Jak zhubnout – tipy a rady

Vyzkoušela jste již kdejakou dietu, prášky na hubnutí, hladovky, snažila jste se k vysněné postavě dopracovat pomocí akupunktury nebo snad hypnózy, ale zatím nic nemělo požadovaný efekt? V tom případě ani není divu. Začít s hubnutím byste měla především ve své hlavě. Pokud vyloučíme případy, kdy za nadváhu může genetika či zdravotní problémy, bývá většinou problém v psychice a životním stylu. Bez úpravy svého myšlení a následně i návyků se zkrátka neobejdete. Dnes se proto podíváme, jak se zdravým hubnutím začít a čemu se naopak vyhnout.

Young woman doing sport in gym

Zabere dieta?

Trendem hubnutí v posledních letech se stalo zkoušení různých typů diet. Stále se vynořují diety, které hlásají, že jsou „osvědčené, konečně ty pravé, nebo skutečně fungující“. Nikdo z nás se v nich už ani pomalu nedokáže zorientovat a vlastně to ani není nutné. Stačí, když si zapamatujete, že ta „pravá“ dieta prostě neexistuje. Trvale vás nezbaví kilogramů žádná z nich. Pokud tedy nechcete jíst až do konce života jen tukožroutskou polévku, dva plátky okurky nebo rajčata, zkrátka věci, na kterých byla ta „vaše“ dieta založena. Pro zdraví není jednotvárná strava to nejlepší a po přechodu na svůj obvyklý režim vás čeká ve většině případů neodvratný jojo efekt.

Není pochyb o tom, že pokud budete týden jíst pouze ovoce a zeleninu, poměrně rychle až „zázračně“ zhubnete. Kdybyste se tak však stravovali dlouhodobě, kila by sice šla dolů, ale byli byste unavení nevýkonní a stále hladoví. Vaše tělo potřebuje pestrou stravu. Důležité jsou bílkoviny pro zasycení a stavbu svalové hmoty, ale i tuky pro vstřebávání vitaminů a stopových prvků a také různé minerální látky pro stavbu kostí, krvetvorbu a dobré fungování mozku. Občasné zařazení zeleninového či ovocného dne byste tedy měli brát spíše jako očistnou kúru ale určitě ne jako prostředek trvalého zhubnutí.

Proč jste tlustí?

Pokud se opravdu rozhodnete se svou nadváhou bojovat, je třeba si vše urovnat v hlavě. Nestačí si jen říct, že vypadáte příšerně a přestat jíst, i když k tomu často situace svádí. Musíte si uvědomit, co vás do k nadváhu způsobilo. Tloušťka je zkrátka pouze výsledkem nějakého vašeho životního období. Stresové situace, nedostatek času sama na sebe a další problémy společné většině z nás svádí k špatné životosprávě a získání nezdravých stravovacích návyků. Podívejte se na sebe s odstupem a uvědomte si, co vás dovedlo tam, kde jste. Teprve poté začněte se změnou.

Vy jste na prvním místě

Obvyklá výmluva tlustých lidí je, že na sebe nemají čas, a proto jsou tlustí. Týká se to především lidí, kteří nemají v životě jasně dané priority. A v tomto případě jsou přitom velice jasné. Na prvním místě jste vždy vy a vaše zdraví. Musíte si uvědomit, že jste pro sebe prioritní, nejdůležitější a na svém zdraví vám záleží. Proto si také na sebe uděláte čas a budete se k svému tělu snažit chovat co nejlépe. Začněte o sebe dbát, cvičit a hlídat si, co jíte. S hubnutím musíte začít sami za sebe, nikdo jiný za vás nezhubne. Věřte si!

Začátek změny

Pokud se již pevně rozhodnete, že je chcete zhubnout a dostanete se i k jádru toho, proč jste přibrali, je čas přestat si svou váhu vyčítat, ale naopak s ní začít něco dělat. Kromě změny životního stylu a stravovacích návyků je často nutné i zklidnění osobního života. Problémy v rodině bývají jedním z nejčastějších příčin přejídání a bez zlepšení stresujícího prostředí je změna velmi těžká.

Jak hubnout

Nejdřív ze všeho je třeba si důkladně zdokumentovat, co vše vlastně jíte. Zkuste si jeden den přesně zapsat, co do sebe dostanete. Možná vás to pořádně překvapí. Často si můžeme myslet, že jsme kdovíjak ukáznění, ale pak vyjde najevo, že si za den dopřejete pár litrů koly a rovnou několik čokoládových sušenek, což se spojí do pořádné kalorické bomby!

Při hubnutí nejde v podstatě o nic jiného než si hlídat, co jíte. Chce to zkrátka jen pevnou vůli, alespoň základní znalost zdravého stravování. Je jen pravdu málo lidí, kteří vůbec nevědí, po čem tloustnou. Často do stravovacích poraden chodí lidé, kteří mají přesné povědomí o věcech, které dělají špatně. Vlastně by poradnu prakticky nepotřebovali, jen nad sebou chtějí mít dohled nebo potřebují potvrdit, že chyby, které dělají, je opravdu nutné odstranit. Je třeba si ale uvědomit, že vás nikdo nemůže kontrolovat věčně. K převzetí odpovědnosti za své stravování stejně musíte dospět. Je nezbytné vytvořit si kompetence ohledně jídla a nezpochybňovat je. Při pohledu na jídlo je dobré okamžitě přepnout na úvahy, zda je pro vás vhodné, dáte si ho jen trochu, nebo ho úplně vynecháte.

1)                 Nevsugerovávejte si, že zdravá a vyvážená strava = přísná dieta.

2)                 Uvědomte si, že se musíte naučit jíst zdravé jídlo, které vám bude i chutnat. Jedině tak si zvládnete po zhubnutí váhu i udržet.

Stop mlsání

K zhubnutí potřebných kilogramů někdy stačí změnit pouze maličkosti. Mlsáte čokoládové sušenky, i když nemáte hlad? U televize si dopřáváte chipsy nebo tyčinky pro zpříjemnění filmu? Zkuste tyhle své nešvary vyměnit za zeleninu nebo ovoce, které máte rádi. Na vině může být i popíjení obecně velmi kalorického alkoholu. Pokud tyto návyky zrušíte, možná vás výsledek překvapí svou efektivitou.

Stravovací režim

Pro hubnutí je zásadní stálý režim, který je pro vás přijatelný a dlouhodobě udržitelný. Hlavní zásady jistě známe všichni- jíst zdravě, vyváženě, pravidelně a nemlsat. Místo na kvantitu hleďte na kvalitu. Ze všeho nejdříve se musíte naučit jíst pravidelně a to i kdybyste neměli na jídlo chuť- je nutné jíst šestkrát denně. Jakmile budete tělo nepravidelným stravováním šidit, zvykne si nespalovat a bude se vám zbytečně ukládat tuk. Důležitý je dostatek bílkovin, a naopak méně sacharidů. Pozor si dávejte také na potraviny, které jsou sice zdravé, ale obsahují mnoho sacharidů a energie, což je třeba i pečivo a makrobiotické dobroty ze zdravé výživy. Nezapomínejte ani na dostatek vápníku, který přispívá k lepšímu spalování. Zkuste se naučit tvořit dobroty ze zeleniny. Vařená, dušená, pečená, grilovaná a samozřejmě syrová zelenina může být opravdu chutná. Pořiďte si kuchařku, s kterou se naučíte zdravé jídlo chutně připravovat. Vždy si upravte jídlo, aby hezky lahodilo oku a vychutnávejte si ho pomalu, rychleji vás tak zasytí. Pokrmy si také nakládejte na malé talířky, naučíte se tak jíst odpovídající porce, aniž by vám přišlo, že nemáte vrchovatý talíř. Promluvte si o svém hubnutí někoho, komu věříte a kdo je ochoten vás povzbuzovat a pomáhat vám. Takový parťák může velmi pozitivně podpořit vaši psychiku a ujistit vás, že pokud nehubnete tak rychle, jak si představujete, není to vaše vina.

Hýbejte se!

Zdravá strava má na hubnutí hlavní podíl, ale není to všechno. Aby vaše tělo správně fungovalo a hubnutí vám dobře šlo, chce to pohyb. Samozřejmě pro každodenní život platí zásady chodit pěšky, pokud máte jen trochu čas, nebo přestat jezdit výtahem, ale pokaždé poctivě vyšlapat schody. Tyto kroky jsou beze sporu velmi prospěšné, přesto ale nemusí stačit. Tělu je třeba dopřát i intenzivnější pravidelný pohyb. Ideální jsou 3 cvičení týdně. Tepová hranice by v průběhu vámi vybraného sportu měla nabývat hodnot 180 minus váš věk a cvičit byste měli alespoň 30 minut. Cvičení postupně přidávejte, rozhodně to nesmíte přehnat a kvůli tomu přestat cvičit úplně. I sportování alespoň jednou týdně je daleko lepší než nic. Vyberte si jakékoliv cvičení nebo sport, který vás zajímá a vyzkoušejte si, zda vám vyhovuje. Nevynechejte žádnou příležitost k pohybu a zkuste to i doma s pomocí cvičení na videu. Uvidíte, že vám to zlepší nejen postavu, ale i psychiku.

Stále nehubnete?

V případě, že se skutečně snažíte hubnout, ale nemá to žádný efekt zajděte k lékaři a nechte si udělat odběry. Pokud zjistí, že máte vysoký cholesterol a vaše váha se nezměnila, je to jasný důkaz , že stále nejíte optimálně a nemáte dostatek pohybu. V takovém případě se musíte nad svým stravováním opět důkladně zamyslet. A v případě, že už si opravdu nevíte rady zkusit obezitologa nebo odborníka na výživu, aby vám v rozjezdu s jídelníčkem pomohli. Na vině ale může být i vážnější problém jako cukrovka nebo třeba onemocnění štítné žlázy, na to je třeba přijít co nejdříve a začít nemoc řešit.

Jak dál po zhubnutí

Pokud se vám upravit životní styl skutečně podařilo těšíte se ze štíhlejší postavy a přemýšlíte, co dál, uvědomte si své možnosti. Zasloužíte uznání, že se vám podařilo věnovat pozornost tomu, co nakupujete a sníte, sportovat a aktivně trávit víkendy. Jenže v tuto chvíli přichází zlom. Buď si řeknete, že vám to již stačí, vrátíte se k původnímu režimu a kila máte za chvíli zpět. Nebo budete stále bojovat za udržení své váhy případně další zhubnutí. Samozřejmě je zapotřebí stále se kontrolovat a určitých věcí se zřeknout. Přesto nejde o žádné utrpení, ale pouze o změnu návyků, které vás dovedou ke krásnému tělu a vyladěné psychice. Nevzdychejte, když si někdo pochutnává třeba na bůčku. Na tlustém kusu masa přece nestojí svět. Popřemýšlejte o tom, zda se budete cítit spokojenější, když se budete cpát vším, co vám přijde pod ruku, nebo si uděláte čas na vytvoření zdravého chutného jídla a v létě se poté vydáte na dovolenou v o tři čísla menších plavkách. Co si vyberete?

1 Comment

  • Mischka 30.1.2013 at 19:10

    Ahoj prosím jak se jmenuje ta dieta, jak se ve středu a v pátek jí jak vegetarián? Kamarádka to už tak dělá dlouho nemůžu o tom ale nic najít… Děkuji.

    Odpovědět

Přidat komentář