Jak vybrat opalovací krém

Nevíte si rady s výběrem opalovacího přípravku pro svou pleť? Správná volba přípravku je velmi důležitá. Nevhodné krémy na opalování mohou ucpat póry nebo způsobit alergickou reakci. Pozorně si přečtěte naše tipy a dopřejte své pleti ten nejvhodnější krém na opalování.

jak-vybrat-opalovaci-krem

Čím se řídit při výběru přípravku na opalování

Prvním krokem by pro vás mělo být zjištění svého fototypu, díky tomuto poznatku lze následně nejlépe určit, jak vysokou ochranu proti slunci potřebujete. Zkuste se zeptat svého dermatologa, protože pouhý pohled do zrcadla může často klamat. Analýzu můžete podstoupit i ve vybraných lékárnách a kosmetických salonech.

Kromě fototypu je důležitá také kondice vaší pleti. Obecně platí, že pro sušší pokožku se hodí hutnější hydratační textury a pro problematickou pleť se sklonem k akné zase odlehčené složení.

Jak se liší filtry v přípravcích na opalování?

Důležité je také rozlišovat dva typy filtrů, které nás v přípravcích proti slunci chrání.

Chemický filtr proniká do pokožky a škodlivé záření pohlcuje. Nevýhoda je, že po nanesení trvá půl hodiny, než začne působit. Ochrana chemického filtru proti slunečnímu záření je ale opravdu velmi dobrá. Filtry se v krémech často kombinují, aby zachytily UVA i UVB záření.

Minerální filtr působí na povrchu pokožky a sluneční paprsky odráží. Nejčastěji se jedná o oxid zinečnatý nebo titaničitý. Hodí se pro citlivější pleť, protože neproniká do pokožky a neměl by tedy způsobit podráždění. Oproti chemickému filtru působí ihned po nanesení, ale pokud přípravek s ním důkladně nenatřete v dostatečném množství, nemusí mít až takovou účinnost.

Co znamená číslo na etiketě přípravků na opalování?

Číslo, kterým jsou opalovací krémy značené, udává, kolikrát déle můžete být bez rizika spálení na sluníčku, než kdybyste přípravek nepoužili. Při výběru čísla přípravku se řiďte svým fototypem a tím, v jakou roční dobu a kam jedete.

Co je to UV index?

Pomoci s výběrem přípravku na míru vám může také takzvaný UV index, který udává intenzitu slunečního záření. Měří se v různých koutech světa a jeho intenzita se udává na stupnici od 0 do 11. V Česku se v létě pohybuje UV index kolem 7 až 8. Údaje o UV indexu jsou k dispozici na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. Pokud cestujete do zahraničí, podívejte se na UV index třeba na britské stránky http://www.weatheronline.co.uk./.

Pokud máte zjištěný svůj fototyp a najdete si na stránkách, jaký je UV index v zemi, kam letíte, můžete si podle této tabulky přesně zjistit, s jakým faktorem má být krém, který si na dovolenou koupíte.

UV index Fototyp I.Děti Fototyp II. Fototyp III. Fototyp IV.
1-4 SPF 15 SPF 10 SPF 6 SPF žádný
4-7 SPF 25 SPF 20 SPF 15 SPF 6
7-9 SPF 30 SPF 25 SPF 20 SPF 15
9-11 SPF 50+ SPF 50 SPF 30 SPF 25

 

 

 

Péče na opalování pro citlivou pokožku

Pokud máte citlivější pokožku, vybírejte přípravek na opalování pouze v lékárně. Ať už sáhnete po oleji, krému, nebo mléku vždy pozorně pročtěte etiketu, nebo se zeptejte prodejců, zda je přípravek opravdu bez jakýchkoliv parfémů. Ideální je produkt s minerálním filtrem, který se do pleti nevpije, a tedy se s ním lépe vyhnete nepříjemné reakci. Nebo zkuste přípravky, v nichž je obsah chemických filtrů redukovaný. Raději se při výběru přípravku o filtru ještě poraďte s lékárníkem. Při horkém počasí nezapomeňte svou pleť osvěžovat přípravkem s termální vodou a pořiďte si kvalitní krém s pečujícími složkami, kterým pokožku vyživíte po opalování.

Tip: Vichy Ochranný olej pro citlivou pokožku SPF 40, tento sprej vaši pleť ochrání před nebezpečným zářením až na úrovni kmenových buněk. Olejová textura zaručuje pěkný vzhled pokožky.

Cena: 500

Péče na opalování pro alergiky na slunce

Pokud máte se slunečním zářením větší problém, ochranný faktor přípravku by u vás vždy měl být minimálně 30. K moři ideálně 50+. Vybírejte přípravky bez parfemace a parabenů. Na trhu jsou i speciální přípravky určené právě alergikům. V lékárně je určitě seženete. Hlavní je ale režim vašeho slunění. Mezi 11. a 15. hodinou na sluníčko raději vůbec nechoďte. Vyplatí se mít po ruce také antihistaminika, které tlumí akutní alergii. Užívejte je už raději preventivně před dovolenou. Osvědčené léky jsou Zyrtec, Claritine, nebo Xyzal. Vyhnete se díky nim daleko lépe pupínkům, zarudnutí a svědění.

Tip: La Roche-Posay Anthelios Zabarvený hedvábný krém  SPF 50+, tento voděodolný krém neobsahuje nežádoucí parfémy ani parabeny. Pleti dodává sjednocený vzhled a hydratuje ji.

Cena: 520

Péče na opalování pro pleť po čtyřicítce

O zralou pleť se musí důkladně pečovat, aby vypadala stále mladistvá a hezká. Důležitá je důslednost a poctivost. Chránit přípravkem proti sluníčku byste se měla vždy i ve městě. Péče o pokožku se vám v tomto směru opravdu vyplatí. Zralá pleť totiž citlivě reaguje na každý sluneční paprsek, zbytečně tím ztrácí elasticitu a ochabuje. Při natírání nezapomeňte ani na dekolt, krk a hřbety rukou. Krémy si vybírejte hutnější, výživné, plné antioxidantů a hydratačních složek. Najdete i takové, které mají na etiketách označení anti-age

Tip: Avon Advance SPF 50, hezky vstřebatelný krém, kromě ochrany před slunečním zářením vám pleť hydratuje, vyživí a zjemní případné vrásky a jemně zabraňuje vzniku nových.

Cena: 380

Péče na opalování pro mastnou pleť

Pokud máte mastnější pleť se sklonem k akné, ideální pro vás budou lehké léčivé textury krémů na opalování, které nebudou problematickou pleť tolik zatěžovat. Do některých produktů navíc výrobci přidávají látky, které pomáhají pupínky hojit. Krémy od La Roche-Posay, Vichy, nebo Avene pleť navíc lehce matují. Úplně zapomeňte na klasické nebo dětské krémy na opalování, které by vaše už tak zatížené póry ucpaly. Pro mastnější pleť je nutné dát si na výběru přípravku skutečně záležet.

Tip: La Roche-Posay emulze Anthelios AC SPF 30, tato lehká lehce vstřebatelná léčivá emulze je vytvořená přímo na zmírnění projevů akné a mírné zmatnění pleti.

Cena: 460

Péče na opalování pro atopickou pokožku

Sluníčku se s atopickou pokožkou vyhýbat nemusíte, má na ni totiž spíše příznivý efekt. Nezapomeňte ale na vysoké ochranné faktory přípravků na opalování. Vybírejte je raději v lékárně a hledejte přípravky neparfémované, hypoalergenní a ideálně s minerálními filtry. Nejlepší pro vás budou opalovací mléka, nebo přípravky pro děti, které bývají hutnější a mohly by vám dobře vyhovovat. Nezapomínejte ani na důležité promašťování pokožky přípravky po opalování.

Tip: Eucerin Vysoce ochranný krém na opalování SPF 50+, lidé s atopickou pokožkou tento krém velmi dobře snáší, má hutnější texturu, která pokožku dobře promašťuje, a tedy se nemusíte bát vysušení pleti.

Cena: 380

Péče na opalování pro děti

Děti je nutné na sluníčku chránit s velkou péčí. V dětství totiž vzniká nejvíce poškození kůže vlivem UV záření, které může vést až k rakovině! Proto je nutné o děti na sluníčku velmi dbát. Jejich pokožka je nesmírně citlivá a vyžaduje ty nejvyšší ochranné faktory. Děti ale mohou špatně bagovat i na samotné přípravky na opalování. Opět tedy vybírejte raději v lékárně a volte přípravky bez parabenů a parfemace. Ideální jsou přípravky určené přímo pro děti, které jsou odolnější vůči setření. Praktický je sprej, nebo vyživující pleťové mléko. Děti do jednoho roku nesmí na sluníčko vůbec. Ty starší nevystavujte záření od 11. do 15. hodiny, poté je chraňte kloboučkem a brýlemi. Vhodné jsou i ochranné oblečky, které seženete v lékárně.

Tip: Vichy Capital Soleil Ochranné jemné mléko pro děti SPF 50+, tento přípravek má jemnou krémovou texturu, která nepodráždí dětskou pokožku. Poskytuje spolehlivou ochranu, dobře se roztírá a vydrží i dovádění ve vodě.

Cena: 480

 

Přidat komentář