Laserová operace očí – průběh a metody operací

Laserová operace očí už mnohým lidem naprosto změnila život. Přesto se jí ještě mnozí děsí a kolují o ní různé předsudky. Tyto strašidelné teorie pramení hlavně z nevědomosti, nebo neopodstatněných obav. Jak je to tedy s laserovou operací doopravdy? Přečtěte si průběh operace a udělejte si úsudek sami.

Jaký efekt má laserová operace očí?

Už pár hodin po zákroku pocítíte velkou změnu. Snížení počtu dioptrií vám umožní přečíst si v kině titulky, nemuset stále hledat brýle a neobtěžovat se s čočkami. Najednou si uvědomíte, jak moc vám špatný zrak překážel v každodenním životě a jak vás tato vada brzdila a obtěžovala. Začnete si být jistější ve všem, co děláte, přestanete pociťovat paniku, když zjistíte, že u sebe nemáte brýle. Změna je to obrovská a člověk si v menším měřítku připadá téměř jako slepec, který konečně prozřel.

Předoperační vyšetření

Pokud se rozhodnete zákrok podstoupit, prvním krokem je důsledné předoperační vyšetření. Zde se dozvíte, zda je pro vás operace laserem vhodná, jak vysokého počtu dioptrií vás dokáže zbavit a také jaké operační metoda je nejlepší pro nápravu vaší oční vady. Od toho se odvíjí také cena celého zákroku. Vyšetření by mělo trvat kolem dvou hodin. V žádném případě by nemělo být podstatně kratší a vyhněte se také pracovištím, kde provádí vyšetření ve stejný den jako laserovou operaci. Po podrobném vyšetření jsou totiž oči rozkapány kapkami, což má za následek rozšíření zornice a při rozšířené zornici by se operace neměla provádět.

Cena: Na některých klinikách je vyšetření v ceně operace, ale většinou se pohybuje kolem 1000 Kč.

Jak vybrat kliniku?

Nemusíte sáhnout přímo po nejdražším pracovišti, které najdete, ale vyhněte se klinikám s podezřele nízkými cenami. Než se rozhodnete, celé oddělení si důkladně prohlédněte a dejte i na svůj dojem z prostředí. Vyberte si kliniku, s příjemnými pracovníky, kteří se vám opravdu věnují, zváží s vámi všechny aspekty vašeho stavu a postup laserové operace vám ušijí na míru.

Jaké jsou rozdíly mezi metodami laserových operací?

NeoLasik

Nejoblíbenější metoda laserové operace, u které je celé ošetření provedeno bez dotyku jakýchkoliv ostrých nástrojů pouze s pomocí femtosekundového laseru. Můžete se spolehnout na kvalitu této procedury, komfort a bezpečnost.

Cena: 40 000 Kč za obě oči

NeoLasik 3D Elite

Novinka pro nejnáročnější pacienty vyžadující nejvyšší míru komfortu a bezpečí. Při tomto ošetření pracuje femtosekundový laser v kontrolovaném prostorovém 3D režimu. Jedná se o nejdokonalejší, nejšetrnější a nejbezpečnější dostupnou metodu. Tomu také odpovídá cena.

Cena: 50 000 Kč za obě oči

Lasik a SBK

Vhodné pro pacienty, kteří žádají rozumný kompromis mezi cenou a kvalitou. Při tomto zákroku je ochranná vrstva v podobě rohovkové lamelky vytvářená mechanickým mikrokeratomem s vibrujícím mikronožem. Poskytuje stabilní výsledek. Je méně výhodná u pacientů s tenkou rohovkou, vyšším stupněm vady a zvýšenými nároky na vidění za šera a v noci. I když může znít vibrující nůž děsivě, tyto metody jsou léty ověřené a není se čeho bát.

Cena: 30 000 Kč za obě oči

PRK

Vhodná metoda, pokud máte hluboko do kapsy. Tento zákrok je hojně využívaný a cenově nejpřijatelnější. Jeho nevýhodou je delší hojení spojené s větší mírou obtíží a menší stabilita vady. Zákrok je vhodný pro nižší stupeň krátkozrakosti. Není vhodný pro plusové vady (dalekozrakost), astigmatismus a rychle se zhoršující vady.

Cena: 20 000 Kč za obě oči

Průběh laserové operace očí

Nejprve jsou vám oči naprosto znecitlivěny pomocí anestetických kapek. Lehnete si na pohodlné lehátko a na některých klinikách dostanete k uklidnění do rukou i plyšového pejska. Tento nápad se k nám donesl z USA, je zvláštní, jak plyšák uklidní i dospělého člověka. Poté vám lékař zakryje jedno oko sterilní gázou a na druhé umístí takzvaný rozvěrač, který zabrání obávanému mrknutí. Žádná z metod laserových operací přímo nebolí, ale pocity nejsou úplně příjemné, právě proto jsou znecitlivující kapky žádoucí. Na operačním sále se zdržíte pouze dvacet minut. Celou dobu jste při vědomí, protože je nutné při zákroku komunikovat s lékařem, který vám vysvětluje jednotlivé operační kroky. Obavy jsou opravdu nepodstatné. Těch dvacet minut sice není úplně příjemných, ale odvaha se vyplatí a vám se s jistotou zlepší život.

Co se děje po operaci

Bezprostředně po operaci budete mít lehce rozmazané vidění, které se však postupně ustálí. Domů z kliniky odejdete zhruba po hodině. Nutné je pouze odejít s doprovodem a v černých brýlích, které chrání oči před nečistotami a ostrým světlem. Vedlejším efektem operace může být krátkodobé slzení, které brzy ustane. Ti, kteří mají operaci za sebou, se shodují, že nejlepší okamžik přijde druhý den ráno. Až se probudíte, nebudete věřit vlastním očím!

Co je pravdy na strašidelných historkách o ztrátě zraku?

I přesto, že vás průběh operace prvotně vyděsil, lidé, kteří se odvážili, jsou si většinou naprosto jistí, že to stálo za to. Hrůzostrašné historky vyprávějící o ztrátě zraku některých pacientů jsou určitě naprosto mylné. Operace se týká pouze povrchové části oční rohovky, u které laser změní zakřivení, k poškození důležitých částí oka tedy vůbec dojít nemůže. Navíc laser při jakémkoliv náznaku problému okamžitě přestane v činnosti.

 

1 Comment

  • Katka 30.6.2017 at 12:22

    Já jsem byla teď v úterý na relexu na oční klinice v horních počernicích. Měla jsem -7 a -6 dioptrie. Operace proběhla v pořádku, po ní jsem viděla trochu zamlženě, oči trochu řezali, jako s pískem, asi 2-3 hodiny, ale šla jsem spát a po probuzení už téměř bez bolesti. Snažila jsem se je den po operaci co nejvíc šetřit, ale dnes, 3.den po už úplně v pohodě funguju.

    Odpovědět

Přidat komentář