stíny. Prostě to, co mně přijde jako základ aplikace stínů, není to žádné dogma, kterého se musíte striktně držet. Samozřejmě můžete přidat daleko víc barev a líčení si přizpůsobit.

liceni-prirozene-stiny-maybelline

Jak aplikujete stíny vy?

1 Comment

Přidat komentář