Neviditelná rovnátka na zuby

Ty moje zuby. Nelíbí se mi, jak vyčuhujou. Nechám si je upravit, ale pořád nemám čas. Jinak jsem ovšem naprosto dokonalý.  Freddie Mercury

Pokud zrovna nejste rocková superstar jako Freddie, k jejíž imagi pořádný předkus neodmyslitelně patří, je jen málo důvodů, proč si v dnešní době nenechat zuby srovnat. Dřív k nevýhodám patřil fakt, že v případě fixních rovnátek bylo nutné nosit několik let nesnímatelný aparát a mít tak pusu plnou drátů. Z tohoto důvodu jsem si jako malá přála a nakonec také dostala rovnátka vyndavací, výsledný efekt ale nebyl stoprocentně uspokojivý a v řadě případů je pak třeba stejně zuby ještě zafixovat nesnímatelným aparátem. Je jasné, že řada lidí tuhle anabázi příliš podstupovat nechtěla. V současné době jsou už ale možnosti zase o krok dál a pokud vám z estetického hlediska rovnátka vadily, můžete přistoupit k takzvaným neviditelným rovnátkům, u kterých ani nemusí být poznat, že rovnání zubů podstupujete. Dnes si představíme dva typy těchto rovnátek i s jejich klady a zápory.

Neviditelná rovnátka Incognito systém

Klasická neviditelná rovnátka spočívají v upevnění na vnitřní straně zubů. Nikdo tedy nemůže vidět, že vůbec nějaká rovnátka máte. Rovnátka se připevňují na jednu čelist nebo na obě a vyrábějí se z ušlechtilých kovů, nejčastěji ze zlata:) Léčba se pohybuje kolem jednoho roku až dvou let.  Tento typ rovnátek by si měl poradit prakticky s každou ortodontickou vadou, stejně jako rovnátka klasická.  Menší nevýhodou je nutnost zvyknout si na rovnátka na vnitřní straně zubů. Tento typ rovnátek vám nijak neztíží čištění zubů a neměly by zvýšit riziko zubního kazu. Nutné je docházet každých několik týdnů až měsíců na pravidelné kontroly spojené s výměnou komponentů. Po sejmutí rovnátek je třeba ještě nějakou dobu zuby fixovat snímatelnými rovnátky na noc. Léčba neviditelnými rovnátky je finančně náročná. Pro představu se může pohybovat i přes 100 000 Kč.

Fóliová rovnátka Invisalign

Revoluční novinkou v ortodoncii jsou takzvaná fóliová rovnátka. Převratná jsou v tom, že se v případě potřeby dají vyndat. Zhruba na dvě hodiny denně je tak možné je odložit, jít třeba na schůzku, normálně se najíst, vyčistit si zuby a pak zase nandat. Nepříjemný je fakt, že kromě těch zmíněných dvou hodin by rovnátka měla být v puse, takže máte celkem nenápadná rovnátka, ale stále rovnátka. Musíte tedy mít disciplínu a odhodlání, abyste rovnátka neodkládali na příliš dlouho a neohrozil se tak výsledek.  Léčba probíhá tak, že se vyrobí celá sada fóliových rovnátek, každé dva týdny si pak rovnátka měníte za nová, podle kterých se vám rovnají zuby. Tímto způsobem se dá řešit většina vad, ale ne všechny, je tedy třeba individuálně zvážit, zda pro vás fóliová rovnátka budou vhodná. Na kontrolu chodíte pouze zhruba jednou za tři měsíce, takže vám tyhle rovnátka neseberou tolik času. Nehrozí vám také žádný problém s komponenty rovnátek, s žádným upadlým zámkem ani uvolněným drátkem se nemusíte zatěžovat. Léčba je dražší než u klasických rovnátek, ale levnější než u vnitřních neviditelných. Pohybuje se přes 50 000 Kč.

Uvažujete o neviditelných rovnátkách? Jakému typu byste dali přednost?

Přidat komentář