Jak vybrat společenské šaty podle typu postavy

Společenské šaty občas nutně potřebuje každá z nás, ať už se chystáte na ples, svatbu nebo si prostě jen chcete pořídit konečně perfektně padnoucí model. Často ale šaty nebývá vůbec lehké vybrat. Zohlednění své postavy při výběru je  určitě jedním z nejdůležitějších aspektů, jak vybrat šaty, které vám budou skutečně sedět. Potlačit nedostatky a vyzdvihnout klady ale může být daleko těžší než se zdá, takže jsem dnes připravila manuál, který by vám měl pomoci při výběru šatů nešlápnout vedle.

pexels-photo-131195

Šaty pro vysokou nebo malou postavu

Při výběru šatů se určitě nezapomeňte zaměřit ani na svou velikost.

Pro hodně vysoké slečny je nejlepší volit jednoduché modely, které přirozeně obepínají postavu. Vyvarujte se hlavně dlouhých rukávů, které často bývají vyšším slečnám lehce kratší, což může působit nevhodně. Pokud máte nějaké to kilo navíc, zapomeňte raději na hodně objemově výrazné šaty, v kterých byste mohla vypadat zbytečně mohutně.

Malé slečny naopak širší šaty zvolit můžou. Zaměřte se hlavně na zvýraznění pasu šatů. Dobře také působí upozornění na horní polovinu těla výraznými doplňky. Dávejte si ale pozor, aby vám šaty nebyly až příliš dlouhé nebo na vás příliš neplandaly, v takovém případě byste vypadala ještě drobnější.

Postava ve tvaru jablkatyp-postavy-jablko-saty

Postavu ve tvaru jablka mají ženy, kterým se tuk ukládá převážně do partií břicha a hýždí. Většinou jsou to plnoštíhlejší z nás, ale často se lze setkat i s poměrně štíhlými ženami, které uvedené partie trápí v menší míře. Prsa žen tohoto typu mají střední nebo větší velikost a pas má poměrně velký obvod, takže ve výsledku připomíná trup zaoblené jablíčko. Nohy jsou nejštíhlejší partií těla.

 

Společenské šaty pro postavu jablka

Určitě vám slušet společenské splývavé šaty, které odvedou pozornost od problematických partií břicha. Zkuste vsadit na hlubší a širší výstřih do V, který opticky zeštíhluje. Na výstřihu si můžete dát záležet a svoje většinou plné poprsí tak zvýraznit, zajímavá pro vás může být v tomto ohledu i asymetrie. Pokud chcete mít přepásané šaty, šerpu nebo pas šatů vždy volte rovnou pod prsy, což lépe zakryje bříško. Barvu šatů také uzpůsobte svým problematickým partiím. Vrchní část šatů by měla být nenápadná, jednoduše střižená a nejlépe i v tmavší barvě. Naopak sukně může být pestrá, kaskádovitá, nebo mít zajímavější barvu než vrchní díl. Tím odvedete pozornost od širších partií a přitáhnete je na spodní část. Štíhlé nohy můžete ještě víc zvýraznit třeba s pomocí většího rozparku sukně, nebo zkuste mini variantu, ve které vaše nohy skvěle vyniknou.

 • Výstřih do V
 • Přepásání pod prsy
 • Splývavý střih
 • Pestrá zajímavá sukně
 • Výraznější rozparek sukně
spolecensko-saty-typ-postavy-jablko

upozornění na poprsí, zvýšený pas a vzdušná splývavá sukně je pro vás to pravé

Postava ve tvaru hruškytyp-postavy-hruska-saty

Ženy s postavou hrušky mají výrazněji štíhlejší horní polovinu těla. Pas je tedy velice dobře znatelný a ramena jsou také spíše drobnější. Naopak boky, hýždě a stehna jsou problematičtější a mají daleko větší rozměry. Boky jsou často až o číslo větší než je váš obvod v prsou nebo v pase. Někdy tento typ postavy získáte až s věkem, případně po porodu.

Společenské šaty pro postavu hrušky

Padnou vám hlubší výstřihy, ať už kulaté, hranaté nebo do V, které odhalí váš krk a prodlouží ramena. Můžete si dovolit i výraznější zdobení dekoltu nebo zajímavé šperky, které přitáhnou pozornost. Horní díl šatů může být korzetový nebo přiléhavý, díky čemuž zvýrazníte svůj štíhlý pas. Na ten můžete upozornit také přepásáním nebo výraznou šerpou. Naopak sukni volte od pasu splývavou, méně výraznou a snažte se, aby měla co nejmenší objem, ale látka nesmí být moc tenká, aby partie příliš neobtahovala. Výborná bude od pasu dlouhá sukně s tvarem do A.

 • Hlubší výstřih
 • Zdůraznění pasu páskem, šerpou
 • Přiléhavý vrchní díl šatů
 • Volně splývající sukně bez objemu
 • Sukně do tvaru A
saty-typ-postavy-hruska

určitě vám bude slušet upozornění na štíhlý pas výraznějším přepásáním a volnější sukně, která skryje problematické tvary

Postava ve tvaru obráceného trojúhelníkutyp-postavy-obraceny-trojuhelnik-saty

Ženy s postavou obráceného trojúhelníku mají výraznější horní část těla s širokými rameny a spíše většími prsy. Naopak boky jsou nevýrazné až skoro chlapecké a nohy jsou také daleko štíhlejší než trup. Postava se směrem od ramen zužuje, často se proto přirovnává k mrkvi.

Šaty pro postavu ve tvaru obráceného trojúhelníku

Pro tento typ postavy, kde je velký rozdíl mezi horní a dolní částí těla, je ideální koupit každý díl společenských šatů zvlášť. Horní díl šatů by měl mít výstřih do V, nebo hlubší kaskádovitý výstřih, který vám prodlouží krk i trup. Můžete zkusit také srdcovitý živůtek pro důraz na poprsí nebo přepásání pod prsy.  Sukně by měla mít jednoduchý elegantní splývavý tvar, může mít ale výraznější rozparek pro zdůraznění štíhlých nohou. Barevně by měl být vrchní díl méně výrazný do tmavší barvy, zatímco sukně může být světlejší a pestřejší.

 • Výstřih do tvaru V
 • Jednoduchá splývající sukně
 • Vyšší rozparek na sukni
 • Tmavší vrchní díl šatů, světlejší sukně
spolecenske-saty-postava-obraceny-trojuhelnik

bude vám sedět výrazný výstřih do V i přepásání pod prsy v kombinaci s jednoduchou sukní

Postava ve tvaru přesýpacích hodintyp-postavy-presypaci-hodiny-saty

Postava ve tvaru přesýpacích hodin se považuje za nejideálnější ženskou postavu. Vyznačuje se jasně znatelným pasem, většinou střední velikostí ňader a stejně širokými rameny a boky. Postava ve tvaru přesýpacích hodin působí symetricky a vybrat pro ni oblečení jde docela snadno.

Šaty pro postavu ve tvaru přesýpacích hodin

Postavě ve tvaru přesýpacích hodin výborně sluší šaty se zdůrazněným pasem. Co se týče střihu můžete si dovolit spoustu variant. Od asymetrických výstřihů až po průstřihy nebo nápadnější potisky. Nebojte se ani doplňků, ale vždy si dávejte pozor, abyste celý outfit vkusně zkombinovala a vypadala vždy elegantně.

 • Střih šatů zvýrazňující pas
 • Zajímavá asymetrie výstřihu
 • Libovolný elegantní střih
 • Vkusné sladění šatů s doplňky
spolecenske-saty-postava-presypaci-hodiny

své ženské křivky zdůrazněte přiléhavými šaty se zajímavým zdobením

Postava ve tvaru obdélníkutyp-postavy-obdelnik-saty

Postavu ve tvaru obdélníku mají ženy, které nemají žádný výraznější pas. Jejich ramena jsou přibližně stejně široká jako boky a v podobné šířce je celý trup. Velikost prsou bývá spíše menší, stejně jako jsou drobnější i hýždě.

Společenské šaty pro postavu ve tvaru obdélníku

Ženám s postavou ve tvaru obdélníku budou pasovat především šaty se zvýrazněním pasu. Pokud jste štíhlejší, zkuste korzetové na vyrýsování těchto partií,  s nějakým tím kilem navíc se držte přepásání šerpou. Můžete si dovolit například šaty s upnutějším vrškem  a volnější sukní začínající lehce nad pasem. Máte-li štíhlou postavu, nebojte se ani volánků, kanýrů a dalších detailů pro zvýšení ženskosti.

 • Zvýraznění pasu přepásáním nebo korzetem
 • Upnutější vršek šatů
 • Volnější sukně
 • Volánky pro zvýraznění ženskosti
spolecenske-saty-typ-postavy-obdelnik

korzetové nadzvednutí poprsí a upozornění na pas spolu s objemnější sukní, která vykouzlí dojem širších boků, vám dodá ty pravé ženské tvary

7 Comments

Přidat komentář