Obličejová gymnastika – co to je a proč ji cvičit?

Divné afektivané cvičení, při kterém pochybujete o duševní příčetnosti cvičícího. Něco jako když nás učil cvičit Jirka Paroubek. Znáte jeho slavné video, ve kterém polyká na sucho? Pokud ne, tak to googlete, protože je to prostě klasika. Snad to nestáhl, byla by to věčná škoda pro lidstvo. Zase jsem ale odbočila, omlouvám se. Tenhle článek má být o obličejové gymnastice. Ano, o tom šklebení – a jsme zpátky u úvodu.

Nás v téhle problematice vzdělala již paní učitelka na základní škole. A vysloužila si za to nálož našich nejhorších ksichtů. Těch, o kterých tvrdila, že nám na tom obličeji zatvrdnou, jestli nezačneme spolupracovat. S postupujícím věkem (jako se to ostatně stává stále častěji) doceňuji její moudrost. V Říčanově knížce Cesta životem najdete jednu opravdu depresivní kapitolu. Jmenuje se Druhý dech. Je tam dost nelítostný popis životní etapy, ve které nám začínají padat koutky dolů a vrásky se prohlubovat. Přichází velké entrée našeho stáří. “Já jsem tvoje stáří, pozvi mě dál,” jako v té písničce od Kocába s Kemrem. Říčan tam dost zajímavě popisuje, proč se sebe jednoho dne začneme lekat na fotkách. Nebudu vám to říkat, protože to nechcete vědět.

Radši bych to odlehčila slavným citátem Coco Chanel. Ta prohlásila, že obličej, který nám nadělila příroda budeme mít ve dvaceti, ale to jak budeme vypadat, až nám bude padesát, je jen na nás. A do velké míry měla recht. Cvičení obličejových svalů nestojí nic. Jen čas. Stejně jako cvičíme tělo, je potřeba udržovat v kondici i obličej. Jinak se z té roztomilé vrásky při mračení stane kráter, kterého už se bez plastiky nezbavíme. A kdo chce risknout vzezření Haničky Zagorové? Pokud mezi takové střelce nepatříte, radši si dáme nudný návod, jak s tou obličejovou gymnastikou začít. Dokud je čas.

oblicejova gymnastika

Výhody obličejové gymnastiky

  • posílení kontur
  • vypnutí obličeje
  • uvolnění napětí ve tváři
  • je to zdarma

Zkrátka nebudete ani ve vyšším věku vypadat jako po ochrnutí lícního nervu. A to se vyplatí!

Jak na to

  • Cviky je ideální provádět každý den večer po odlíčení a noční péči (použití séra, očního a nočního krému).
  • Ze začátku “trénujte” před zrcadlem a všechny cviky provádějte cca pětkrát. A v soukromí.

Dost už mých pokusů o vtip, určitě už se nemůžete dočkat přechodu na suchý návod. Tak tady je.

Návod na obličejovou gymnastiku

Uvolnění dýcháním 

Než se pustíte do cvičení, nejprve začněte speciálním dýcháním, díky kterému se uvolníte a připravíte na další kroky. Pohodlně se posaďte na židli a ruce položte na oblast břicha. Ústa nechte zavřená a zhluboka se nosem nadechněte do břicha tak, aby se vám co nejvíce vyboulilo. Pak na několik sekund zadržte dech, ústy vydechněte a zase zadržte dech.

Zpevnění krku 

Díky tomuto cvičení se budete moci rozloučit s dvojitou bradou! Plochu celých dlaní položte pod krk, čímž zafixujete kůži. Pak hlavu zakloňte dozadu, oči směrujte ke stropu. V této pozici vydržte pět sekund, poté hlavu zase zvedněte nahoru.

Posílení kůže v okolí úst 

Tento cvik vám zaručí mladistvý úsměv a vyplněné kontury rtů. Uvolněte rty a velmi výrazně střídavě vyslovujte písmena U a Y. Opět opakujte pětkrát za sebou.

Remodelace tváří 

Další cvik skvěle zpevní obličejové kontury: posaďte se tak, abyste měla rovná záda a vztyčenou hlavu. Bradu mírně vysuňte dopředu, dejte ruce v pěst a položte je pod bradu. Pěsti pak tlačte směrem nahoru, oproti pohybu brady směřující dolů. Tento protitlak provádějte zhruba po dobu tří vteřin a pak jej na dvě vteřiny uvolněte. Cvik opakujte pětkrát, stejně jako ostatní.

Celkové zpevnění 

Položte ruce na tváře, uvolněte je a mírně pokrčte prsty – vytvoříte tím “mističky”. Pak ruce silou zatlačte směrem k uším a držte je po dobu pěti sekund a pak povolte.

Pozvednutí očních kontur 

Věk jako první prozradí oči, kůže je tu totiž nejtenčí a nejrychleji ochabuje a stárne. Konečky prstů stiskněte spánky a v průběhu celého cviku je nepouštějte. Poté střídavě otevírejte a zavírejte oči. To, že cvik provádíte správně, poznáte tak, že když budete očí zavírat a otevírat opravdu přehnaně (jedině tak je to správně), začnou vám mírně slzet.

Zkuste a uvidíte. Obličejová gymnastika má jen samé plusy. Tak ať vás baví!

Přidat komentář