Kartáč na vlasy – jakým typem se česat a foukat?

“Čím si češete vlasy?” Znáte tuhle otázku? Je to jeden z oblíbených dotazů kadeřnic a kadeřníků, když se vám snaží pomoct najít chybu ve vaší péči o vlasy. Na tom, čím si pravidelně češete vlasy, totiž opravdu záleží. A může to znamenat rozdíl mezi otrhanými konečky a krásnou dlouhou hřívou. Kvalitní kartáč by měl odpovídat vašemu typu vlasů a příležitosti, na jakou se češete. Jiný kartáč je vhodný na běžné česání a jiný zase na extra objemnou foukanou. Větší průměr kulatého kartáče se hodí na vyfoukání do rovna, s menším se lépe dělají vlnky. Vychytat použití kartáče (hřebene) tak nemusí být zas tak snadné, jak by se mohlo zdát. Dá se sice najít poměrně univerzální kartáč, se kterým bez úhony rozčešete každé vlasy ( a i ten si představíme), ale jsou příležitosti a účesy, které si stejně žádají speciální vlasové náčiní. Pojďme si tedy představit nejoblíbenější krotitele naší kštice a říct si, na co se vám který bude hodit. Možná narazíte na nějaký, který vám doma už dlouho chybí. 

Kartáče pro každodenní česání vlasů

Univerzální přírodní kartáč

Kartáč s přírodními kančími štětinami je přesně tím dokonalým univerzálem, o kterém jsme mluvili výše. Kančí štětinky jemně přenášejí maz z pokožky hlavy po celé délce vlasů a delší nylonové štětiny zase bez trhání rozmotají zacuchané konečky. 

 • Ideální pro dlouhé, krátké, normální i suché nebo poškozené vlasy. Vhodný pro každodenní používání. 

Tip: Mason Pearson Hair Brush

Kartáč proti roztřepeným konečkům

Pro citlivou pokožku se vyplatí vsadit na 100% přírodní štětiny. Konkrétně tenhle kartáč je celý z kančích štětin. Je extra jemný a zanechává vlasy lesklé a rozčesané, aniž by tahal nebo podráždil pokožku.

 • Jasná volba pro dlouhé vlasy a citlivou pokožku hlavy, pro každý den a každou příležitost.

Tip: Christophe Robin Boar Bristle Detangling Brush

Pádlo pro lesk vlasů

Agave bambusový kartáč je stvořen pro nejvyšší míru lesku. Přidejte olej, projeďte délky a zazáříte. Hezky rozčeše i zacuchaná místa a dá se s ním vyfoukat vlasy do rovna.

 • Jednička pro suché, dlouhé vlasy a pokud toužíte po rovné foukané.

Tip: Agave Healing Oil Natural Bamboo Paddle Brush

Jedinečný Tangle Teezer

Jak bychom mohli v přehledu vynechat Tangle Teezer. Světově proslulý kartáč, který rozčeše cokoliv, aniž by trhal.

 

Tip: Tangle Teezer Thick & Curly Detangling Hairbrush

Hedvábně jemný kartáč

Tenhle kartáč dělá vlasy hedvábně jemné, jak by řekl Zohan, krycím jménem kadeřník.

 • Perfektní pro lesk, krocení elektrizujících vlasů a hladký účes.

Tip: Oribe Round Bristle Brush

Kartáč pro nerozhodné

Tento extra univerzální nylonový kartáč je ideální, pokud nemáte jasno, zda si necháte dlouhé vlasy, nebo je zítra ostříháte. Gumová podložka se

štětinami je vyměnitelná a umožňuje vybrat si hustotu řad podle aktuální délky vlasů.

Tip: Denman Cushion Brush

Kartáče pro vyfoukání vlasů

Kartáč pro extra rychlou foukanou

Vypadá sice obyčejně, ale štětinkami tohoto kartáče prochází magnesium! Konkrétně drátek obtočený kolem dokola kartáče. Ptáte se proč? Zahřívá se totiž rychleji než klasická keramika a foukačka tak zabere daleko méně času. Nebudou vás bolet ruce a zároveň budete vlasy trápit teplem kratší dobu. Co se týče vzhledu vlasů, tak s tímhle kartáčem s menším průměrem se vám při foukání povedou natočit i drobnější vlnky.

 • Vhodný na rychlé foukání pro všechny typy vlasů. zvláště ty kratší.

Tip: Raincry Volume Magnesium Brush

Nejlehčí kartáč na světě

Bolí vás při fénování ruka? Pak potřebujete kartáč od Drybar. Prakticky nic totiž neváží. Větší průměr je vhodný na foukání dohladka nebo velké vlny.

Tip: Drybar Double Pint Ceramic Round Brush

Kartáč pro krásnou foukanou

Další kartáč, se kterým se běžně nečeše, ale fouká! Při střední délce vlasů vytvoří pořádný objem a těm z nás s dlouhými vlasy ušetří při foukání čas, protože keramická část uchovává teplo.

 

Tip: ghd Ceramic Vented Radial Brush Size 4

Kartáč pro volné vlny

Pokud toužíte po vyfoukání do hladkých vln, bude se vám hodit třeba tenhle provzdušněný kartáč s jádrem z turmalinu.

 • Skvělá volba pro dlouhé vlasy.

Tip: Spornette Prego 275 Brush

Foukaná bez kudrlinek

Majitelky krátkých vlasů někdy končí po foukačce s kulatými kartáči jako kdyby vypadly z devadesátkového filmu. Pokud o to nestojíte, sáhněte po úzkém kartáči s širokým ozubením, které vlasy příjemně vyfouká, ale vyhnete se kudrlinkám a pocitu helmy.

Tip: Paul Mitchell Sculpting Brush

Stylingové a speciální kartáče 

Kartáč pro největší objem

Hledáte kartáč pro pořádný objem? V tom případě je tohle ten správný pomocník! Chloupky spolu s vlákny nadzdvihnou spodní vlasy, vrchní vrstvy uhladí a extrémní objem je na světě.

 • Ideální pro jemné, dlouhé i kratší vlasy pro dodání objemu. Nevhodný pro rozčesávání jako běžný kartáč.

Tip: Drybar Texas Tease Teasing Brush

Peelingový kartáč na vlasy

Pozor! Podívejte se pořádně. Tohle není běžný kartáč s plastovými kuličkami na konci. Tohle je speciálka. Pokud jde o zdravé a lesklé vlasy, veškerá péče začíná u pokožky hlavy. Masážní zakončení téhle vychytávky je určené právě k promasírování a peelingu pokožky. Zvýšením cirkulace se stimulují folikuly, což napomáhá růstu silnějších a zdravějších vlasů.

 • Vhodný jako pomůcka pro všechny typy vlasů. 

Tip: Aveda Exfoliating Scalp Brush

Kartáč do sprchy

Mokré vlasy se nečešou! To sice platí, ale ne pro kartáč, který byl navržen přesně pro tenhle účel. Stejně jako jeho tolik oblíbený kartáčovací sourozenec, má tenhle Tangle Teezer svůj design pro jediný účel. Používá se na mokré vlasy (dokonce i ve sprše), což přispívá k ošetřování vlasů kondicionéry a maskami, které se lépe zapracují po celé délce vlasů.

 • Skvělý pro všechny typy vlasů pro použití na mokro.

Tip: Tangle Teezer Aqua Splash Detangling Hairbrush

Tupírovací hřeben

Klasika, kterou musíte znát a stále ještě nenahraditelný pomocník při tvorbě některých složitějších účesů. Špičkou se dá čarovat s pěšinkou a oddělovat ji podle libosti. Klasická tupírovací část je při některých příležitostech také nepostradatelná, i když bychom nedoporučovali trápit tupírováním vlasy příliš často.

Vodní kartáč

Kartáče The Wet se mokrých vlasů taky nebojí. Vysoce flexibilní a mimořádně dlouhé štětiny umožňují rozčesání i pekelně zacuchaných pramenů právě vytažených ze sprchy.

Tip: The Wet Brush

Kartáč pro oddělení kudrlinek

Vážně. I na oddělování kudrlinek je speciální kartáč. Pokud vám to tedy prsty moc nejde, tenhle hřebínek s širokými zuby vlnky oddělí, aniž by jim narušil strukturu nebo vlasy elektrizoval.

Tip: Conair Copper Detangle Comb

Kartáč pro dětské vlásky

Kartáček na zuby? Ne! Tohle je přísný krotitel vyrůstajících pidi vlásků u ofiny a po stranách obličeje.  A na druhém konci je navíc jemný hřebínek pro co nejpřesnější oddělování všeho, co se jen oddělit dá.

Tip: Camryn’s BFF Gentle Edges Double-Sided Brush Comb

Kartáč a žehlička v jednom

Kombo kartáče a žehličky na vlasy vám vlasy vysuší i narovná. Kartáč obsahuje iontovou technologii, která minimalizuje elektrizování vlasů.

Tip: Amika Polished Perfection Straightening Brush

Pro připomenutí: 

 • Krátké vlasy se lépe foukají s menším kulatým kartáčem s menším rozměrem. Dlouhé naopak s větším. 
 • Pro poškozené vlasy a extra citlivost se na rozčesávání hodí 100% přírodní štětiny. Pro zdravé vlasy není problém použít na každodenní rozčesávání kombinovaná vlákna, kvalitní pádlo a neublíží vám jistě ani Tangle Teezer. 

Jakým kartáčům se naopak vyhnout?

To asi víme všichni. Ale pro jistotu – těm, které trhají vlasy, všemu rozbitému, příliš ostrému, nebo zanesenému. 

Kde nakoupíte?

Většina kartáčů, které jsme si představili, je k dostání na Amazonu. Levnější alternativy najdete i v českých eshopech a kadeřnictvích. 

Přidat komentář