Micelární voda na odličování škodí pleti?!

Odličujete se micerální vodou? Taky jste podlehli kouzlu micel, těch magických částic, které na sebe nabalují nečistoty? Já se jí odličovala běžně a s největším nadšením. Až po delší době jsem seznala, že moje pleť není úplně v nejlepší kondici. A něco jsem si o micelárce načetla. Připraveni na velké odhalení?

Dámy a (případně) pánové! Micelární voda NENÍ určená na každodenní odličování!

Ať už vám výrobce na obalu tvrdí cokoliv. Třeba že je šetrná a vhodná na citlivou pleť. Není to pravda, rozhodně to není ten nejšetrnější odličovač, jaký si můžete pořídit. Důležité je složení a to v případě micelárních vod nelže. Jen ne každý je malý chemik a dokáže v něm číst.

Složení micelárních vod

Pojďme si trošku odhalit některé přinejmenším diskutabilní složky královny micelárních vod – Biodermy Sensibio. Bioderma obsahuje například:

PEG-6 CAPRYLIC/CAPRIC GLYCERIDES, což je změkčovadlo, které by se nemělo používat na citlivou nebo poškozenou pleť, nebo PROPYLENE GLYCOL, zvlhčovadlo, které může způsobovat alergické reakce, někdy i kopřivku a přecitlivělost nebo DISODIUM EDTA, u citlivých jedinců může způsobovat vyrážky a alergické reakce a CETRIMONIUM BROMIDE zajišťující vyčištění pleti, které taktéž může dráždit pokožku.

Podobné (a někdy značně horší) je to u všech “mydlinkových” micerálek.

Co to znamená?

Nic, co bychom intuitivně asi dávno nevěděli. Micelární voda čistí. A to fakt moc. Většinou vám pleť přechodně zlepší, protože odstraní všechny staré nečistoty a hezky ji “obrousí”. Ale při dlouhodobém používání už to může být příliš. Pleť může být vyčištěná už doslova na kost a pak může přijít na řadu přecitlivělost, šupinky, začervenání, alergie, napjatý vzhled a jakákoliv jiná neplecha. Nemusíte to pocítit hned a třeba v případě bezproblémové pleti ani nikdy. Určitě je ale dobré si uvědomit, že všechno nemusí být tak růžové jako obal Biodermy. A že pro svou pleť můžete udělat víc. Třeba tím, že dáte víc prostoru i kvalitním olejovým odličovačům a mlékům.

Vyhodit micelárku do koše?

Ale vůbec ne! Pokud s ní nemáte problém, není důvod se jí zbavovat. Micelární vody jsou na odličování skvělé. Poradí si i s nejodolnějším makeupem a všechno máte dole během pár sekund. Pouze varuji před tím, abyste ji používali jako jediný odličovací přípravek. Pak můžete dopadnout jako já a zadělat si na přecitlivělou pleť. Odličovat nečistoty bychom měli ideálně dvakrát denně a s použitím micelárky by to byl pro pleť opravdu “záhul”. Takže prostřídávat s šetrným odličovacím mlékem a olejem. Sice je to s nimi pomalejší, ale zato daleko lépe korespondují s přirozeným kožním filmem pokožky. Jako ostatně u většiny věcí je to tak, že všeho moc škodí. I moc té nejskvělejší micelárky.

A co vy? Jste s micelární vodou v pohodě, nebo vás taky neminuly nějaké negativní účinky? 🙂

1 Comment

Přidat komentář